Ewa_Gotuje

Chudsza, smaczniejsza od łososia, z mnóstwem kwasów omega-3. To najmniej zanieczyszczona ryba

W zdrowej diecie nie może zabraknąć ryb, są nie tylko świetnym źródłem białka, ale i dobroczynnych kwasów omega-3. Niestety, wiele osób rezygnuje z ich przygotowania, bojąc się zanieczyszczeń, np. metalami ciężkimi. Do ryb, które polecane są jako te najzdrowsze, należy pstrąg tęczowy. Sprawdź, jakie ma właściwości oraz jak przyrządzać pstrąga tęczowego.

Pstrąg tęczowy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Z łososiem łączy go różowo-pomarańczowy kolor oraz podobny smak. Okazuje się jednak, że pstrąg tęczowy, zwany także pstrągiem łososiowym, jest znacznie zdrowszy od klasycznego łososia. Rybę tę można spotkać między innymi w Oceanie Spokojnym na terenach Azji i Ameryki Północnej, a także w Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej (odmiana słodkowodna). Pstrąg tęczowy ceniony jest nie tylko za pyszny smak, ale i wiele cennych wartości odżywczych. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak jedzenie pstrąga łososiowego wpływa na zdrowie, oraz w jaki sposób go przyrządzić, aby był najsmaczniejszy.

Sprawdź także: Te ryby mają najwięcej witaminy D. Jedzenie ich zimą to podstawa!

Pstrąg tęczowy – wartości odżywcze

Dlaczego warto jeść pstrąga tęczowego? Ryba ta to prawdziwe bogactwo składników odżywczych zawiera między innymi witaminę A, D, E, oraz te z grupy B, a także kompleks minerałów takich jak: fosfor, potas, magnez, wapń, selen, mangan czy sód. Co więcej, ryba ta zawiera sporo białka, które jest głównym budulcem mięśni. Odpowiednia podaż protein w diecie jest ważna nie tylko dla osób, które uprawiają sport i chcą zwiększyć ilość tkanki mięśniowej. Ma również znaczenie na diecie redukcyjnej, czyli w przypadku osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Posiłki bogate w białko na dłużej cię nasycą, a także pomaga „podkręcić” metabolizm.

Ryba ta jest także źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a często brakuje ich w naszej diecie. Te zdrowe kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu, regulują ciśnienie krwi, wspierają układ immunologiczny, a także mają właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, dzięki czemu chronią organizm przed chorobami, takimi jak miażdżyca. W 100 g pstrąga łososiowego znajduje się 107 kcal.

Pstrąg tęczowy – właściwości prozdrowotne

Jedzenie pstrąga tęczowego to doskonały sposób, aby zadbać o mocne i zdrowe zęby oraz kości. Właściwości te zawdzięcza zawartym w jego składzie minerałom, takim jak wapń i fosfor. Ryba ta będzie polecana w szczególności osobom starszym, u których występuje prawdopodobieństwo osteoporozy, a także dzieciom i młodzieży, które szybko rosną. Dodatkowo fosfor wspiera pracę układu pokarmowego oraz nerek, a także przyczynia się do prawidłowego rozwoju wszystkich tkanek w organizmie.

Spożywanie pstrąga tęczowego to również sposób na dostarczenie organizmowi witaminy D, która dba o mocne kości, stawy, zęby oraz wspiera pracę mięśni. Natomiast selen odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz pracę mózgu. Co więcej, wspiera układ immunologiczny oraz hormonalny.

Pstrąg tęczowy zawiera również sporo antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działają przeciwnowotworowo, a także opóźniają procesy starzenia.

Na co zwrócić uwagę, kupując pstrąga łososiowego?

Kupno dobrej jakości ryby nie jest prostym zadaniem. Oczywiście mieszkańcy Pomorza mają dużo lepszy dostęp do tych produktów. Aby mieć pewność, że kupujesz świeżego pstrąga tęczowego, zwróć uwagę na kilka czynników. Oczywiście pierwszym niepokojącym sygnałem będzie zapach ryby, powinien być delikatny. Mięso musi być jędrne, lekko błyszczące, w pomarańczowo-różowym kolorze. Jeśli widzisz, że na paczce z rybą znajdują się kryształki lodu, może być to sygnał, że produkt był rozmrożony, a później ponownie umieszczony w zamrażarce. Zwróć także uwagę na datę ważności na opakowaniu. Pamiętaj, by po powrocie z zakupów rybę od razu schować do lodówki, lub jeśli masz zamiar zjeść ją później, umieścić ją w zamrażarce.

Jak przyrządzać pstrąga łososiowego?

Pstrąg łososiowy świetnie nadaje się do smażenia, zapiekania, grillowania lub gotowania. Możesz podać go również w panierce, doprawić go ziołami i sokiem z cytryny lub usmażyć go wraz z masłem. Świetnie sprawdzi się także w sałatkach, zapiekankach, a także w formie pasty na kanapki. Oto kilka pomysłów na to, jak podać pstrąga tęczowego.

