Grill - temat specjalny

Gdy się odchudzasz i chcesz się dobrze czuć, nie ma lepszej opcji! Jak przygotować kaszę jaglaną na śniadanie?

Czy miałeś kiedykolwiek okazję skosztować kaszy jaglanej na śniadanie? Danie popularnie znane jako jaglanka może zaskoczyć cię smakiem, a dzięki możliwościom jej zestawienia z wieloma interesującymi dodatkami stworzysz jej wiele różnych wersji! Jak przygotować kaszę jaglaną na śniadanie?

Czy kasza jaglana na śniadanie jest zdrowa? Spowoduje, że schudniemy i nabierzemy siły na cały dzień | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Szukasz pomysłu na szybkie i proste w przygotowaniu danie, które nasyci cię na całą pierwszą połowę dnia? Dowiedz się, czy kasza jaglana na śniadanie jest zdrowa, a także, w jaki sposób przyrządzisz ją o poranku. Wystarczy odrobina wody lub mleka, aby stworzyć delikatny, a zarazem aromatyczny posiłek. Poznaj bliżej produkt, który być może i tobie przypadnie do gustu! 

Sprawdź także: Parówki w cieście - przepis na pyszną i szybką przekąskę

Czy kasza jaglana na śniadanie jest zdrowa? 

Okazuje się, że jest to produkt, który szczególnie poleca się jeść o poranku. Jego zalety to przede wszystkim sycąca, delikatna konsystencja, a zarazem lekkostrawność, dlatego po jego zjedzeniu nie będziesz czuł się ociężały. Rozpoczniesz dzień rześki i z energią do działania. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż kasza jaglana bardzo dobrze oddziałuje na ludzki organizm. Pomaga utrzymać równowagę między kwasowością i zasadowością w żołądku. Jeśli zatem cierpisz na problemy z trawieniem, ten produkt może okazać się zbawienny dla twojego układu pokarmowego. 

Czy kasza jaglana na śniadanie jest zdrowa? Nie bez powodu wiele osób częściej sięga po jaglankę w sezonie jesienno-zimowym. To danie przyjemnie rozgrzewa i pobudza, dlatego zjedzone w chłodny poranek pomoże szybciej otrząsnąć się z porannego zmęczenia. Kaszę jaglaną można jeść także wspomagająco przy problemach z pamięcią i koncentracją, a także podczas dolegliwości zdrowotnych związanych z górnymi drogami oddechowymi. 

Co do samych wartości odżywczych, kasza jaglana charakteryzuje się stosunkowo wysokim indeksem glikemicznym. Mimo to obniża poziom insuliny. Jeśli natomiast cierpisz na niedobory witamin z grupy B, żelaza lub cynku, zastanów się, czy aby na stałe nie wprowadzić do swojego jadłospisu jaglanki przygotowywanej w najróżniejszych wersjach. 

Jak przygotować kaszę jaglaną na śniadanie? 

Istnieją dwa podstawowe sposoby na to, jak przygotować kaszę jaglaną na śniadanie. Możesz zdecydować się na jeden z nich lub stosować je zamiennie - w zależności od tego, na jaką jaglankę masz aktualnie ochotę lub która bardziej przypada ci do gustu z określonymi dodatkami. 

W pierwszej kolejności pamiętaj jednak o tym, by kaszę przepłukać pod bieżącą wodą. Wykorzystaj do tego sitko o bardzo drobnych oczkach, dzięki czemu szybko i sprawnie oczyścisz ją i przejdziesz do następnego etapu. Czystą kaszę kolejno zalej zimną wodą lub mlekiem i pozostaw na niewielkim ogniu. Zazwyczaj gotowanie jaglanki zajmuje około 20 minut. Gdy będziesz zbliżać się do tej granicy czasu, po prostu spróbuj, czy kasza jest wystarczająco miękka i ma delikatną w smaku konsystencję. 

W zależności od tego, na co masz aktualnie apetyt, możesz wybrać kaszę jaglaną w wersji na słodko albo na słono. 

Zobacz: Jak przygotować wytrawną jaglankę?

Czy kasza jaglana jest dobra na odchudzanie? 

Ten dylemat sprawia, że wiele osób nie ma pewności, czy sięgać po kaszę jaglaną w czasie swojej walki z nadprogramowymi kilogramami. Jeśli jednak zrobisz dokładne rozpoznanie, przekonasz się, że wielu dietetyków poleca na diecie odchudzającej wprowadzenie jaglanki do codziennego jadłospisu. 

Co jednak o tym decyduje? To przede wszystkim węglowodany złożone, na których strawienie organizm potrzebuje stosunkowo dużo czasu. Zatem mimo dużej ich zawartości w tym produkcie, po spożyciu jaglanki w żołądku przez długi czas utrzymuje się uczucie sytości - jakże pożądane przez osoby, które borykają się z wiecznie niezaspokojonym łaknieniem na diecie. 

Jest to jednak produkt, który odradza się osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ może on prowadzić do wysokiego i gwałtownego skoku poziomu insuliny we krwi, a tym samym powodować trudności zdrowotne. 

Z czym jeść kaszę jaglaną na diecie? 

