Ewa_Gotuje

Galaretka drobiowa – przepis dziadka. Jak uratować słabo stężałą galaretkę drobiową?

Galaretka drobiowa to przysmak, który albo się kocha, albo nienawidzi. Jedno jest pewne – odpowiednio przygotowana potrafi wręcz zachwycić swoim smakiem i to nawet te osoby, które zazwyczaj od niej stronią Czym kierować się przy jej przyrządzaniu? I jak uratować słabo stężałą galaretkę drobiową?

Galaretka drobiowa, jak ją zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Galaretka drobiowa to przekąska, która gości w polskiej kuchni od wielu lat i ma ogromne rzesze fanów. Tak naprawdę trudno się temu dziwić – jest ona nie tylko smaczna i zdrowa, ale również prosta w przygotowaniu. Na uwagę zasługuje także jej uniwersalność – można zaserwować ją na każdą okazję, włączając w to święta czy zwykłe spotkanie w rodzinnym gronie. Równie dobrze możesz zrobić jej zapas, aby mieć po co sięgnąć, gdy dopadnie cię mały głód. Jak wyczarować ten specjał, aby przypadł do gustu tobie i twoim bliskim? Jakie dodatki w nim uwzględnić? I jak uratować słabo stężałą galaretką drobiową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.  

 Sprawdź także: Zapomniany przysmak na wigilijny stół. "Polski kawior" wraca na stoły w nowoczesnym wydaniu

Jak zrobić galaretkę drobiową – przepis dziadka  

Jak zrobić galaretkę drobiową, aby smakowała jak ta przyrządzana przez naszych dziadków? Na szczęście nie jest to nic trudnego. Najpierw musisz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty, tj. udka z kurczaka, korzeń selera i pietruszki, marchewkę, cebulę, kukurydzę i groszek konserwowy, por, natkę pietruszki, jajka, żelatynę, liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu oraz sól.  

Realizację przepisu rozpocznij od ugotowania mięsa. Gdy woda zacznie wrzeć, zdejmij garnek z palnika i usuń z niego szumowiny. W międzyczasie obierz, opłucz i pokrój warzywa, po czym dodaj je do mięsa wraz z przyprawami. Przykryj garnek pokrywką i doprowadź bulion do wrzenia – gdy ten się zagotuje, zmniejsz moc palnika i kontynuuj obróbkę termiczną przez pół godziny.  

Po 30 minutach dorzuć do bulionu marchewkę i gotuj całość pod przykryciem do momentu, aż ta nabierze miękkości. Gdy tak się stanie, przecedź zawartość garnka do drugiego naczynia i wsyp do wywaru żelatynę – mieszaj wszystko do momentu, aż ta się rozpuści. Wyjmij mięso oraz marchewki z garnka i odstaw je do wystygnięcia.  

Ugotuj jajka na twardo, a następnie przekrój je na pół. Pokrój marchewkę w plasterki, a mięso podziel na mniejsze kawałki. Przygotuj kilka niewielkich salaterek, umieść na ich dnie natkę pietruszki i ułóż warstwami pozostałe komponenty, tj. groszek, kukurydzę, mięso oraz marchewkę. Na wierzchu umieść połówkę jajka i zalej zawartość każdego naczynia przecedzonym bulionem z żelatyną.  

Wstaw miseczki do lodówki i zaczekaj, aż galaretka stężeje – powinno to nastąpić po ok. sześciu godzinach. Przysmak możesz serwować w salaterkach lub wyjąć go przed podaniem i przełożyć na talerz. Przed spożyciem polej go odrobiną octu lub soku z cytryny i posyp świeżą natką pietruszki. W razie potrzeby możesz podać go ze świeżym pieczywem.  

Jakie dodatki do galaretki drobiowej? 

Zastanawiasz się, jakie dodatki do galaretki drobiowej wybrać? W większości przepisów natkniesz się na groszek, kukurydzę, marchewkę, jajka oraz natkę pietruszki. Jednak wiedz, że nie musisz ograniczać się jedynie do tych składników – jeśli chcesz przyrządzić nieco bardziej oryginalną wersję, możesz postawić na marynowane grzyby, lubczyk, czosnek, brokuły oraz paprykę. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczarować galaretkę drobiową z dynią, kalafiorem, a nawet musem pomidorowym. Nie przepadasz za kurczakiem? Zatem zamień go na indyka. Jajka kurze natomiast możesz zastąpić tymi przepiórczymi. 

Jak uratować słabo stężałą galaretkę drobiową? 

