Ewa_Gotuje

Najlepsze patenty na kiszone ogórki. Przetestowane receptury z notatników babć

Najlepsze przepisy na kiszone ogórki mają w swoich notesach zazwyczaj babcie i mamy. To one wiedzą, jak krok po kroku przygotować przetwory, tak żeby ogórki były twarde i chrupiące. Nie wiesz, dlaczego wychodzą puste w środku lub bardzo kwaśne? Przeczytaj poradnik, jak kisić ogórki, żeby wyszły idealnie.

Kiszenie ogórków - krok po kroku. Odkryj najlepsze przepisy na przetwory | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

W lecie, szczególnie w lipcu, przypada szczyt sezonu warzywno-owocowego, dlatego wielu domowych kucharzy wykorzystuje ten moment na przyrządzenie przetworów. Wakacje to świetny czas na zrobienie zdrowych zapasów na zimę - kiszone ogórki to źródło witamin z grupy B i bakterii prebiotycznych, korzystnie wpływających na pracę jelit. Co zrobić, żeby warzywa nie były zbyt twarde lub puste w środku? Przekonaj się, wykorzystując sprawdzone receptury babć i mam oraz najlepsze przepisy na kiszone ogórki naszych użytkowników.

Kiszenie ogórków - krok po kroku 

Dopiero rozpoczynasz przygodę z kiszeniem ogórków? Krok po kroku przestudiuj podstawowy przepis, który musi znać każdy miłośnik wytrawnych przetworów. Na początku przygotuj niezbędne składniki, czyli: ogórki gruntowe (nie mogą być niedojrzałe, ale też zbyt stare), sól naturalną kamienną (niejodowaną), dodatki (podstawowe to gałązki kopru, obrane ząbki czosnku i pozbawiony skórki korzeń chrzanu) oraz jednolitrowe słoiki (wyparzone i czyste). Koniecznie sprawdź, czy zakrętki do szklanych naczyń nie są zardzewiałe lub brudne - to może zrujnować cały proces.

Najlepsze przepisy na ogórki kiszone zawsze zaczynają się od tego samego, czyli przygotowania czystych, szklanych słoików. Na dnie każdego z nich ułóż koper, kilka obranych ząbków czosnku i obrany korzeń chrzanu. Następnie, na tak przygotowanych dodatkach, ułóż ogórki - najlepiej ustawić warzywa pionowo, dość ciasno. Jeśli są niewielkie, pamiętaj po prostu, aby przylegały do siebie. W osobnym naczyniu przygotuj zalewę, niezbędną do ukiszenia.

Solanka powstanie po połączeniu litra wody z łyżką soli. Wymieszaj dokładnie płyn i zalej ogórki tak, aby zakrył wszystkie składniki. Jeśli warzywa będą wystawać ponad poziom zalewy, mogą się zepsuć. Zakręć szczelnie słoiki i odwróć do góry dnem - sprawdzisz w ten sposób, czy nie przeciekają. Przechowuj przetwory w ciemnym i chłodnym miejscu. Zazwyczaj kiszone ogórki są gotowe do spożycia po dwóch, trzech tygodniach od przygotowania.

Kiszenie ogórków - krok po kroku: obróć słoiki do góry dnem, żeby sprawdzić, czy są szczelnie dokręcone | Fot. 123RF/Picsel

Co zrobić, żeby ogórki były twarde?

Istnieje prosty domowy sposób na to, aby otrzymać chrupiące przetwory warzywne. Co zrobić, żeby ogórki były twarde i pyszne? Przed umieszczeniem ich w słoju warto każdą sztukę nakłuć igłą w kilku miejscach. Dzięki temu warzywo odda nadmiar wody, przez który staje się nieprzyjemnie miękki. Warto wspomnieć, że ten zabieg doda też smaku przekąsce - ogórki wchłoną więcej aromatu kopru, czosnku i chrzanu.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj ogórków wybranych do kiszenia. Najlepiej sprawdzą się te z drugiej połowy lipca i początku sierpnia - nie są już niedojrzałe i małe, za to zdecydowanie twardsze i soczyste. Pamiętaj, że warzywa późnosierpniowe mogą być już za stare i mało wilgotne.

Sprawdź także: Oto, co można zrobić ze skórek ogórka. Teraz już nie będziesz ich wyrzucać

Dlaczego ogórki wychodzą puste w środku?

