Ewa_Gotuje

Jak podawać brokuły? I z czym najlepiej smakują? Oryginalne przepisy

Brokuły uchodzą za jedne z najzdrowszych i najbardziej pożywnych warzyw, jednak wiele osób ich unika, uważając je za mdłe lub po prostu niesmaczne. Na szczęście wystarczy użyć kilku kulinarnych trików, żeby wyczarować z nich pyszne i sycące dania. Jak podawać brokuły, żeby zachwycały swoim smakiem?

Najlepsze przepisy z brokułami w roli głównej | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Brokuły to warzywa, które albo się kocha, albo nienawidzi. Jedni zajadają się nimi ze smakiem, inni natomiast trzymają się od nich z daleka, przypominając sobie czasy dzieciństwa, kiedy to mamy lub babcie zmuszały do ich jedzenia. Jedno jest pewne – są one niezwykle zdrowe i pożywne, dlatego warto po nie sięgać już od pierwszych lat życia. Wbrew pozorom nie trzeba ograniczać się jedynie do ich gotowanej wersji – można przyrządzać je na wiele różnych sposobów i serwować z rozmaitymi dodatkami. Jak podawać brokuły, żeby przypadły do gustu nawet osobom, które dotychczas od nich stroniły? Poznaj kilka przepisów, dzięki którym poznasz ich nowe, niezwykle smaczne oblicze. 

 Sprawdź także: 

Wartości odżywcze i kaloryczność brokułów 

Jeśli chodzi o wartości odżywcze i kaloryczność brokułów (w 100 g), kształtują się one następująco:  

  • Wartość energetyczna: 35 kcal; 
  • Białko: 2,40 g; 
  • Tłuszcz: 0,40 g; 
  • Węglowodany: 7,20 g; 
  • Błonnik: 3,3 g; 
  • Witamina B1: 0,063 mg; 
  • Witamina B2: 0,123 mg; 
  • Witamina B3: 0,553 mg; 
  • Witamina B5: 57 mg; 
  • Witamina B6: 0,200 mg; 
  • Witamina B9: 108 μg; 
  • Witamina C: 65 mg; 
  • Witamina K: 1,40 μg; 
  • Witamina A: 1548 IU; 
  • Witamina E: 0,78 mg; 
  • Żelazo: 0,67 mg; 
  • Wapń: 40 mg; 
  • Magnez: 21 mg; 
  • Potas: 293 mg; 
  • Fosfor: 67 mg; 
  • Cynk: 0,45 mg; 
  • Sód: 41 mg.  

Jakie właściwości zdrowotne mają brokuły 

Zastanawiasz się, jakie właściwości zdrowotne mają brokuły? Są one naprawdę liczne. Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów, karotenoidów oraz izotiocyjanianów i glukozynolanów wspomagają one szereg procesów zachodzących w organizmie. Ich regularne spożywanie niweluje stany zapalne, wzmacnia odporność, poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a także obniża ciśnienie tętnicze i redukuje poziom „złego” cholesterolu, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.  

Dlaczego jeszcze warto jeść brokuły? Przede wszystkim dlatego, że korzystnie wpływają one na narząd wzroku, chronią przed cukrzycą oraz – dzięki zawartości błonnika – usprawniają pracę jelit. Nie sposób nie wspomnieć również o ich działaniu przeciwnowotworowym – doniesienia ze świata nauki pokazują, że warzywa te mogą być cennym elementem profilaktyki niektórych nowotworów, w tym raka piersi, płuc, jelita grubego, wątroby oraz trzustki. 

Kto powinien jeść brokuły 

Biorąc pod uwagę ich cenne właściwości, stanowią one idealny wybór dla osób narażonych na choroby układu krążenia. Ale nie tylko – dodatkowo warto sięgać po nie w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. uporczywych zaparć, oraz problemów z pamięcią i koncentracją, ponieważ obecne w nich związki poprawiają funkcje poznawcze. Co ciekawe, są one polecane również palaczom, ponieważ – jak mówi nauka – obniżają poziom białka C-reaktywnego (CRP) u osób palących papierosy. Ich wdrożenie do jadłospisu powinny rozważyć także osoby borykające się z zaburzeniami metabolicznymi oraz przykrymi objawami ze strony kości i stawów.  

Z czym brokuły smakują najlepiej?  

Wbrew powszechnym opiniom brokuły to dość uniwersalne warzywa, które doskonale komponują się z rozmaitymi składnikami. Z czym brokuły smakują najlepiej? Odpowiedź brzmi – niemal ze wszystkim. Z powodzeniem możesz dodawać je do zup, sałatek, mięs, ryb, makaronów, ryżu oraz koktajli. Pamiętaj, że nie muszą być one jedynie dodatkiem do posiłków – równie dobrze możesz spożywać je solo, np. w panierce, pod serową pierzynką lub w bułce tartej, a nawet z samą oliwą i przyprawami. Możliwości jest naprawdę wiele.  

Jak podawać brokuły? 

Poznaj kilka ciekawych i prostych przepisów, dzięki którym odkryjesz ich nowe i niezwykle smaczne oblicze.  

