Ewa_Gotuje

Najlepsze dania kuchni gruzińskiej. Poznaj tradycyjne przepisy

Tradycyjne gruzińskie dania uznawane są na całym świecie za prawdziwe rarytasy. Kuchnia kaukaska to bogactwo smaków, dlatego czasem tak trudno wybrać pomiędzy drożdżowymi chaczapuri, pierożkami chinkali czy zupą charczo. Polecamy, abyś próbował tych pyszności po kolei. Poznaj najlepsze dania kuchni gruzińskiej i zaplanuj ucztę z bliskimi.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Kuchnia odgrywa dużą rolę w życiu Gruzinów. Kraj ten słynie z pysznego jedzenia i wina. Głównymi składnikami używanymi przy przyrządzaniu potraw są świeże warzywa i owoce (pomidory, papryki, bakłażany, winogrona i granaty), orzechysery (najczęściej podpuszczkowe), mięsa (w tym jagnięcina czy wołowina) i przyprawy (czosnek, mieszanka chmeli-suneli, ocet).

Kuchnia kaukaska staje się coraz bardziej popularna również wśród Polaków, którzy chętniej odwiedzają gruzińskie restauracje. Jeśli i ty masz ochotę wypróbować tradycyjne dania kuchni gruzińskiej, zapoznaj się z poniższą listą i przetestuj przepisy. Zdecydowanie nie pożałujesz!

Przepisy na przekąski gruzińskie

Do najbardziej popularnych gruzińskich przekąsek należą chaczapuri, lobiani i pkhali. Przekonaj się, co to za przystawki i jak je zrobić.

1. Chaczapuri adżarskie

 Chaczapuri adżarskie Zobacz przepis

Jak zrobić chaczapuri? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Nazwa tej przekąski na pewno obiła ci się o uszy. Chaczapuri to tradycyjna gruzińska przekąska, którą w zależności od regionu kraju serwuje się w różnej postaci. Najbardziej znane jest chaczapuri adżarskie i megrelskie. Pierwsze z nich przygotowuje się w formie drożdżowej łódeczki wypełnionej serem i żółtkiem. Megruli z kolei to okrągły drożdżowy placek, przypominający wyglądem pizzę, który pokrywa się i wypełnia serowym nadzieniem. Chaczapuri można serwować z gruzińskimi sosami.

2. Gruzińskie lobiani - placek z czerwoną fasolą

 Gruzińskie lobiani - placek z czerwoną fasolą Zobacz przepis

Jak zrobić gruzińskie lobiani? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kolejną przystawką, którą możesz zaserwować podczas gruzińskiego wieczoru ze znajomymi jest lobiani. Co to takiego? Podobnie jak chaczapuri - placek z nadzieniem. Tym razem jednak farsz nie jest już serowy, a warzywny. Lobiani to... chlebek z fasolą. Zdecydowanie warto wypróbować przepis - polecamy go zarówno wegetarianom, jak i osobom jedzącym mięso.

3. Gruzińskie pkhali

 Gruzińskie pkhali Zobacz przepis

Jak zrobić gruzińskie pkhali? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pkhali to gruzińska przystawka, które może występować w różnych postaciach. Zawsze jednak przygotowuje się ją szybko (do pół godziny) i z zaledwie kilku składników. Najczęściej łączy w sobie posiekane i mielone warzywa oraz dużo aromatycznych przypraw, które nadają tej przystawce wyjątkowego smaku. W tym przepisie znajdziesz proste i tradycyjne gruzińskie składniki, czyli orzechy i bakłażan.