Choć kucharze marzą o tym, żeby ich warzywno-owocowe przetwory na zimę wyszły idealnie, to niestety często zdarzają się im kulinarne wpadki. Czy wiesz, dlaczego ogórki wychodzą puste w środku i mają mało miąższu? Okazuje się, że powodem może być wybór złego składnika - dzieje się tak, gdy do kiszenia użyto zbyt dużych ogórków

Inną przyczyną jest zbyt długi czas przechowywania ogórków, które przeznaczone były do kiszenia. Najlepiej od razu po powrocie z zakupów zabrać się do robienia przetworów. Im dłużej będą czekać, tym więcej wody utracą, co może przyczyniać się do powstawania dziur w masie. 

Zastosowałeś się do wszystkich wskazówek, a ogórki i tak wyszły puste w środku? Nie przejmuj się - niestety czasami jest to wina sposobu, w jaki warzywa były nawożone.

Najlepsze przepisy na kiszone ogórki

W poradniku kiszenia ogórków krok po kroku nie może zabraknąć sprawdzonych receptur. Podstawową, dla początkujących, już poznałeś. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje znacznie więcej sposobów na przyrządzanie przetworów z ogórków. Kluczowe będą dodatki, które wpłyną na smak i konsystencję warzyw. Nie ograniczaj się więc jedynie do kopru, czosnku i chrzanu. Fani ostrych i wyrazistych dań powinni użyć chili oraz liści laurowych, a wszyscy obawiający się o chrupkość warzyw - owinąć ogórki liśćmi dębu, winogron czy wiśni.

Żeby ogórki kiszone wyszły twarde, warto owinąć je liśćmi winogron, wiśni lub dębu | Fot. 123RF/Picsel

Jeśli nie lubisz zbyt kwaśnych ogórków, ukiś je we własnym soku, a nie solance. Przygotuj więcej warzyw i część zetrzyj na tarce, podsypując potem solą. Starte ogórki puszczą sok, którym zalejesz pozostałe warzywa i dodatki w słoiku. Tak przyrządzone wciąż są chrupiące i wilgotne, ale łagodniejsze w smaku.

Najlepsze przepisy na kiszone ogórki różnią się od siebie sposobem wykonania lub składnikami, które dodają przekąsce aromatu, ale też cennych wartości odżywczych. Wypróbuj poniższe pomysły redakcji i naszych użytkowników, które z pewnością cię nie rozczarują.

1. Ogórki kiszone do spiżarni

 Ogórki kiszone do spiżarni Zobacz przepis

Kiszenie ogórków krok po kroku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Ogórki kiszone po staropolsku

 Ogórki kiszone po staropolsku Zobacz przepis

Ogórki kiszone po staropolsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku

 Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku Zobacz przepis

Przepis na ogórki kiszone w liściach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ogórki kiszone z chili

 Ogórki kiszone z chili Zobacz przepis

Ogórki kiszone z chili / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kiszone ogórki z prądem

 Kiszone ogórki z prądem Zobacz przepis

Kiszone ogórki ze spirytusem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ogórki kiszone z gorczycą i liściem laurowym

 Ogórki kiszone z gorczycą i liściem laurowym Zobacz przepis

Ogórki kiszone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Ogórki kiszone w kamionce

 Ogórki kiszone w kamionce Zobacz przepis

Ogórki kiszone w kamionce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Ogórki kiszone w soku własnym

 Ogórki kiszone w soku własnym Zobacz przepis

Ogórki kiszone w soku własnym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Ogórki w majeranku

 Ogórki w majeranku Zobacz przepis

Ogórki w majeranku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Ogórki kiszone z listkami czarnej porzeczki i wiśni

 Ogórki kiszone z listkami czarnej porzeczki i wiśni Zobacz przepis

Ogórki kiszone z listkami czarnej porzeczki i wiśni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Ogórki kiszone z ketchupem na zimę

 Ogórki kiszone z ketchupem na zimę Zobacz przepis

Ogórki kiszone z ketchupem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: dietetycy.org.pl, carrefour.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zdrowa alternatywa dla popularnych mielonych. Jesz, chudniesz i oszczędzasz jelita »

Właśnie to warto pić latem. Orzeźwią i usprawnią działanie jelit »

Już niedługo sezon na cukinię. Tak ją zamarynujesz na zimę »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29759

60 min
65
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 163

30 min
6
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 868

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0