Grill - temat specjalny

Jaki jest sekret idealnego bigosu? Nie zapomnij dobrze go doprawić

Trudno wyobrazić sobie święta bez tradycyjnego bigosu, jednak jego przygotowanie to prawdziwy rytuał, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Podpowiadamy, na co powinniście koniecznie zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie mięso pasuje do bigosu, jaka kapusta pasuje najlepiej do tego dania, oraz czym przyprawić bigos.

Praktyczne porady, jak zrobić bigos? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Aby przygotować naprawdę dobry bigos, należy zadbać o kilka bardzo ważnych szczegółów; od wyboru składników, przez sposób gotowania, a na odpowiedniej prezentacji i wyborze porcelany podkreślającej efekt końcowy skończywszy. Ugotowanie świątecznego bigosu wymaga od nas cierpliwości, jednak warto pamiętać, że przygotowany z dbałością może stać się hitem naszego świątecznego biesiadowania.

Sprawdź także: Jak odróżnić kapustę kwaszoną od kiszonej? Ta pierwsza tylko udaje zdrową

Jak zrobić bigos? 

Ekspresowy bigos możemy przygotować w szybkowarze, jednak ten tradycyjny wymaga od nas znacznie więcej cierpliwości. Niezbędny będzie nam duży garnek o grubym dnie, w którym bez problemu będziemy mogli wymieszać potrawę. Bigos zawsze gotujemy bez pośpiechu, na małym ogniu często mieszając. Gdy potrawa jest gotowa, należy odstawić ją w chłodne miejsce, a następnie przez trzy kolejne dni podgrzewać i ponownie schładzać. Dopiero wówczas wszystkie smaki się rozwiną i dokładnie ze sobą połączą.

Jaką kapustę dodać do bigosu? 

Co oczywiste, bez smacznej kapusty nie uda nam się przygotować dobrego bigosu. W zależności o tego, jaki rodzaj kapusty wybierzemy, otrzymamy nieco inny efekt końcowy. Niektórzy przygotowują bigos wyłącznie z kapusty kiszonej, inni z kolei wolą wykorzystać jedynie kapustę słodką, niekiszoną. Bardzo ciekawy efekt smakowy otrzymamy mieszając ze sobą oba rodzaje kapusty. Wybierając tę ostatnią opcję pamiętajmy, że początkowo oba rodzaje kapusty należy gotować osobno, gdyż surowa kapusta połączona z kiszoną, nigdy nie stanie się miękka.

Jakie mięso pasuje do bigosu?

Dla bigosu mięso jest składnikiem równie ważnym co kapusta. Jego ilość w potrawie zależy od naszych indywidualnych upodobań i rodzinnych tradycji, jednak zwykle przyjmuje się zasadę, że na każde 1,5 kg kapusty powinien przypadać 1 kilogram mięsa. Chcąc ugotować autentyczny, staropolski bigos, powinniśmy wykorzystać co najmniej kilka rodzajów mięs. Zwykle wykorzystuje się boczek, kiełbasę, wieprzowinę lub wołowinę. Bardzo dobrym pomysłem będzie również dodanie kaczki, gęsiny, dziczyzny oraz wędzonki, dzięki którym bigos zyska niepowtarzalny smak.

Czym przyprawić bigos? 

Należy pamiętać, że nie sama kapusta i mięsa tworzą pyszny bigos. Jego smak zależy również od wybranych przez nas dodatków. Nie możemy zapomnieć, chociażby o przyprawach, takich jak ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, czy też cząber. Doskonałym dodatkiem do bigosu będą również suszone grzyby, wędzone śliwki lub domowej roboty powidła, dzięki którym potrawa nabierze głębokiego i bardzo bogatego aromatu.

Co jeszcze warto dodać do bigosu? Wiele zależy od waszej inwencji oraz rodzinnych tradycji. Jeśli poszukujecie sprawdzonych przepisów na to danie, koniecznie wykorzystajcie pomysły naszych użytkowników. Oto niektóre z nich.

1. Bigos z boczniakami wigilijny

 Bigos z boczniakami wigilijny Zobacz przepis

Bigos z boczniakami wigilijny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowy bigos

 Domowy bigos Zobacz przepis

Domowy bigos / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Tradycyjny bigos

 Tradycyjny bigos Zobacz przepis

Tradycyjny bigos / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pieczony bigos

 Pieczony bigos Zobacz przepis

Pieczony bigos / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Bigos staropolski

 Bigos staropolski Zobacz przepis

Bigos staropolski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Bigos cygański

 Bigos cygański Zobacz przepis

Bigos cygański / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Bigos na dziczyźnie

 Bigos na dziczyźnie Zobacz przepis

Bigos na dziczyźnie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Bigos wigilijny

 Bigos wigilijny Zobacz przepis

Bigos wigilijny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 167

30 min
8
30 min
9
15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17