Na stres i wzmocnienie organizmu, ale z umiarem. Jakie właściwości zdrowotne ma feta i z czym najlepiej ją jeść?

Ser feta to tradycyjny grecki wyrób produkowany z mleka koziego i owczego. Doskonale sprawdza się on zarówno w słodkich, jak i wytrawnych daniach. Jakie właściwości zdrowotne ma feta? I jak kupić produkt najwyższej jakości? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Dlaczego warto jeść ser feta? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Ser feta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych greckich rarytasów. Świetnie sprawdza się w rozmaitych daniach, w tym sałatkach, zupie szparagowej, nadzieniu do faszerowanej cukinii oraz jako dodatek do kasz i makaronów. Jakie wartości odżywcze ma feta i kto powinien ją jeść?  

Sprawdź także: Jak pokroić fetę, żeby nie przywierała do noża? Sposób jest banalnie prosty

Jak powstaje ser feta? 

Zanim przejdziemy do omówienia właściwości zdrowotnych najpopularniejszego greckiego sera i przepisów na przepyszne dania z jego udziałem, warto zastanowić się nad tym, jak powstaje ser feta? Wykonuje się go z precyzyjnie określonych proporcji pomiędzy mlekiem owczym a kozim, które wynoszą 80-20 lub 70-30. W procesie jego produkcji pokarm ten konserwuje się w solance na około dwa-trzy miesiące. Na początku jest on przechowywany w temperaturze pokojowej, a następnie przenoszony do pomieszczenia, w którym panują warunki chłodnicze. Podczas wyrabiania tego flagowego produktu nie stosuje się barwników, sztucznych konserwantów ani zbędnych dodatków.  

Ser feta – skład i wartości odżywcze 

W twojej kuchni na co dzień nie może zabraknąć sera feta? Skład i wartości odżywcze tego artykułu spożywczego sprawiają, że warto na stałe włączyć go do codziennego menu. Około 30-gramowa porcja fety zawiera mniej więcej 6 g tłuszczu, 4 g białka, 1,2 g węglowodanów, a także pokaźną ilość składników odżywczych, w tym witaminy z grupy B i selen. Warto pamiętać, że kryje się w nim całkiem spora zawartość sodu, a dokładniej 116 g w 100-gramowej porcji.  

Jakie właściwości zdrowotne ma feta? 

Regularne dodawanie fety do dań ma korzystny wpływ na zdrowie. Na szczególną uwagę zasługuje jej wysoka zawartość witaminy z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki obecności witaminy B12 feta stanowi doskonałe uzupełnienie diety zmniejszającej ryzyko rozwoju anemii.  

Jakie właściwości zdrowotne ma feta? Oprócz tych wymienionych powyżej reguluje ona perystaltykę jelit dzięki zawartości bakterii probiotycznych. Dieta obfitująca w te drobnoustroje jest dedykowana osobom narażonym na przewlekły stres, spożywającym duże ilości przetworzonych produktów, borykającym się z zaburzeniami metabolicznymi oraz tym po antybiotykoterapii. 

Jeśli włączysz ser feta do swojego codziennego menu, twój organizm skorzysta na sowitej ilości fosforu, wapnia, cynku i alfa-laktoalbuminy. Ta ostatnia wykazuje silne własności przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Co więcej, chroni ona przed wzmożonym stresem gastrycznym, zmniejszając ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. 

Feta – przeciwwskazania 

Czy wszyscy mogą włączyć do swojego jadłospisu fetę? Przeciwwskazaniem do jej spożywania są przede wszystkim schorzenia nerek. Jest to spowodowane dużą zawartością sodu, od którego pacjenci z tymi chorobami powinni stronić. Komu jeszcze odradza się włączenie fety do codziennego menu? W grupie tej znajdują się osoby z nadciśnieniem tętniczym, a także te borykające się z alergią na kozie lub owcze mleko. Jeśli spodziewasz się dziecka, pamiętaj, że ser feta może także być źródłem niebezpiecznych dla płodu bakterii Listeria monocytogenes

Jak kupić dobrą fetę? 

Półki sklepowe wprost uginają się pod całym wachlarzem rozmaitych produktów przypominających fetę. Jednak oprócz tej prawdziwej, podczas zakupów natkniesz się również na wyroby serów solankowych o podobnej strukturze. Jak kupić dobrą fetę i czym dokładnie się kierować podczas jej wyboru?  

Pierwszym wyznacznikiem wysokiej jakości fety jest jej skład. Próżno w nim szukać sztucznych barwników, konserwantów czy dodatków spożywczych. Charakteryzuje się ona kremową konsystencją, która jest rezultatem dojrzewania w solance przez przynajmniej 2 miesiące.  