Kotlety jajeczne z brokułami  

To idealna opcja na obiad nie tylko dla wegetarian. Przygotujesz je z takich składników jak brokuły, surowe i gotowane jajka, cebula, musztarda, ser żółty oraz olej do smażenia. Realizację przepisu rozpocznij od drobnego pokrojenia jajek na twardo – po wykonaniu tej czynności przełóż je do miski. Włóż brokuła na kilka minut do wrzącej wody, po czym opłucz go zimną wodą, osusz, posiekaj i dodaj do jajek. Pokrój cebulę w drobną kostkę i zeszklij na patelni. Dorzuć ją do pozostałych składników. Dodaj surowe jajka, musztardę, starty ser oraz bułkę tartą i całość wymieszaj. Z powstałej masy uformuj kotlety, obtocz je w bułce tartej i usmaż na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Gotowe danie możesz podać z sosem koperkowym lub chrzanowym.  

Zupa brokułowa z serem gorgonzola i jarmużem  

Jak podawać brokuły, jeśli nie w formie kotletów? Wyczaruj z nich aromatyczną zupę z oryginalnymi dodatkami, np. chipsami z jarmużu i serem gorgonzola. Aby ją przyrządzić, poza wymienionymi produktami musisz zaopatrzyć się w ziemniaki, pora, oliwę z oliwek, śmietankę 30%, masło, bulion, szczypiorek, ulubione przyprawy oraz sól i pieprz. Wlej do garnka oliwę i podduś w nim pora. Gdy warzywo nabierze miękkości, dodaj do niego masło, pokrojone w kostkę ziemniaki, sól oraz pieprz i smaż całość przez dwie minuty. Po upływie tego czasu wlej bulion i zagotuj. Dorzuć pokrojonego brokuła i kontynuuj obróbkę termiczną do momentu, aż zmięknie. Dodaj śmietankę, ser gorgonzola, a na koniec zmiksuj wszystko za pomocą blendera. Gotową zupę podawaj z kawałkami gorgonzoli, szczypiorkiem oraz chipsami z jarmużu. 

Pasta z brokuła  

Jeśli szukasz pomysłu na smaczny i oryginalny dodatek do pieczywa, koniecznie postaw na pastę z brokuła. Powstaje ona z takich komponentów jak ciecierzyca, brokuły, czosnek, cebula, oliwa z oliwek, sok z cytryny, tahini, natka pietruszki oraz sól i pieprz. Obierz, pokrój i podsmaż cebulę, a następnie ugotuj różyczki brokuła w wodzie lub na parze. Zmiksuj w jednym naczyniu ciecierzycę wraz z zalewą, ugotowane brokuły, cebulę, tahini, czosnek, oliwę z oliwek, sok z cytryny oraz sól i pieprz. Gotową pastę przełóż do pojemnika i trzymaj w lodówce.  

Zapiekane brokuły  

Masz ochotę na szybki i niebanalny obiad? Zatem świetną opcją dla ciebie będą brokuły zapiekane w piekarniku. Poza głównym komponentem w ich skład wchodzi cebula, papryczka chili, ser żółty, czosnek, oliwa z oliwek oraz sól i pieprz. Podsmaż na oleju drobno pokrojoną cebulę, po czym dodaj do niej plasterki czosnku i chili. Dopraw całość solą i pieprzem. Ugotuj różyczki brokuła w osolonej wodzie, a po schłodzeniu umieść je w natłuszczonej formie do pieczenia. Dorzuć do nich cebulę z czosnkiem i chili, wymieszaj, posyp wiórkami sera i piecz przez 15 minut w temperaturze 200 stopni.  

Sprawdź, jakie dania z brokułami przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Placuszki brokułowe

 Placuszki brokułowe Zobacz przepis

Placuszki brokułowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kurczak z makaronem i brokułami

 Kurczak z makaronem i brokułami Zobacz przepis

Kurczak z makaronem i brokułami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z brokułami i komosą ryżową

 Sałatka z brokułami i  komosą ryżową Zobacz przepis

Sałatka z brokułami i komosą ryżową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kotlety jajeczno brokułowe

 Kotlety jajeczno brokułowe Zobacz przepis

Kotlety jajeczno brokułowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Prosta sałatka z brokułami i z jajkiem

 Prosta sałatka z brokułami i z jajkiem Zobacz przepis

Prosta sałatka z brokułami i z jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka makaronowa z brokułami

 Sałatka makaronowa z brokułami Zobacz przepis

Sałatka makaronowa z brokułami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Brokuły w sosie serowym

 Brokuły w sosie serowym Zobacz przepis

Brokuły w sosie serowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Risotto z brokułami

 Risotto z brokułami Zobacz przepis

Risotto z brokułami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Noodles z brokułami

 Noodles z brokułami Zobacz przepis

Noodles z brokułami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Zupa z brokułami

 Zupa z brokułami Zobacz przepis

Zupa z brokułami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Krem brokułowy z serem pleśniowym

 Krem brokułowy z serem pleśniowym Zobacz przepis

Krem brokułowy z serem pleśniowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, vitapedia.pl, fit.poradnikzdrowie.pl 

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

„Ognisty cydr”. Badania potwierdziły skuteczność antycznej receptury w zwalczaniu infekcji »

Są niewielkie, ale pełno w nich potasu i witamin. Wspierają metabolizm, usprawniają pracę nerek »

Kasza ze śliwkami? Taki deser to ratunek dla jelit »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 121

30 min
3
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29858

60 min
66
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 229

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0