Przepisy na gruzińskie dania główne 

Po przekąskach przyszedł czas na tradycyjne gruzińskie dania główne. Podsuniemy ci aż trzy sprawdzone przepisy i podpowiemy, jak zrobić zupę charczo, pierożki chinkali i kurczaka tabaka

1. Charczo - pasterska zupa rozgrzewająca

 Charczo - pasterska zupa rozgrzewająca Zobacz przepis

Jak zrobić zupę charczo? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Choć charczo uchodzi za zupę gulaszową, to niektórzy uważają ją po prostu za gulasz - jest tak gęsta i sycąca. Do jej przygotowania najczęściej używa się mięsa wołowego, ryżu, warzyw (w tym cebuli i czosnku) oraz mieszanki aromatycznych, gruzińskich przypraw. Zdecydowanie polecamy na wiosenny obiad - sama zupa charczo wystarczy, aby napełnić puste żołądki.

2. Gruzińskie pierożki chinkali z mięsem

 Gruzińskie pierożki chinkali z mięsem Zobacz przepis

Przepis na gruzińskie pierożki chinkali / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Bez chinkali nie byłoby tradycyjnej kuchni gruzińskiej. Pierożki wypełnione różnymi farszami to chyba najpopularniejsze danie główne, które Polacy zamawiają w gruzińskich restauracjach. Chinkali możesz przygotować w różnych wersjach - z nadzieniem serowym, warzywami lub mielonym mięsem i bulionem (pamiętaj tu jednak, żeby przy jedzeniu najpierw wyssać wywar, a dopiero potem zajadać się pierożkiem).

3. Gruziński kurczak tapaka

 Gruziński kurczak tapaka Zobacz przepis

Gruziński kurczak tapaka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Gruziński kurczak tapaka (lub tabaka) to prawdziwy rarytas. Przygotowuje się go w specjalny sposób i przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Kurczaka przecina się i rozpłaszcza, a następnie smaży powoli na maśle na dużej patelni zwanej „tapa”. Najczęściej przyprawia się go czosnkiem i serwuje z dodatkiem gruzińskich sosów. Brzmi pysznie, prawda?

Sprawdź także: Najlepsze gruzińskie desery. Odkryj nowe smaki 

Przepisy na gruzińskie sosy

Kuchnia gruzińska obfituje w liczne aromaty i smaki. Dzieje się tak również za sprawą pysznych sosów, dodawanych do przekąsek lub dań głównych. Poniższe propozycje świetnie sprawdzą się m.in. do chaczapuri czy kurczaka tabaka. Poznaj przepis na adżikę i recepturę na tkemali.

1. Adżika, czyli gruzińska pasta do mięs i kanapek

 Adżika, czyli gruzińska pasta do mięs i kanapek Zobacz przepis

Gruzińska pasta do mięs i kanapek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przepis na adżikę, czyli popularny i gęsty gruziński sos jest naprawdę prosty. Głównym składnikiem pasty jest ostra papryka, do której dodaje się warzywa (pomidory, paprykę) i przyprawy (np. czosnek czy mieszankę chmeli-suneli). Sosu używa się do zup, gulaszy lub sałatek.

2. Gruziński sos tkemali

 Gruziński sos tkemali Zobacz przepis

Gruziński sos tkemali / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Drugi z gruzińskich sosów smakuje już zupełnie inaczej. Tkemali to aromatyczny sos przygotowany z gotowanych i przetartych śliwek oraz odpowiednio dobranych przypraw (m.in. kolendry, czosnku i ostrej papryki). Dodaje się go do potraw mięsnych, np. można go zaserwować z kurczakiem tapaka.

Kuchnia gruzińska to prawdziwe bogactwo aromatycznych potraw. Powyżej znalazło się zaledwie kilka z nich, ale mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy cię do wypróbowania tradycyjnych potraw pochodzących z tamtego regionu.

Zobacz także:

Matura 2022: Język angielski. Zobacz odpowiedzi i arkusz CKE »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak zrobić chleb bananowy? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
6
30 min
13
Desery Ciasto bez pieczenia

Ciasto bez pieczenia przygotowane na 1 maja. Ciasto na spodzie z podłużnych b...

Odsłon: 508

60 min
10
Ciasta Ciasto malinowa fantazja bez pieczenia

Proste, pyszne ciasto budyniowe bez pieczenia, z malinami i galaretką wiśniow...

Odsłon: 135

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

0
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

0
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

4
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3