Przygotowałeś powyższy specjał, ale ten – pomimo spędzenia wielu godzin w lodówce – nie nabrał takiej konsystencji, jak powinien? Na szczęście nie musi od razu wylądować w koszu na śmieci. Jak uratować słabo stężałą galaretkę drobiową? Jedyne, co musisz zrobić, to ją podgrzać, żeby się rozpuściła, oddzielić od niej mięso i warzywa, a następnie ponownie zagotować, wsypując do niej dodatkową porcję żelatyny. Pamiętaj, aby nie gotować bulionu razem z dodatkami, ponieważ staną się one zbyt miękkie, a co za tym idzie – dużo mniej apetyczne. Na koniec ponownie umieść wszystkie składniki w salaterkach i wstaw je do lodówki.  

Co zrobić, żeby galaretka była klarowna?  

Skoro już wiesz, jak zrobić galaretkę drobiową, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie czynności wykonać, aby była ona klarowna, a nie mętna. Wystarczy poddać wywar procesowi klarowania, ale jeszcze przed dodaniem do niego żelatyny. Proces ten polega na przestudzeniu bulionu i dodaniu do niego białka jajka oraz odrobiny octu lub soku z cytryny. Następnie należy taką miksturę ponownie zagotować i przecedzić przez gazę.  

Twój wywar nabrał mało apetycznej burej barwy? Na szczęście na to równie znajdzie się rozwiązanie. Wrzuć do niego na chwilę połówkę cebuli w łupinie, opalając wcześniej stronę przecięcia nad palnikiem lub przyrumieniając ją na suchej patelni. Inną opcją jest zabarwienie go kilkoma kroplami karmelu, który przyrządzisz, prażąc cukier z niewielką ilością wody. 

Co zrobić, jeśli wywar wyszedł zbyt tłusty? 

Niekiedy może zdarzyć się tak, że wywar wyjdzie zbyt tłusty. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jedną z możliwości jest sięgnięcie po kostki lodu – gdy wrzucisz je do wywaru, pływający na jego powierzchni tłuszcz zacznie przyklejać się do ich ścianek. Co jakiś czas wyławiaj kostki i płucz je pod ciepłą wodą. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż odpowiednio odchudzisz swój wywar. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w co najmniej kilka kostek, ponieważ będą szybko się rozpuszczać. 

Co zrobić, gdy galaretka nie chce wyjść z formy? 

Nie chcesz jeść galaretki drobiowej bezpośrednio z salaterki, ale masz trudności z przełożeniem jej na talerz? Aby wyjąć ją z naczynia, lekko oddziel ją od ścianek nożem. Jeśli ta metoda nie zadziała, owiń miskę ściereczką namoczoną w gorącej wodzie – po jakimś czasie twój przysmak sam się wysunie, gdy tylko obrócisz salaterkę do góry dnem. 

Jak długo przechowywać galaretkę drobiową w lodówce?  

Skoro już wiesz, jak uratować słabo stężałą galaretkę drobiową i jakie dodatki w niej uwzględnić, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo przechowywać ją w lodówce. Otóż przysmak ten zwykle nadaje się do spożycia przez około pięć-siedem dni. Staraj się nie trzymać go w lodówce dłużej niż tydzień, nawet jeśli nie zauważysz na nim śladów zepsucia. A po czym poznasz, że nie nadaje się on już do jedzenia? Przede wszystkim po nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo twoją uwagę powinna zwrócić obecna na nim wilgoć. W takiej sytuacji powinieneś wyrzucić go do kosza, ponieważ po jego spożyciu możesz nabawić się zatrucia pokarmowego. 

Sprawdź, jakie przepisy na galaretę drobiową przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Galaretka drobiowa

 Galaretka drobiowa Zobacz przepis

Galaretka drobiowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowa galaretka drobiowa

 Domowa galaretka drobiowa Zobacz przepis

Domowa galaretka drobiowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Tradycyjna galaretka drobiowa

 Tradycyjna galaretka drobiowa Zobacz przepis

Tradycyjna galaretka drobiowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Galaretka drobiowa z groszkiem

 Galaretka drobiowa z groszkiem Zobacz przepis

Galaretka drobiowa z groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Galaretka z mięsem drobiowym, jajkiem i warzywami

 Galaretka z mięsem drobiowym, jajkiem i warzywami Zobacz przepis

Galaretka z mięsem drobiowym, jajkiem i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Źródło: Smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »

Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »

W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0