Ewa_Gotuje

Wątróbka: drobiowa, wieprzowa, cielęca – jak przyrządzić te delikatne podroby?

Wątróbka ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Składnik ten ceniony jest przede wszystkim za swoje wyjątkowe wartości odżywcze. Wątróbka drobiowa, wątróbka wieprzowa, a może wątróbka cielęca – jak podawać każdą z nich? I jak przyrządzić je, aby zaskakiwały swoim smakiem i aromatem?

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Wątróbka – bez względu na jej rodzaj – to składnik, który obfituje w wiele prozdrowotnych substancji. Oprócz dobrego wpływu na zdrowie reprezentuje ona kategorię podrobów, dzięki czemu jest łatwo dostępnym produktem o niewygórowanej cenie.

Wątróbka charakteryzuje się specyficznym smakiem i teksturą, przez co ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jak przyrządzić ją tak, aby rozpływała się w ustach? I co zrobić, żeby wątróbka nie twardniała podczas gotowania?

Wątróbka: właściwości 

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto, aby na twoim stole częściej gościła wątróbka. Właściwości tego produktu mogą zaskoczyć nawet największych sceptyków. Wątróbka obfituje w witaminy i mikroelementy, dlatego należałoby ją wdrożyć do codziennego jadłospisu, niezależnie od twojego wieku i stanu zdrowia. 

Oprócz witamin z grupy B w wątróbce znajdziesz witaminy A, D oraz K. Na długiej liście soli mineralnych widnieją selen, miedź, żelazo oraz magnez. Ze względu na wysoką zawartość żelaza, dania na jej bazie polecane są pacjentom zmagającym się z anemią. Co ciekawe, w wątróbce drobiowej znajduje się cenny aminokwas egzogenny – tauryna – wspierający rozwój mózgu w okresie wczesnego dzieciństwa. 

Kto powinien uważać na wątróbkę? W grupie ryzyka wymienia się osoby cierpiące na dnę moczanową. Zawarte w niej peptyny mogą znacznie zaburzać funkcjonowanie i wydolność ich układu moczowego. 

Zobacz: Mus z kurzych wątróbek na grzance z gruszkową konfiturą

Wątróbka: wartości odżywcze 

Na liście produktów, po które sięgasz najrzadziej, pierwsze miejsce zajmuje wątróbka? Wartości odżywcze tego zdrowego reprezentanta podrobów zasługują na nieco więcej zainteresowania.  

Wątróbka to doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Fakt ten powinien w szczególności zainteresować osoby dbające o linię, ponieważ makroskładnik ten oferuje sytość na długie godziny i wymaga dużego nakładu energetycznego do strawienia. 

Wątróbka to również niskokaloryczne rozwiązanie – w 100 g drobiowego produktu znajduje się 119 kcal. Z kolei, spożywając wątróbkę wieprzową, dostarczysz swojemu ciału 134 kcal, a w przypadku wątróbki cielęcej – 164 kcal. 

Wątróbka: jak przyrządzać ten przysmak, aby pozbyć się gorzkiego posmaku? 

Po głowie chodzi ci wątróbka? Jak przyrządzać ten produkt, aby nie był gumowy i rozpływał się w ustach? Liczne kontrowersje wokół wątróbki wywołane są jej wyrazistym, ale nieco gorzkawym smakiem, który nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak odpowiednia obróbka termiczna i korzystne połączenia smakowe w potrawach na bazie podrobów zamienią nielubianą przekąskę we frykas, którym nie pogardzi nawet najbardziej wymagający smakosz. Wystarczy, że namoczysz wątróbkę w mleku - pozbędziesz się niechcianego posmaku, a przy okazji mięso będzie jeszcze bardziej soczyste.

Sprawdź także: Co zrobić z tortilli na zimno i ciepło? Tych przepisów jeszcze nie próbowałeś

Wątróbka: co zrobić, żeby nie twardniała podczas gotowania? 

Niestety podroby mają to do siebie, że często twardnieją lub wręcz stają się żylaste w wyniku zbyt długiej obróbki termicznej. Jednak istnieje bardzo prosty trik, który zamieni twoje danie w rozpływającą się w ustach symfonię smaku.  

Przed smażeniem umieść wątróbkę w woreczku foliowym i delikatnie rozbij ją tłuczkiem. Pamiętaj, aby nie solić produktu w trakcie smażenia, a dopiero po przełożeniu gotowego dania na talerz. Niezawodnym sposobem jest również wykorzystanie mleka, kefiru lub jogurtu. Zawarte w nich składniki sprawiają, że włókna w wątróbce miękną i stają się delikatne w smaku.  

Innym praktycznym rozwiązaniem jest pokrojenie wątróbki na mniejsze kawałki przed obróbką termiczną. Smaż je na dobrze rozgrzanym tłuszczu – dzięki temu wątróbka nie pochłonie zbyt dużo płynu i nie straci swojej soczystości. Wysoka temperatura zamknie soki w plasterkach, a ty będziesz mógł cieszyć się smakiem soczystej przekąski.  

Wątróbka: jak podawać te delikatne podroby? 

