Ewa_Gotuje

Domowe bułki na śniadanie i kolację. 7 sprawdzonych przepisów

Pieczywo to w wielu krajach najważniejszy element śniadań i kolacji. Tak jest także u nas, choć czasami mamy dość chleba z serem i szynką. Nikt jednak nie powiedział, że takich posiłków nie można sobie trochę urozmaicić. I nie, nie tylko za pomocą różnorodnych dodatków.

Domowe bułki jak z piekarni - najlepsze przepisy | Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Pyszne, domowe bułki, to najlepszy pomysł na śniadanie czy kolację. Jednak domowe bułeczki jak z piekarni trzeba najpierw zrobić. Nie bójcie się – to wcale nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy sprawdzony przepis i trochę czasu. Mamy dla was aż 7 przepisów na chrupiące domowe bułeczki.

Sprawdź także: Chleb łyżką mieszany - sprawdzony przepis z babcinego kajetu

Domowe bułki pszenne - jak z piekarni 

Domowe bułki pszenne są stanowczo najłatwiejsze do zrobienia. Mąka pszenna nie jest kapryśna, ciasto z niej zrobione rośnie doskonale, a bułki są oczywiście przepyszne. Jak je zrobić? Wystarczy wam niecała godzina, by cieszyć się pieczywem jak z piekarni.

Czego potrzebujecie? Przygotujcie 400 gramów mąki pszennej, 20 gramów drożdży, ¾ szklanki wody – najlepiej ciepłej, odrobinę oliwy oraz szczyptę soli i cukru. Do bułek możecie dodać także ulubione ziarna, na przykład sezam czy mak. Zacznijcie od rozpuszczenia drożdży w posłodzonej wodzie z trzema łyżkami oliwy. Dajcie im około 15 minut, by zaczęły pracować.

Po tym czasie do miski wsypcie mąkę, dodajcie sól i wlejcie przygotowany wcześniej zaczyn. Zmieszajcie całość dokładnie, a następnie ugniatajcie ciasto przez kilka minut. Powinno gładko odchodzić od dłoni. Odstawcie je pod przykryciem w ciepłym miejscu na co najmniej pół godziny, by ciasto zdążyło wyrosnąć. Teraz czas na formowanie bułek. Ich wielkość i kształt dopasujcie do swoich potrzeb.

Uwaga, możecie posmarować je roztrzepanym jajkiem, jednak nie jest to konieczne. Bułki pieczcie w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190 stopni. 20 minut powinno im wystarczyć. Zobaczycie, że będą pięknie zarumienione i wyrośnięte. Domowe bułeczki jak z piekarni są już gotowe.  

Zobacz: Jak zrobić bułeczki śniadaniowe?

Domowe bułki żytnie - pyszne i sycące 

Domowe bułki żytnie to idealne rozwiązanie dla osób, które przykładają sporo wagi do zdrowego odżywiania się. Mąka żytnia, ze względu na mniejszy stopień przetworzenia, jest mniej kaloryczna i dużo łatwiej przyswajalna przez nasz organizm. Dodatkowo zawiera mniej glutenu i skrobi, a znacznie więcej błonnika pokarmowego i witamin.

To zdrowsza mąka, choć trudniejsza w obróbce. Dlatego robiąc domowe bułki żytnie, powinniście dodać do ciasta także mąkę pszenną. W ten sposób ciasto będzie łatwiejsze do wyrobienia, a także pięknie wyrośnie. Bułki czy chleby zrobione z samej mąki żytniej są ciężkie, przez co często tworzy się w nich zakalec.

Jeśli jest to wasz pierwszy wypiek, na 300 gramów mąki żytniej dodajcie zatem 100 gramów mąki pszennej. Jeśli bułki piekliście już nie raz, możecie spróbować zrobić je z samej mąki żytniej. Pozostałe kroki są dokładnie takie same jak w przypadku bułek pszennych. Chrupiące domowe bułeczki żytnie przygotujecie w niecałą godzinę

Sprawdź także: 10 sposobów na czerstwe pieczywo 

Domowe bułki śniadaniowe - znikną ze stołu w okamgnieniu 

Domowe bułki śniadaniowe to trochę inna wersja bułek pszennych. Wypieka się je z ciasta z dodatkiem jajka oraz masła, dzięki czemu są one bardziej miękkie, puszyste i naprawdę delikatne w smaku. Świetnie nadadzą się do słodkich śniadań, w towarzystwie miodu czy dżemów.

Jak je zrobić? Wystarczy wam pół kilograma mąki pszennej, 20 gramów drożdży, szklanka ciepłej wody, odrobina cukru i soli, a także jajko i 80 gramów masła. Zacznijcie od zrobienia zaczynu z drożdży, wody i cukru, tak, jak w pierwszym przepisie. W tym czasie rozpuśćcie masło w rondelku. Do miski wsypcie mąkę, sól, wbijcie jajko i roztopione oraz przestudzone masło.

Dolejcie zaczyn i wyrabiajcie ciasto – najlepiej za pomocą robota. Gdy będzie gotowe, pozostawcie je na godzinę do wyrośnięcia. Teraz wystarczy podzielić bułeczki i upiec je w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Zajmie to wam 20 minut.  

