Ewa_Gotuje

Aromatyczne i sycące. Najlepsze potrawy kuchni żydowskiej

Nie bez powodu specjały kuchni żydowskiej zyskały w ostatnim czasie tak szerokie grono fanów – nie dość, że wyróżniają się one wyrazistym smakiem, to jeszcze są łatwe w przygotowaniu. Najbardziej rozpoznawalne dania to m.in. cymes, kugel i gęsie pipki. Jak wyczarować najlepsze potrawy kuchni żydowskiej?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

W ciągu ostatnich lat kuchnia żydowska zyskała na popularności – od pewnego czasu jej potrawy goszczą nie tylko w restauracjach, ale także w polskich domach. Trudno się temu dziwić – w końcu słyną one nie tylko z wyjątkowego smaku, ale także prostoty i ciekawego połączenia składników. Jak przygotować najlepsze potrawy kuchni żydowskiej? Poznaj sprawdzone receptury! 

 Sprawdź także: Co podać na niepodległościowy obiad? Te dania zachwyciłyby Piłsudskiego

Kuchnia żydowska – charakterystyka 

Kuchnia żydowska uchodzi za jedną z najbardziej wyrazistych kuchni na świecie. Tym, co wyróżnia ją najbardziej, jest ścisłe powiązanie z kulturą i religią żydowską. W związku z zawiłą historią narodowości żydowskiej i licznym migracjom jej dania łączą w sobie cechy wielu innych kuchni. Co jeszcze warto wiedzieć o kuchni żydowskiej? Charakterystykę i kilka ciekawostek na jej temat znajdziesz poniżej.  

Pierwszym skojarzeniem z kuchnią żydowską jest koszerność. Słowo „kasher” pochodzi z języka hebrajskiego i tłumaczone jest jako „czysty” lub „właściwy”. Jak to się przekłada na praktykę przygotowywania dań? Przede wszystkim należy przestrzegać ścisłych zasad spożywania produktów oraz sposobu ich przyrządzania i przechowywania. Do żywności koszernej zaliczane są: 

  • mięso gatunków udomowionych ptaków, czyli indyk, kurczak, kaczka i gęś; 
  • mięso zwierząt parzystokopytnych i przeżuwaczy (krowy, kozy, cielęta, owce, woły, bawoły, jelenie, sarny); niedopuszczalne jest spożywanie mięsa drapieżników oraz wieprzowiny; 
  • mleko i jaja pochodzące od koszernych zwierząt; 
  • miód, owoce, zboża, warzywa, ryby i owoce morza, które nie miały styczności z mięsem lub nabiałem. 

Bardzo istotne jest przestrzeganie zasady niełączenia produktów mięsnych z mlecznymi. Należy zachować co najmniej sześciogodzinną przerwę między zawierającymi je posiłkami. Nie mniej ważne jest używanie oddzielnych kompletów garnków i naczyń do przyrządzania pokarmów z wyżej wymienionych grup. 

Kuchnia żydowska – smaki i aromaty 

Kuchnia żydowska słynie z bardzo treściwych potraw. Wynika to z różnorodności przypraw i dodatków, charakterystycznych dla tych kuchni, które miały największy wpływ na kształtowanie się dań żydowskich – bałkańskiej, arabskiej i europejskiej. Skąd dokładnie bierze się tak duża wyrazistość kuchni żydowskiej? Smaki i aromaty typowe dla jej specjałów wynikają przede wszystkim z zastosowania takich produktów jak: 

  • świeże warzywa (cebula, pomidory, papryka, ogórki); 
  • owoce (cytrusy, daktyle, winogrona, mango, śliwki, jabłka, granaty); 
  • ocet; 
  • skórka cytrynowa; 
  • świeże zioła (koperek, zielona pietruszka, mięta, kolendra, kmin rzymski, cynamon, goździki, kurkuma);
  • bakalie. 

Najlepsze potrawy kuchni żydowskiej 

Kuchnia izraelska cechuje się prawdziwym bogactwem smaków i oryginalnymi recepturami. Uznaje się ją za bardzo zdrową, gdyż wyklucza tłustą wieprzowinę i promuje spożywanie dużych ilości warzyw. Oczywiście nie brakuje w niej także pysznych deserów, pożywnych zup i znakomitych dań mięsnych. A to oznacza, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poniżej wymienione zostały najlepsze potrawy kuchni żydowskiej, które bez problemu przygotujesz w zaciszu własnej kuchni. 

Wśród najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni żydowskiej wymienia się m.in. czulent, gęsie pipki, kugel, pulpeciki rybne gefilte fish oraz placki ziemniaczane, czyli tzw. latkes. Wszystkie te dania wyróżniają się intensywnym i wyjątkowym smakiem. Ich dodatkową zaletą jest możliwość szybkiego i łatwego przyrządzenia. Oprócz tego są one bardzo zdrowe i pożywne, dzięki czemu stanowią idealną opcję na obiad.  

Gęsie pipki 

Gęsie pipki to jedno ze sztandarowych dań kuchni żydowskiej. Są to gęsie żołądki z dodatkiem przypraw i sosem na bazie chrzanu lub musztardy. Pod tym pojęciem mogą kryć się także faszerowane gęsie szyje. Jak wygląda przepis na gęsie pipki? 