Szukasz ciekawych receptur na wątróbkę? Jak podawać ten smakołyk, aby zachwycić gości jego wyjątkowym smakiem i aromatem? Sposoby są naprawdę liczne!

Wątróbka wyśmienicie smakuje w towarzystwie owocowych dodatków oraz cebulki. Nie jesteś fanem słodkich potraw? Wątróbka w jarzynach, grillowana wątróbka w boczku, a nawet wątróbka w panierce – daj się ponieść fantazji i nie bój się stawiać na nieoczywiste połączenia.

Wątróbka: najlepsze przepisy, które zachwycą twoich gości! 

Brakuje ci pomysłu na nietuzinkowy obiad na rodzinną uroczystość? Na pomoc przyjdzie ci wątróbka – najlepsze przepisy to takie, które pozwalają ci na duże pole do popisu. Na jakie elementy warto postawić, aby podkreślić smak tego delikatnego składnika?  

Wątróbka w melasie z granatów 

Aby podać wątróbkę w melasie z granatów, potrzebujesz wątróbki, jabłek, cebuli, melasy z granatów oraz soli i pieprzu. Pokrój cebulę w piórka a jabłka w słupki, a następnie podsmaż je na rozgrzanym oleju. Na samym końcu dodaj wątróbkę – gdy ta lekko się podsmaży, dołóż kilka łyżek melasy. Powstały sos świetnie sprawdzi się w towarzystwie pieczonych ziemniaków oraz blanszowanych buraków. Palce lizać!  

Wątróbka w panierce 

Wątróbka w panierce to niecodzienny wybór na drugie danie. Przygotowanie tego wariantu przekąski wymaga umieszczenia na liście zakupów takich elementów jak wątróbka wieprzowa, mąka, jajka, bułka tarta, zioła prowansalskie oraz sól i pieprz.  

Pokrój wątróbkę w niewielkie plasterki i obtocz je w jajku, mące, przyprawach i bułce tartej. Pamiętaj, aby jej kawałki wrzucać na mocno rozgrzany olej i smażyć je na średnim ogniu. Do panierowanej wersji idealnie pasują pieczone ziemniaki i surówka z kapusty kiszonej. Wisienką na torcie będzie wyciśnięty sok z mandarynek.  

Wątróbka z młodą kapustą 

Jesteś fanem młodej kapusty? Wiedz, że stanowi ona doskonały dodatek do wątróbki. Co będzie potrzebne do jej przyrządzenia? Głównymi składnikami do tego dania są wątróbka, cebula, mąka kukurydziana, olej, młoda kapusta, majeranek oraz sól i pieprz. 

Realizację przepisu rozpocznij od pokrojenia wątróbki. Obtocz ją w mące kukurydzianej i smaż na rozgrzanym oleju przez kilka minut z każdej strony. W tym czasie pokrój cebulę i młodą kapustę w pióra i podsmażaj je na tłuszczu, który został po obróbce podrobów. Gdy oba komponenty zmiękną, dołóż do nich wątróbkę i dopraw solą, pieprzem oraz majerankiem

Gotowe danie można posypać świeżym koperkiem i podawać w towarzystwie purée ziemniaczanego, domowej roboty frytek lub ziemniaczanych łódeczek. Jeśli zależy ci na miękkiej konsystencji wątróbki, przed gotowaniem możesz moczyć ją przez dwie godziny w kefirze. 

1. Wątróbka drobiowa

 Wątróbka drobiowa Zobacz przepis

Jak zrobić wątróbkę drobiową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Wątróbka z jabłkiem

 Wątróbka z jabłkiem Zobacz przepis

Jak zrobić wątróbkę z jabłkiem? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Wątróbka drobiowa z cebulą

 Wątróbka drobiowa z cebulą Zobacz przepis

Wątróbka drobiowa z cebulą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Grillowana wątróbka w boczku

 Grillowana wątróbka w boczku Zobacz przepis

Grillowana wątróbka w boczku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Wątróbka z cebulą

 Wątróbka z cebulą Zobacz przepis

Wątróbka z cebulą - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Camembert z wątróbką

 Camembert z wątróbką Zobacz przepis

Camembert z wątróbką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Wątróbka w sałacie

 Wątróbka w sałacie Zobacz przepis

Wątróbka w sałacie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Wątróbka z jabłkami

 Wątróbka z jabłkami Zobacz przepis

Jak zrobić wątróbkę z jabłkami? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Wątróbka w powijakach

 Wątróbka w powijakach Zobacz przepis

Wątróbka w powijakach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Wątróbka fit z parowaru

 Wątróbka fit z parowaru Zobacz przepis

Wątróbka fit z parowaru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Zapiekanka z wątróbką

 Zapiekanka z wątróbką Zobacz przepis

Zapiekanka z wątróbką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Wątróbka po indyjsku

 Wątróbka po indyjsku Zobacz przepis

Wątróbka po indyjsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Matura 2022: Język angielski. Zobacz odpowiedzi i arkusz CKE »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak zrobić chleb bananowy? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 672

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
6
Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 211

30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0