Grill - temat specjalny

Roślinna Wielkanoc

Choć podstawą świąt Wielkiej Nocy są jajka, nasze stoły co roku uginają się od dużej ilości białej kiełbasy, domowych wędlin i pasztetów. Czy da się zatem przyrządzić Wielkanoc w wersji bez mięsna?

Fot. 123RF/Picsel

Coraz więcej osób, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też etycznych, przechodzi na dietę wegetariańską lub wegańską. Nie jest już problematyczne zakupienie najpopularniejszych zamienników mięsa. Obecnie produkty, takie jak tofu, tempeh czy gluten pszenny, możemy nabyć w każdym sklepie z żywnością. Na rynku dostępne są również w 100% roślinne gotowce, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają kiełbasę, plasterki wędlin czy nawet boczek. W ofercie znajdziemy również wegańskie jogurty i napoje.

Zanim zaczniecie przygotowania do Wielkanocy, warto wiedzieć, że wegetarianie nie jedzą mięsa, w tym także ryb. W swoich posiłkach nie rezygnują jednak z nabiału i jajek. Weganie zaś ze swojej diety wykluczają wszystkie produkty odzwierzęce: mięso, mleko, sery, jaja, niektórzy również i miód. Tak więc, jeśli przed świętami będzie was korcić, aby zadać swoim bliskim, którzy preferują wyżej wymienione sposoby odżywiania, sławetne pytanie - „Jeśli nie jesz mięsa, to co ty w ogóle jesz?", czym prędzej przeczytajcie ten artykuł, bowiem mamy kilka sprawdzonych przepisów na wegetariańską i wegańską Wielkanoc.

Co na śniadanie?

Święta w wersji roślinnej nie muszą w cale oznaczać całkowitej rezygnacji z tradycji. Na stole mogą pojawić się pasztety i kiełbasy, żurek czy babki, trzeba tylko do ich przygotowania użyć odpowiednich składników. Wegetarianom można zaserwować na śniadanie jajka w każdej możliwej postaci, weganom zaś zaproponować „pastę bezjajeczną" przyrządzoną na bazie tofu lub tofucznicę.

1. Tofucznica z suszonymi pomidorami

Fot. Futka na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Kolejną potrawą, która powinna zagościć na świątecznym stole, jest żurek. Nie ma żadnej filozofii w jego przygotowaniu, w wersji roślinnej po prostu nie dodajemy mięsa. Gotujemy samą włoszczyznę wraz z przyprawami (dla bardziej wyrazistego smaku można dorzucić również ziemniaki), wlewamy zakwas, chwilę trzymamy na ogniu i gotowe. Pod sam koniec, w zależności od preferencji, dodajemy sojową kiełbaskę, a tuż przed podaniem sporą ilość świeżo startego chrzanu.

2. Żurek wegetariański

Fot. Neela na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Czym byłoby świąteczne biesiadowanie bez pasztetu? Taki rarytas konieczne musi się pojawić w menu. Na szczęście wegańskie i wegetariańskie pasztety są równie smaczne, co klasyczne. Do ich przygotowania można użyć soczewicy, ciecierzycy czy cukinii.

3. Pasztet z ciecierzycy i batata

Fot. KORAL na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Obowiązkową potrawą, bez której święta nie mogą się odbyć, jest warzywna sałatka. Przygotowując ją pamiętajmy, aby dla osoby na wegańskiej diecie, użyć zamiast zwykłego majonezu, tego przygotowanego na bazie aquafaby (wody spod ciecierzycy) lub mleka sojowego.

4. Sałatka jarzynowa

Fot. Izek na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

5. Wegański majonez

Obiad bez grama mięsa!

Co zaserwować na obiad tym, którzy kuchnię roślinną jedzą na co dzień? Nasi użytkownicy mają kilka sprawdzonych przepisów, dzięki którym oczarujesz wszystkich wegan i wegetarian. Dajemy słowo, że po wspólnym biesiadowaniu poproszą was o przepisy.

6. Wegańskie bezglutenowe gołąbki

Fot. Maciemozejko na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

7. Papryki faszerowane ryżem i pieczarkami

Fot. Gotowaniepomojemu na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

8. Kotlety ziemniaczane z tofu

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Coś dla każdego łasucha

Zwieńczeniem każdego świątecznego spotkania jest pyszny deser, którego przygotowanie zazwyczaj zajmuje nam najwięcej czasu. Na Wielkanoc pieczemy babki, serniki i mazurki. Wegetarianom spokojnie możemy podać te same wypieki, co sobom niebędącym na żadnej diecie. Dla wegan jednak, musimy pamiętać, aby zamiast masła użyć roślinnej margaryny, tam gdzie dodajemy jajka, zastąpić je mieszanką wody i siemienia lnianego (jedną łyżkę mielonego siemienia lnianego należy rozpuścić w trzech łyżkach ciepłej wody) lub rozgniecionym bananem. Do serników, zamiast sera koniecznie trzeba użyć tofu lub kaszy jaglanej, a tam gdzie potrzebna będzie śmietana, zwykłą, zastąpcie kokosową lub sojową. Brzmi skomplikowanie? Nie martwcie się, zobaczcie przepisy naszych użytkowników, gdzie w prosty sposób, krok po kroku, pokazują jak przyrządzić pyszny deser.

9. Wegańska babka truskawkowo-kokosowa

Fot. Jolao na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

10. Wegański sernik waniliowy z czekoladą

Fot. Reasonable_Vegan na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

11. Wegański mazurek orzechowo-czekoladowy

Fot. Koral na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Zobacz też wielkanocne przepisy Ewy Wachowicz

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17