Domowe bułki pełnoziarniste - pyszne i zdrowe 

Domowe bułki pełnoziarniste zrobicie dokładnie tak samo, jak wcześniejsze bułeczki. Potrzebujecie do nich jednak mąki pełnoziarnistej. Możecie mieszać gatunki wedle uznania – doskonale smakować będzie na przykład mąka pszenna pełnoziarnista zmieszana z orkiszową.

Pamiętajcie, że do pełnoziarnistych bułek najlepszym dodatkiem są oczywiście ziarna. Dlatego nie bójcie się ich użyć. To może być słonecznik, nasiona dyni, siemię lniane. Wybierzcie te, które lubicie najbardziej. Pamiętajcie jednak, że do przygotowania bułek pełnoziarnistych musicie wykorzystać więcej płynu, niż w przypadku bułek z mąki pszennej.

Możecie dodać wodę lub mleko. Na 400 gramów mąki powinno przypadać około 300 mililitrów płynu. Dolewajcie go do ciasta podczas mieszania, by samemu sprawdzić, jaka ilość jest odpowiednia. 

Domowe bułki bezglutenowe - w sam raz dla osób na diecie 

Jeśli unikacie glutenu, domowe bułki bezglutenowe będą dla was strzałem w dziesiątkę. Przygotujecie je dokładnie tak samo, jak w przypadku innych bułek. Jedyną różnicą jest oczywiście mąka. Użyjcie mąki chlebowej bezglutenowej - w sklepach znajdziecie wiele mieszanek, które idealnie sprawdzą się podczas wypieku bułek.  

Domowe bułki kukurydziane – coś innego na śniadanie 

Domowe bułki kukurydziane to z pewnością nie pierwsza myśl, która przychodzi wam do głowy, gdy myślicie o śniadaniu. A jednak są pyszne i naprawdę łatwe do zrobienia. Tak jak w przypadku bułek żytnich, najlepiej zrobić je łącząc mąkę kukurydzianą i pszenną – pół na pół.

Zatem 200 gramów mąki pszennej i 200 gramów kukurydzianej połączcie w misce. Dodajcie szczyptę soli. Zróbcie zaczyn z 20 gramów drożdży w 200 mililitrach wody lub mleka z odrobiną cukru. Niektórzy dodają do bułeczek także 50 gramów roztopionego masła, jednak nie jest to konieczne. Wszystkie składniki dokładnie wyrabiajcie, aż ciasto zacznie odchodzić od dłoni.

Odstawcie je na godzinę, by wyrosło, a następnie uformujcie bułeczki. Pieczcie je w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez około 20 minut. To tyle – domowe bułki kukurydziane są już gotowe.  

Domowe bułki maślane - na słodkie śniadanie 

Jeśli jesteście zwolennikami słodkich śniadań, koniecznie przygotujcie domowe bułki maślane, które będą jeszcze pyszniejsze niż te sprzedawane w piekarniach. Co będzie wam potrzebne do zrobienia ciasta? Pół kilograma mąki pszennej, szklanka mleka (letniego), 100 gramów roztopionego masła, dwa jajka, odrobina cukru i soli, a także 20 gramów drożdży.

Tradycyjnie zacznijcie od zaczynu zrobionego z cukru, mleka i drożdży. Wsypcie do miski suche składniki, masło oraz jajka, a także dodajcie gotowy zaczyn. Większa ilość cukru nie jest konieczna, jeśli jednak zależy wam na słodkich bułeczkach, możecie dodać łyżkę lub dwie.

Wyróbcie ciasto, a następnie odstawcie je na godzinę do wyrośnięcia. Podzielcie je na bułeczki i ułóżcie na blaszce z papierem do pieczenia. Teraz posmarujcie je jajkiem z odrobiną mleka i pieczcie przez 20 minut w temperaturze 180 stopni. Gotowe!

Widzicie? Domowe bułeczki jak z piekarni zrobicie w kilka chwil, a z całą pewnością będą one pyszniejsze, niż te kupne.  

1. Drożdżowe bułki śniadaniowe

 Drożdżowe bułki śniadaniowe Zobacz przepis

Jak zrobić bułkę na śniadanie? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Bułki śniadaniowe z ziemniakiem

 Bułki śniadaniowe z ziemniakiem Zobacz przepis

Świeże bułki na śniadanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pszenno-żytnie bułki śniadaniowe z pestkami dyni

 Pszenno-żytnie bułki śniadaniowe z pestkami dyni Zobacz przepis

Jak upiec bułki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Żytnie bułki śniadaniowe

 Żytnie bułki śniadaniowe Zobacz przepis

Jak upiec żytnie bułki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Domowe bułki śniadaniowe z ziarnami

 Domowe bułki śniadaniowe z ziarnami Zobacz przepis

Jak zrobić domowe bułki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Bułki pszenne śniadaniowe z czarnuszką

 Bułki pszenne śniadaniowe z czarnuszką Zobacz przepis

Bułki pszenne z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pszenno-żytnie bułki śniadaniowe

 Pszenno-żytnie bułki śniadaniowe Zobacz przepis

Pszenno-żytnie bułki śniadaniowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Szybkie bułki śniadaniowe

 Szybkie bułki śniadaniowe Zobacz przepis

Szybkie bułki śniadaniowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Opracowała: Diana Polska-Pękala

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Zielone szparagi w cieście

Szparagi krótko smażone w cieście są chrupkie, soczyste, esencjonalne w smaku

Odsłon: 5950

15 min
14
Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 709

60 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0