Według tradycji gotowy wyrób formuje się w bochenki, a następnie pakuje w metalowe pojemniki lub drewniane baryłki. Kolor tego klasycznego sera jest śnieżnobiały, a jego struktura łatwo rozpływa się pod wpływem wysokiej temperatury. Co zrobić, jeśli feta ze sklepu jest za słona? Najprościej umieścić ją w zimnej wodzie lub mleku, dzięki czemu straci ona nieco swój mocny posmak.  

Z czym najlepiej jeść fetę? 

Nie wiesz, z czym najlepiej jeść fetę? Otóż ten grecki przysmak doskonale smakuje zarówno solo, jak i z dodatkami. Tym najbardziej podstawowym, który zawsze pasuje do delikatnego smaku tego tradycyjnego sera jest oliwa – klasyczna lub smakowa. Nie bój się eksperymentować i skosztuj ją razem z ostrą i ziołową oliwą z oliwek. 

Ser feta świetnie sprawdzi się także w różnych rodzajach sałatek. Jako ich bazę użyć rukolę, szpinak, sałatę lodową, roszponkę lub radicchio. Jakie dodatki będą idealnym uzupełnieniem takiego zestawienia? Na przykład oliwki, kapary, pomidorki koktajlowe, czosnek czy czerwona cebula. 

Jeśli nie masz pomysłu na wykorzystanie fety w swojej kuchni, wiedz, że możesz zastosować ją jako zwieńczenie zupy szparagowej. Doskonale uzupełni ona także smak pieczonych batatów zaserwowanych z pesto z bazylii i granatem. Świetnie sprawdzi się ona także w daniach z makaronem w roli głównej.  

Fani słonych przekąsek z pewnością ucieszą się na wieść, że ser feta to zdrowy i smaczny dodatek do podstawowej imprezowej przystawki, jaką są koreczki. Z kolei entuzjaści kanapek mogą potraktować grecki wyrób jako alternatywę dla żółtego sera lub twarożku. 

Feta pieczona z pomidorami 

Właśnie naszła cię ochota na realizację wyjątkowego przepisu, w którym ser feta gra główne skrzypce? W takim razie wypróbuj jej pieczony wariant z rozmaitymi dodatkami. Jak go wyczarować, aby zaskoczył on nie tylko ciebie, ale również niezapowiedzianych gości? Do jego wykonania potrzebujesz głównego składnika, pomidorków cherry, oliwy z oliwek, suszonego oregano, świeżych ziół oraz pieprzu i soli.  

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. W międzyczasie umieść pomidorki i czosnek w łupinach w naczyniu żaroodpornym i polej wszystko sowitą ilością oliwy z oliwek. Energicznie wymieszaj wszystkie składniki, a następnie odgarnij je bliżej brzegów naczynia. Na samym środku umieść fetę i posyp ją oregano, płatkami chili i świeżo zmielonym pieprzem. Tak przygotowaną potrawę wstaw do piekarnika na około 30 minut. 

Jakie składniki sprawdzą się jako uzupełnienie powyższej przekąski? Zaserwuj ją z młodymi ziemniakami, makaronem typu pesto, pieczoną cukinią lub faszerowanymi pieczarkami portobello. Kropką nad i w tym wypadku będzie świeża sałatka na bazie ogórków kiszonych, czerwonej cebuli i pomidorów malinowych skropionych musztardowo-miodowym sosem. 

Poniżej znajdziesz ciekawe dania z serem feta.

1. Sałatka z awokado i serem feta

 Sałatka z awokado i serem feta Zobacz przepis

Sałatka z awokado i serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Ser feta z pieca

 Ser feta z pieca Zobacz przepis

Ser feta z pieca / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chlebki z serem feta

 Chlebki z serem feta Zobacz przepis

Chlebki z serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Tarta z warzywami i serem feta

 Tarta z warzywami i serem feta Zobacz przepis

Tarta z warzywami i serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pasta z makreli i sera feta

 Pasta z makreli i sera feta Zobacz przepis

Pasta z makreli i sera feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Szaszłyki wołowe z serem feta

 Szaszłyki wołowe z serem feta Zobacz przepis

Szaszłyki wołowe z serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Placki z cukinii z serem feta

 Placki z cukinii z serem feta Zobacz przepis

Placki z cukinii z serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Frittata z brokułami i serem feta

 Frittata z brokułami i serem feta Zobacz przepis

Frittata z brokułami i serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Pita z serem feta

 Pita z serem feta Zobacz przepis

Pita z serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Cannelloni ze szpinakiem i serem feta

 Cannelloni ze szpinakiem i serem feta Zobacz przepis

Cannelloni ze szpinakiem i serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: medonet.pl, healthline.com, nutrition-and-you.com 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Łącz z ciepłym mlekiem albo kawą. Kilogramy polecą w dół, cholesterol też »

Najlepsze odmiany ogórka gruntowego. Ogrodnicy przestrzegają przed jednym typem nasion »

Pij szklankę dziennie. Metabolizm przyspieszy, wystające boczki rozpłyną się w powietrzu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 1967

60 min
11
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 517

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0