Z pewnością powinny to być składniki zdrowe, pożywne, bogate w witaminy i minerały, jednak bez pustych kalorii. Jeśli zatem jesteś aktualnie na diecie, postaraj się częściej gotować jaglankę na wodzie lub ewentualnie na odtłuszczonym mleku, dzięki czemu nie dostarczysz swojemu organizmowi kolejnej dawki kalorii. 

Sięgnij w głównej mierze po warzywa i owoce, choć zrezygnuj z bananów i innych owocowych propozycji o dużej zawartości cukru. Postaraj się także zmniejszyć ilość dodawanych do wersji dietetycznych syropów, dżemów, kremów czekoladowych i orzechowych. Jeśli będziesz z nich korzystać, a bilans energetyczny twojego organizmu będzie dodatni - nie schudniesz. 

Z czym jeść kaszę jaglaną na diecie? Zadbaj o to, aby do jaglanki dodać sezonowe warzywa (pomidory, cukinię, paprykę, cebulę), czy owoce (jabłka, gruszki, borówki, truskawki), orzechy lub przyprawy (curry, pieprz, sól, cynamon, słodzik) i pozostałe zdrowe dodatki (jak jogurt naturalny, gorzkie kakao). 

Kasza jaglana na śniadanie - przepisy 

Szukasz inspiracji na to, jak przyrządzić jaglankę? Chciałbyś, aby o poranku rozgrzewająco i sycąco na twój organizm zadziałała kasza jaglana na śniadanie? Przepisy i warianty przyrządzenia tego dania znajdziesz poniżej.

Pierwsza propozycja to kasza jaglana gotowana na wodzie. Po jej przyrządzeniu udekoruj jej wierzch pomidorkami koktajlowymi pokrojonymi w kostkę lub ćwiartkami. Dodaj także drobno posiekane awokado oraz garść zgniecionych orzechów laskowych. Jeśli chcesz, aby smak był odrobinę słodszy, możesz dorzucić łyżeczkę słodzika zmieszanego z oliwą z oliwek, przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku oraz szczyptą soli i pieprzu. Pamiętaj jednak o tym, iż finalnie proporcje dostosujesz do własnego podniebienia. Delikatny, rzadki sos wymieszany z powyższych składników rozlej po powierzchni jaglanki z warzywami. 

Jeśli nie jesteś na diecie, możesz skusić się na to danie w wersji na słodko. Przepysznie smakuje ugotowana jaglanka serwowana z tartym jabłkiem wymieszanym z odrobiną cukru lub miodu oraz cynamonem. Do smaku zwieńcz całe danie rodzynkami, które świetnie komponują się z jabłkiem i kaszą. Istnieje również wersja tej potrawy na ciepło, kiedy to całość zapiekasz w piekarniku podgrzanym do 180 stopni przez około 30 minut. Jest to jednak wariant bardziej czasochłonny, aczkolwiek równie smaczny i rozgrzewający. 

Kaszę jaglaną wykorzystasz także jako bazę do błyskawicznych śniadaniowych placuszków. W tym celu wystarczy ugotowaną kaszę zblendować z jajkiem, cebulką, odrobiną szpinaku z dodatkiem soli i pieprzu. Uformowane placki można upiec w piekarniku lub na patelni, a następnie rozkoszować się ich wyśmienitym smakiem w połączeniu z sosem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego i odrobiny bazylii. 

Jak przygotować kaszę jaglaną na śniadanie? Więcej propozycji znajdziesz poniżej:

1. Jaglanka z jabłkiem i rodzynkami na śniadanie

 Jaglanka z jabłkiem i rodzynkami na śniadanie Zobacz przepis

Jaglanka na słodko na śniadanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Szakszuka z kaszą jaglaną

 Szakszuka z kaszą jaglaną Zobacz przepis

Szakszuka z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Jaglanka z jabłkiem i żurawiną

 Jaglanka z jabłkiem i żurawiną Zobacz przepis

Jaglanka na śniadanie z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kasza jaglana na słodko

 Kasza jaglana na słodko Zobacz przepis

Kasza jaglana na słodko / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Jaglanka z orzechami i pomarańczą

 Jaglanka z orzechami i pomarańczą Zobacz przepis

Kasza jaglana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Jaglanka z owocami

 Jaglanka z owocami Zobacz przepis

Jaglanka z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Zdrowa jaglanka z nasionami chia

 Zdrowa jaglanka z nasionami chia Zobacz przepis

Zdrowa jaglanka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Jaglanka z pieczonymi owocami

 Jaglanka z pieczonymi owocami Zobacz przepis

Jak przygotować jaglankę na śniadanie? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Jaglanka czekoladowa z orzechami i owocami

 Jaglanka czekoladowa z orzechami i owocami Zobacz przepis

Zdrowa jaglanka czekoladowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Jaglanka curry

 Jaglanka curry Zobacz przepis

Wytrawna jaglanka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Jaglanka z warzywami

 Jaglanka z warzywami Zobacz przepis

Jaglanka z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Jaglańce na ostro

 Jaglańce na ostro Zobacz przepis

Placki jaglane na śniadanie lub obiad / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen »

Jak zrobić pyszną jajecznicę? Poznaj niezawodny trik

Szczaw - co warto o nim wiedzieć?

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7
60 min
1
15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

1
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1