Grill - temat specjalny

Siostra Anastazja podbiła serca Polaków. Jej książki sprzedają się w milionach egzemplarzy

Jeżeli interesujesz się kulinariami, z pewnością słyszałeś o siostrze Anastazji, najsłynniejszej gotującej zakonnicy. Jej książki trafiły do milionów czytelników, służbę Bogu połączyła za swoją drugą wielką pasją, jaką jest przygotowywanie przepysznych dań i deserów. Sprawdź, jakie potrawy znajdują się w bogatym menu siostry Anastazji Pustelnik.

Kim jest siostra Anastazja Pustelnik? Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Pogodna, zawsze uśmiechnięta siostra Anastazja swoje serce oddała Bogu oraz gotowaniu. Co ciekawe, jak można przeczytać w jej biografii „Życie pełne smaku” miała 17 lat, kiedy ugotowała własnoręcznie swój pierwszy posiłek. Z biegiem lat nabrała doświadczenia, stając się prawdziwym ekspertem i autorytetem w kulinarnym świecie. Przede wszystkim znana jest ze wspaniałych przepisów na domowe ciasta i to właśnie one przyniosły jej ogromną popularność. 

Sprawdź także: Ciasto bez pieczenia na herbatnikach. Najlepsze, sprawdzone przepisy - palce lizać

Kim jest siostra Anastazja?

Siostra Anastazja, przed przyjęciem święceń Krystyna Pustelnik urodziła się 13 października 1950 we wsi Dylągowa, mieszczącej się w województwie podkarpackim. Zakonnica należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, jej wielką pasją jest również gotowanie. Jest autorką 17 książek z przepisami kulinarnymi, pierwsza z nich z „103 ciasta Siostry Anastazji” została wydana w 2001 roku od tego czasu jej przepisy robią prawdziwą furorę. Sprzedaż książek przekroczyło cztery miliony egzemplarzy. Siostra niejednokrotnie spotykała się ze swoimi czytelnikami, najczęściej z województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.  

Chociaż siostra Anastazja odniosła ogromny sukces, a spokojne i szczęśliwe życie odnalazła w Bogu, jej młodość naznaczona była smutnymi wydarzeniami. Wychowywała się bez ojca, który zmarł, gdy miała zaledwie pół roku, była najmłodsza z piątki rodzeństwa. W wieku 17 lat odeszła jej mama, wówczas młoda Anastazja musiała przejąć domowe obowiązki, tak też nauczyła się gotować, przygotowując posiłki dla siebie i brata. Podobno pierwszym daniem, które przyrządziła były ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Gotowania uczyła się sama, mając w pamięci przygotowane przez matkę potrawy oraz stosując rady sąsiadek, oraz starszej siostry.

Trudna sytuacja finansowa zmusiła ją do znalezienia sobie pracy w hucie szkła w Czechosłowacji. W 1973 roku postanowiła wstąpić do zakonu, tym samym oddając swoje życie służbie Bogu. Na pytanie matki przełożonej, jakie prace chciałaby wykonywać w zakonie, bez wahania odpowiedziała, że chce gotować. Tam też miała okazję rozwijać swoją pasję do gotowania, przez lata pomagała potrzebującym, przygotowując posiłki dla osieroconych dzieci, a w późniejszym czasie dla wspólnoty jezuitów w Krakowie. 

Najlepsze przepisy siostry Anastazji 

Siostra Anastazja w jednym z wywiadów podkreśliła, że kuchnia, którą pamięta z rodzinnego domu wpłynęła na jej późniejszy rozwój kulinarny. Do jej potraw dzieciństwa należą: gołąbki z dodatkiem ziemniaków, pierogi ruskie oraz te z kapustą, jak i barszcz biały. Rarytasem jedzonym w święta i niedziele były pierogi z farszem ze słodkiego sera. Inspiracją do jej książek niejednokrotnie była także kuchnia podkarpacka. 

Co ciekawe, do spisywania przepisów zachęciła siostrę Anastazję jedna z jej sąsiadek z rodzinnej wsi. Na początku zapisywała je po prostu w zeszytach. Jak doszło do stworzenia książki? Ojciec Bogdan Całka oraz brat Grzegorz Sochacki zachwyceni ciastami przygotowywanymi przez siostrę postanowili wydać jej przepisy w formie książki kulinarnej. Siostra Anastazja podkreśla, że sekret pysznych posiłków tkwi we wspólnym ich przygotowywaniu oraz radości, która płynie ze wzajemnej pomocy.

Po wydaniu książki „Wielka Księga Siostry Anastazji” siostra Anastazja postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę. Jej następczynią została siostra Salomea ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości, która pasjonuje się kuchnią śródziemnomorską, wydała między innymi  książki: „Makarony” oraz „Ciasta i desery”.

Nasi użytkownicy uwielbiają przepisy siostry Anastazji, dlatego sporo z nich znalazło się w naszym serwisie. 

1. Seromakowiec siostry Anastazji

 Seromakowiec siostry Anastazji Zobacz przepis

Seromakowiec siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Wuzetka siostry Anastazji

 Wuzetka siostry Anastazji Zobacz przepis

Wuzetka siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pomarańczowiec siostry Anastazji

 Pomarańczowiec siostry Anastazji Zobacz przepis

Pomarańczowiec siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Orzeszki siostry Anastazji

 Orzeszki siostry Anastazji Zobacz przepis

Orzeszki siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ćwikła siostry Anastazji

 Ćwikła siostry Anastazji Zobacz przepis

Ćwikła siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Żurek siostry Anastazji

 Żurek siostry Anastazji Zobacz przepis

Żurek siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Keks siostry Anastazji

 Keks siostry Anastazji Zobacz przepis

Keks siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Metrowiec siostry Anastazji

 Metrowiec siostry Anastazji Zobacz przepis

Metrowiec siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Jabłecznik siostry Anastazji

 Jabłecznik siostry Anastazji Zobacz przepis

Jabłecznik siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Dufinki siostry Anastazji

 Dufinki siostry Anastazji Zobacz przepis

Dufinki siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Zobacz także:

Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17