Pstrąg tęczowy ze szpinakiem i serem feta

Jeżeli lubisz, by na twoim talerzu zawsze znalazło się coś zielonego, wypróbuj pstrąga tęczowego ze szpinakiem i serem feta. Przygotuj: cztery filety z pstrąga tęczowego, 400 g świeżego szpinaku, 100 g sera feta, trzy ząbki czosnku, łyżkę masła, sól, pieprz oraz garść orzechów włoskich.

Zacznij od przepłukania szpinaku pod bieżącą wodą, a następnie odsącz go na ręczniku papierowym. Następnie na patelnię dodaj masło, przeciśnięty przez praskę czosnek, lekko go zarumień i wrzuć szpinak, dopraw solą i pieprzem. Na koniec rozkurz do środka ser feta. Rybę umyj i osusz, dopraw odrobiną soli i pieprzu, ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wyłóż farsz, posyp posiekanymi orzechami włoskimi. Piecz przez 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Pstrąg łososiowy z piekarnika

Lubisz klasyczne smaki? Przygotuj pstrąga łososiowego z piekarnika. Możesz podać go z pieczonymi ziemniaczkami, grzankami, kaszą lub lekką sałatką. Będziesz potrzebować: 300 g pstrąga łososiowego, połówkę cytryny, sól, pieprz, suszony koperek, dwa ząbki czosnku, dwie łyżki masła.  

Zacznij od rozgrzania piekarnika do 180 stopni, w tym czasie przygotuj masło ziołowe, czyli dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, koperek, sól i pieprz. Cytrynę dokładnie umyj, możesz ją również wyparzyć i pokrój w cienkie plastry. Oczyszczoną i wysuszoną rybę połóż na kawałku folii aluminiowej, posmaruj warstwą ziołowego masła, ułóż kilka plastrów cytryny i dokładnie zawiń. Sakiewki z rybą ułóż na blaszce, piecz przez pół godziny.

Pasta kanapkowa z pstrąga tęczowego

Kanapki z pastą rybną to pyszne i zdrowe śniadanie, które doda ci energii na cały dzień oraz dostarczy mnóstwo witamin i minerałów. Do jej przygotowania, będziesz potrzebować: upieczonego pstrąga tęczowego, dwie łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz, garść koperku, łyżkę majonezu, jedno jajko, pół pęczka szczypiorku oraz ząbek czosnku.

Zacznij od upieczenia ryby, możesz zrobić to w piekarniku, bez dodatku tłuszczu. Wystarczy, że umytego i osuszonego pstrąga ułożysz na papierze do pieczenia i upieczesz przez ok. 25-30 minut. W tym czasie ugotuj jajko. Następnie, kiedy ostygnie przełóż rybę do miski, dodaj posiekany koperek, szczypiorek, czosnek przeciśnięty przez praskę, drobno pokrojone jajko, majonez, oliwę z oliwek oraz sól i pieprz do smaku. Wszystko dokładnie wymieszaj i gotowe!  

Sprawdź, jakie przepisy z pstrągiem łososiowym przygotowali nasi użytkownicy. 

2. Kanapkowa pasta rybna

 Kanapkowa pasta rybna Zobacz przepis

Pieczony pstrąg łososiowy w marynacie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pstrąg łososiowy w sosie z młodymi warzywami

 Pstrąg łososiowy w sosie z  młodymi warzywami Zobacz przepis

Pstrąg łososiowy w sosie z młodymi warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Rozmarynowy pstrąg łososiowy na szpinakowej kołderce

 Rozmarynowy pstrąg łososiowy na szpinakowej kołderce Zobacz przepis

Rozmarynowy pstrąg łososiowy na szpinakowej kołderce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pstrąg łososiowy pieczony w papilocie z selerowym puree

 Pstrąg łososiowy pieczony  w papilocie z selerowym puree Zobacz przepis

Pstrąg łososiowy pieczony w papilocie z selerowym puree / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Twarożek łososiowy

 Twarożek łososiowy Zobacz przepis

Twarożek łososiowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pstrąg łososiowy w maśle estragonowym z grillowanymi warzywami

 Pstrąg łososiowy w maśle estragonowym z grillowanymi warzywami Zobacz przepis

Pstrąg łososiowy w maśle estragonowym z grillowanymi warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pstrąg tęczowy w folii z wiosennymi warzywami i świeżym tymiankiem

 Pstrąg tęczowy w folii z wiosennymi warzywami i świeżym tymiankiem Zobacz przepis

Pstrąg tęczowy w folii z wiosennymi warzywami i świeżym tymiankiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Pstrąg tęczowy cytrynowo-ziołowy z sałatką jęczmienno-warzywną

 Pstrąg tęczowy cytrynowo-ziołowy z sałatką jęczmienno-warzywną Zobacz przepis

Pstrąg tęczowy cytrynowo-ziołowy z sałatką jęczmienno-warzywną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Na tym oleju lepiej nie smażyć. Ma prozdrowotne zastosowanie poza kuchnią »

Jak uratować twardą wątróbkę? Tylko te sposoby działają »

Takiego smalcu nie jedliście. Wymieniamy składniki i jest przepysznie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0