Grill - temat specjalny

3 proste sposoby na tanie i dobrze zaprojektowane oświetlenie kuchni

Kuchnia to nie miejsce, gdzie powinniśmy wytężać wzrok. Gotowanie to spektakl dla zmysłów wymagający dobrego oświetlenia.

Fot. 123RF/Picsel
Dobre światło pozwala na rozpoznanie, czy jedzenie się nie przypala, czy jakiegoś składnika brakuje, czy wszystko jest świeże, nieuszkodzone, dobrze pokrojone i dokładnie zmieszane. Jednym słowem - umożliwia kontrolowanie procesu przyrządzania posiłków. Udzielamy kilku praktycznych rad, jak rozmieścić punkty świetlne, aby gotowało się wygodnie, a kuchnia zyskała dodatkowe walory estetyczne.

Światło w centrum

Mówi się, że kuchnia to serce domu. W jej sercu należy natomiast umieścić odpowiednie sufitowe oświetlenie centralne. Lokuje się je pośrodku kuchni, w suficie. Powinno być ono na tyle silne, aby objąć swym zakresem całość pomieszczenia. W przypadku kuchni połączonej z jadalnią, lampa powinna być zawieszona również nad stołem.

Często kuszą nas lampy dekoracyjne, o wyrafinowanym designie. Ich konstrukcja może jednak blokować swobodne rozchodzenie się światła. Długie klosze silnie ograniczają emisję światła, dając częściowo wchłonięte światło punktowe. Hamująco na rozchodzenie się światła działają również abażury z ciemnym wykończeniem.

Aby uzyskać równomiernie, daleko sięgające światło należy wybrać lampy niezasłaniające żarówki, z jasnym lub metalicznym środkiem. Lampę centralną powinno się również zaplanować tak, aby w pierwszej kolejności światło odbijało się od sufitu. Pozwala to uniknąć efektu tworzenia się cieni. Duże oszczędności w rachunkach zapewnia energooszczędne oświetlenie - np. świetlówki kompaktowe lub lampy LED.

Pamiętaj, aby wybrać:

 

  • żarówki energooszczędne o dużej mocy
  • lampy bez zaciemniających światło abażurów

Prosto w punkt

Prawidłowo zaaranżowana kuchnia potrzebuje kilku punktów świetlnych. Zapewniają one dobrze ukierunkowane światło o różnym natężeniu i średnicy. Przygotowywanie posiłków to czynność wymagająca staranności i precyzji. Pomocne w tym jest umieszczenie źródeł oświetlenia dokładnie nad miejscami najintensywniejszych prac kuchennych: nad blatami w szafkach, nad kuchenką, nad zlewozmywakiem. Dopełniają one światło centralne, wzmacniając je punktowo. Światło punktowe buduje również klimat i optyczną perspektywę wnętrza. Umieszczenie dodatkowych źródeł światła w suficie podwieszanym powoduje, że wnętrze wydaje się wyższe, bardziej przestronne i klimatyczne. Ciekawy efekt oświetleniowy daje również system lampek zamocowanych na linkach.

Warto wiedzieć:

  • od spodu szafek montujemy oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki
  • światło powinno być ukierunkowane na blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób

Jasno i bez oparów

Ważnym, dodatkowym źródłem światła jest okap kuchenny. Zamontowany bezpośrednio nad płytą grzewczą nie tylko skutecznie eliminuje przykre zapachy oraz tłuste i wilgotne opary, ale też dobrze doświetla. To wielofunkcyjne urządzenie pomaga w zachowaniu czystości w kuchni i służy jako lampa.

Część modeli nawet ją wizualnie przypomina. Dzięki włączonemu światłu w okapie dokładnie widzimy, to co gotujemy. Wiele modeli wyposażonych jest w ekologiczne, energooszczędne światło LED. Efektowna forma okapów i rzucane przez nie klimatyczne światło powodują, że urządzenia te nie tylko pełnią zadania praktyczne, ale stanowią też główną dekorację kuchni.

Pamiętaj, aby:

  • wybierać okapy z energooszczędnym oświetleniem (np. LED)
  • montować je bezpośrednio nad płytą grzewczą na odpowiedniej wysokości

Prawidłowe oświetlenie jest kluczowe dla wygody gotowania. Ułatwia i przyspiesza przygotowywanie posiłków. Stanowi też element dekoracyjny, budujący klimat i nastrój.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17