Grill - temat specjalny

Co dziecko powinno jeść a czego nie?

Dieta dziecka jest bardzo ważna dla jego prawidłowego rozwoju. Kiedy maluch chodzi do szkoły, trzeba zwrócić uwagę, by śniadania, obiady i kolacje nie tylko były zdrowe, ale i by korzystnie wpływały na koncentrację i pamięć.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka chodzącego do szkoły? Fot. 123RF.COM/PICSEL


Trzeba pamiętać, że dziecko powinno jeść 4-5 posiłków dziennie. Najzdrowiej jest przyrządzić je w domu, gdyż gotowe fast foody czy przekąski dostępne w sklepach mają wręcz działanie uzależniające, nie trzeba dodawać, że są bardzo niezdrowe.

W sklepikach szkolnych ten problem może już niedługo zniknąć. Jeśli chodzi o ich asortyment, to w tym roku pojawił się projekt zmiany ustawy o zakazie sprzedaży słodyczy, wyrobów cukierniczych i ciastek, o ile ponad 10 proc. ich wagi to cukier. Zabronione mają być również fast foody o zawartości sodu przekraczającej 300 mg na 100 g. Zaostrzone zasady mają dotyczyć także stołówek szkolnych. Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia może wejść w życie dopiero po akceptacji Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich UE.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o diecie dziecka. Kliknij! >>

Obecnie w większości sklepików szkolnych dostać można głównie słodkie drożdżówki, napoje, batoniki i chipsy. Nie ma w Polsce odgórnych zasad kontrolujących to, co jest w nich sprzedawane. A, niestety, najlepiej sprzedaje się niezdrowa żywność.


Czy istnieje coś takiego jak dieta fastfoodowa? Kliknij!

Czy istnieje coś takiego jak dieta fastfoodowa? Kliknij!


Śniadanie i drugie śniadanie dają energię na cały dzień

Śniadanie to bardzo ważny posiłek, szczególnie dla rozwijającego się i uczącego dziecka. Porcje nie muszą być duże, jeśli dziecko nie lubi porannego jedzenia.

W śniadaniowym daniu powinny się znaleźć produkty mleczne. Ale uwaga na słodzone jogurty owocowe - dużo lepiej sprawdzi się jogurt naturalny, do którego sami dodamy owoce. Jogurty owocowe w wielu przypadkach nie mają z owocami wiele wspólnego - zamiast tego mogą zawierać nawet 5 łyżeczek cukru. Kanapki są również dobrym wyborem - ale warto zwrócić uwagę na jakość wędlin i serów podawanych dzieciom i dodawać do nich jak najwięcej warzyw. Jajka zapewnią dużą porcję pełnowartościowego białka, które jest dziecku niezbędne.


Czas do szkoły! Kliknij!

Czas do szkoły!


Obiad dla dziecka - dom czy stołówka?

Najprościej byłoby wykupić dziecku obiady w szkolnej stołówce i dać kilka złotych na przekąskę. W wielu przypadkach jest to niestety błąd, który może kosztować zdrowie dziecka.

Do wyjątków należą szkoły, w których doborem potraw zajmuje się dietetyk. Na szczęście, stołówki są kontrolowane przez sanepid, a także powinny korzystać z zaleceń Ministerstwa Zdrowia dotyczących składników odżywczych jedzenia serwowanego dzieciom. Warto upewnić się jednak, jak sytuacja wygląda w szkole, do której uczęszcza dziecko.


Zobaczcie przepisy na obiady dla dziecka:

Naleśniki z truskawkamiObiad dla dzieckaZachęcający obiad dla dzieckaMarchewka do obiadu na słodkoKalafior w sosie śmietanowymKotleciki w sosie pomidorowym


Pamiętajmy: Dziecko powinno jeść co 3-4 godziny, więc jeśli lekcje kończą się o takich porach, że nie ma możliwości, aby zjadło w domu, najlepszym i najwygodniejszym (także dla dziecka) wyborem będzie stołówka.


Kolacja dziecka

Wieczorem unikamy ciężkostrawnych dań (np. smażonych), aby jakość snu dziecka była jak najlepsza. Niezalecany jest tłuszcz i ostre przyprawy. Kolacja może składać się np. z lekkostrawnych produktów mlecznych, owoców, pieczywa. Najlepiej podać ją dziecku około 2 godziny przed snem.

 

Co wykreślić z menu?

W diecie dziecka zakazane (lub bardzo ograniczone) powinny być:

- fast foody i chipsy,

- produkty nadmiernie słodzone (np. słodkie napoje, kolorowe płatki śniadaniowe, batoniki),

- produkty zawierające tłuszcze trans (tutaj dowiesz się, dlaczego i jakie to produkty),

- produkty zawierające MOM (mięso oddzielane mechanicznie), czyli tanie, mocno rozdrobnione wędliny,

- łososie hodowlane (tutaj dowiesz się, dlaczego).

Oczywiście, jednorazowe spożycie nie przełoży się na zdrowie dziecka. Jednak regularne wybieranie niezdrowych produktów może wywołać u dziecka nie tylko nadwagę, ale i problemy ze zdrowiem.


Pomysły na kanapki. Kliknij!

Pomysły na kanapki. Kliknij!

Zobacz też: Przekąski zamiast chipsów | Jak przekonać dziecko do jedzenia? | Pokój ucznia

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
Brenda Bradshaw,Cheryl Mutch "Good Food to Go: Healthy Lunches Your Kids Will Love" Random House of Canada, 2011.
"Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia" pod red. prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2008.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 187

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17