Grill - temat specjalny

Kiedy i w jakiej ilości dodać sól do rosołu?

Rosół to tradycyjna polska zupa, która często gości na naszych stołach. Każda gospodyni ma na nią swój sprawdzony sposób. Ważną rolę odgrywa tutaj jakość składników, z których jest przygotowywany, długość gotowania oraz przyprawy. Istotny jest również moment ich dodania. Kiedy powinniśmy posolić rosół, aby uzyskać głębie smaku? Sprawdźcie!

Fot. 123RF/Picsel

Na smak rosołu ma wpływ wiele czynników, tj.: wybór dobrej jakości mięsa, użycie odpowiedniej ilości warzyw oraz innych dodatków, które podkręcą smak zupy. Jak zrobić aromatyczny i esencjonalny rosół, który zachwyci zarówno waszych domowników, jak i gości?

Jaki rodzaj mięsa wybrać do rosołu?

Najsmaczniejszy rosół to ten, gotowany na minimum dwóch rodzajach mięsa. Najlepiej sprawdzi się tutaj drób oraz wołowina. Możemy wykorzystać korpus wielskiego kurczaka, indyczą szyję, udka kaczki lub całą perliczkę oraz kawałek wołowego szpondra czy żeberko. Warto zadbać również o jego jakość. Zamiast pakowanego mięsa z supermarketu, lepiej wybrać porcję rosołową z pobliskiego sklepu mięsnego.  

Przed gotowaniem zakupione mięso płuczemy i zalewamy zimną wodą. Nie pozbywajmy się nadmiaru tłuszczu – to on jest odpowiedzialny za głębię smaku.

Warzywa do rosołu - jakich użyć?

Kolejnym istotnym aspektem jest dobór warzyw. Większość z nas kupuje gotową włoszczyznę, w której znajdziemy wszystkie potrzebne składniki. Na trzy lub czterolitrowy garnek najlepiej dodać trzy marchewki średniej wielości, jedną pietruszkę, cebulę uprzednio opaloną na kuchence lub zarumienioną na patelni, kawałek pora, selera, a niekiedy nawet kapusty. Ważne jest, aby nie dodawać zbyt dużej ilości wody, w przeciwnym razie zupa wyjdzie blada i bez smaku.

Warzywa dodajemy do zupy po około półtorej godzinie gotowania.

Kiedy solić rosół?

Nie bez znaczenia jest również moment dorzucenia przypraw. Sól do rosołu powinniśmy dodać dopiero pod koniec gotowania. Solenie rosołu na wcześniejszym etapie spowoduje, że mięso i warzywa nie oddadzą pełni smaku. Na garnek pojemności ok. trzech lub czterech litrów powinniśmy dodać jedną łyżkę soli.  

Oprócz soli warto doprawić nasz rosół świeżo mielonym pieprzem, lubczykiem, natką pietruszki, zielem angielskim oraz liściem laurowym. Niektóry decydują się również na bardziej odważne dodatki, tj.: goździki, jabłko, kurkuma, pomidor, czosnek czy imbir.

Zobacz także:

Jak zrobić rosół, by był smaczny jak u babci? >>

Czym doprawić rosół, żeby smakował jeszcze lepiej? >>

Rosół na 10 sposobów >>

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 165

30 min
8
30 min
9
15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17