Jeśli planujesz zaserwować faszerowane żołądki, najpierw przelej je kilkakrotnie wrzątkiem na sitku, a następnie połącz z podsmażoną, drobno posiekaną cebulą i czosnkiem. Po zalaniu składników niewielką ilością wody i doprawieniu pieprzem, majerankiem i solą. Duś je przez około półtorej godziny pod przykryciem. W kolejnym kroku dodaj śmietanę i przez chwilę redukuj sos. W razie potrzeby możesz wzbogacić go o chrzan lub musztardę. 

Jeśli chodzi o faszerowane gęsie szyje, mogą być one sporządzone z dodatkiem mięsa z gęsi oraz ziemniaków lub kaszy. Dzięki tak dużej dowolności w wyborze farszu można dopasować je do własnych preferencji smakowych. Do przygotowania tego specjału potrzebujesz skórek z gęsich szyjek (do farszu), mięsa z szyi oraz gęsich żołądków, na bazie których wyczarujesz rosół. Z ugotowanego bulionu należy wyjąć mięso, a następnie faszerować nim szyjki, dodając przy okazji kaszę i przyprawy. Zwiąż lub zaszyj szyjki grubą nitką, ułóż je w żaroodpornym naczyniu, podlej niewielką ilością bulionu i piecz przez około 60 minut w 180 stopniach. Gęsie pipki można podawać na ciepło lub na zimno. 

Czulent 

Czulent, czyli szabasowy gulasz, to wolno gotowana potrawa na bazie mięsa koszernego, cieciorki lub fasoli oraz kaszy. Aby go zrobić, umieść w garnku namoczoną fasolę, pokrojone w drobne kawałki mięso (np. mostek wołowy), podsmażoną cebulę, czosnek oraz kaszę. Całość dopraw pieprzem i solą, a następnie zalej wodą tak, aby przykryć nią wszystkie składniki. Danie powinno być duszone pod przykryciem przez trzy do czterech godzin. Przed podaniem posyp je świeżą natką pietruszki. 

Gefilte fish 

Gefilte fish to żydowskie pulpeciki rybne, które można wyczarować z karpia, dorsza, szczupaka lub innej ryby słodkowodnej. Przepuść rybę i cebulę przez maszynkę do mielenia, a następnie dodaj jajka, rozkruszony korzeń maca oraz przyprawy (pieprz, sól, cukier). Wstaw masę na około godzinę do lodówki, aby mąka z macy wchłonęła wilgoć i nadała całości odpowiednią konsystencję. Uformuj niewielkie pulpeciki i ugotuj je w warzywnym bulionie. Do części bulionu możesz dodać żelatynę i przygotować galaretkę, na której zaserwujesz swoje gefilte fish. 

Latkes 

Latkes to żydowska wariacja na temat tradycyjnych placków ziemniaczanych. Zetrzyj ziemniaki na grubej tarce i dodaj do nich posiekaną cebulę oraz pieprz i sól. Najlepiej smażyć je na smalcu gęsim lub roślinnym. Latkes warto zaserwować z musem jabłkowym lub śmietaną. 

Kugel 

Kugel to świąteczna babka ziemniaczana, przyrządzana z tartych ziemniaków. Poza nimi dodaje się do niej jajka, cebulę oraz pieprz i sól. Umieść masę w formie do pieczenia, przykryj ją folią aluminiową i piecz przez około 60 minut w 200 stopniach. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić jej smak, możesz dodać do niej twaróg, cukier i bakalie.  

Cymes 

Cymes to warzywne słodkie danie na bazie marchewki. Aby je zaserwować, wystarczy wymieszać drobno posikane warzywo z rodzynkami, po czym zalać wrzątkiem i gotować do momentu, aż ilość wody zostanie zredukowana o połowę. Na koniec dopraw cymes cukrem i cynamonem, a następnie zagęść zasmażką z mąki i tłuszczu. Smacznego! 

Sprawdź, jakie przepisy kuchni żydowskiej przygotowali nasi użytkownicy.

1. Czulent

 Czulent Zobacz przepis

Czulent / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Czulent z wołowiny

 Czulent z wołowiny Zobacz przepis

Czulent z wołowiny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Babka ziemniaczana - kugel

 Babka ziemniaczana - kugel Zobacz przepis

Babka ziemniaczana - kugel / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kugiel ziemniaczany

 Kugiel ziemniaczany Zobacz przepis

Kugiel ziemniaczany / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Cymes

 Cymes Zobacz przepis

Cymes / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ogórki po żydowsku

 Ogórki po żydowsku Zobacz przepis

Ogórki po żydowsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Śledzie po żydowsku

 Śledzie po żydowsku Zobacz przepis

Śledzie po żydowsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Karczek po żydowsku

 Karczek po żydowsku Zobacz przepis

Karczek po żydowsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Kawior po żydowsku

 Kawior po żydowsku Zobacz przepis

Kawior po żydowsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Zobacz także:

Obniżą cukier, ciśnienie i cholesterol. Sercowcy powinni się zajadać »

Rarytas ze spiżarni babci Ewy - przepis na marynowaną cebulę w słoiku »

Dzięki tym trikom kotlet schabowy będzie obłędnie pyszny. Do panierki dodaj jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3899

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3