Grill - temat specjalny

Kanapka z metką czy mortadelą? Straszyły w PRL-u, a dziś są popularne

Mięsne wyroby w PRL-u pozostawiały wiele do życzenia. Jednocześnie były rzadko dostępne, więc gdy już się pojawiały, każdy ich próbował. Czy pamiętasz, co to jest kanapka z metką i jak robi się słynne kotlety z mortadeli? Dla jednych to koszmar z dzieciństwa, a inni chętnie wracają do tych smaków.

Przepisy z PRL-u - co to jest kanapka z metką? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Współcześnie wybór wędlin w sklepie jest aż za duży. Nieraz trudno się zdecydować, która z szynek będzie najlepsza. Z kolei w czasach PRL-u mięsne składniki były dużo gorszej jakości, a przede wszystkim niedostępne w sprzedaży. Gdy rodzice podali więc mortadelę na obiad czy kolację, nie było możliwości odmowy. Ta wędlina, podobnie jak słynna metka, nie wszystkim smakowała. Niektórzy do dziś na wspomnienie mięsnych szlagierów PRL-u czują niesmak. Jest jednak też dużo osób, które cieszą się z powrotu popularności tych rarytasów.

Sprawdź także: Jedni kochają ten warzywny duet. Inni uważają go za stołówkową zmorę

Co to jest kanapka z metką?

Żartowniś powiedziałby, że to przekąska sprzedawana w sklepie, do której dołączono cenę. Dziś mało kto wie, co to jest kanapka z metką. Młodsi czytelnicy z pewnością o niej nie słyszeli, a starsi często krzywią się na jej wspomnienie. Dlaczego?

Kanapka z metką to nic innego jak kromka pieczywa ze specyficzną wędliną. Chętnie podawano ją w czasach PRL-u - dzieci brały ją na drugie śniadanie do szkoły, a dorośli - aby spałaszować ją podczas przerwy w pracy. Dreszczyk u niektórych wywoływała sama metka, czyli kiełbasa, którą przyrządzano z surowej, zmielonej i mocno przyprawionej wieprzowiny. Dla szczególnie wrażliwych na zapach uczniów, spożywanie jej w szkole było prawdziwym wyzwaniem, ponieważ roztaczała wokół siebie woń surowego mięsa.

Trzeba podkreślić, że kanapka z metką może być prawdziwym rarytasem. Musi być jednak wykonana z dobrej jakości mięsa, które dzisiaj da się zdobyć, np. z ekologicznych hodowli. Przygotowuje się ją bardzo prosto, używając łatwo dostępnych składników. Po prostu mieli się mięso, łączy z cebulką i innymi składnikami, a potem przekłada do słoiczka i przechowuje w lodówce.

Mortadela - szlagier PRL-u

Choć dziś większość osób kojarzy mortadelę z włoskim, apetycznym przysmakiem, to w Polsce była ona już niezwykle popularna w czasach PRL-u. Oczywiście wówczas sprzedawano mięso o gorszej jakości, dlatego zyskała niechlubną sławę taniej i niesmacznej wędliny

Mortadela to gruba kiełbasa, produkowana z chudej wieprzowiny i kawałków tłuszczu. W Bolonii, skąd się wywodzi, często doprawiana jest też ziarnami pieprzu czy pistacją, co wzmacnia jej aromat. W czasach PRL-u wędlinę sprzedawano bez dodatków, była ona też tłustsza i mniej apetyczna. 

Gdy w sklepach brakowało mięsa, to właśnie mortadelę kupowano na kartki i podawano na obiad, np. w formie panierowanych kotletów. Serwowano ją również podczas większych uroczystości rodzinnych. 

Przepisy mięsne jak z PRL-u

Gdy znasz już dwa największe przysmaki mięsne z PRL-u, warto, żebyś przygotował je w domu. Jeśli są niemiłym wspomnieniem z czasów młodości, wypróbuj poniższe, nieco zmodyfikowane, przepisy, które odczarują koszmarne potrawy z dzieciństwa. 

1. Kotlety z mortadeli

 Kotlety z mortadeli Zobacz przepis

Kotlety z mortadeli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Metka z boczku wędzonego i cebuli

 Metka z boczku wędzonego i cebuli Zobacz przepis

Metka z boczku wędzonego i cebuli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Przycinanie aloesu - fachowy poradnik. Jak zebrać żel z przyciętego aloesu? »

Najgorszy, poza cukrem, dodatek do kawy. Sprzyja insulinooporności, obciąża trzustkę »

Pij codziennie przez 7 dni. Ten napój wymiecie pasożyty z jelit »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 187

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17