Ewa_Gotuje

Zapomniane danie kuchni polskiej. Rarytas w restauracjach okresu międzywojennego, przysmak czasów PRL-u

Móżdżek wieprzowy to tradycyjne danie polskiej kuchni. Mimo że w ostatnim czasie wyszedł nieco z mody, warto odświeżyć sobie wiedzę na jego temat. Posiada on wiele prozdrowotnych właściwości i cennych wartości odżywczych. Jak przyrządzić móżdżek wieprzowy? Istnieje na to przynajmniej kilka sposobów.

Móżdżek wieprzowy warto jeść przy anemii i chorobach tarczycy | Fot.123RF/Picsel // Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Spis treści:

Móżdżek wieprzowy jest uznawany za jeden z najbardziej odżywczych pokarmów, jakim można się uraczyć. Ze względu na swoje cudowne właściwości odżywcze zyskał szczególną popularność wśród osób będących na diecie ketogenicznej. Oczywiście, jego specyficzny smak i konsystencja nie przypadną do gustu wszystkim. Co w sobie kryje i jak przyrządzić móżdżek wieprzowy, aby smakował nawet najbardziej wybrednemu fanowi mięsnych dań?  

Sprawdź także: Parówki w cieście - szybki przysmak, który zrobisz z zaledwie kilku składników

Móżdżek wieprzowy - kiedyś i dziś 

Móżdżek wieprzowy podany na wiele rozmaitych sposobów to flagowe danie kuchni PRL. Jeśli nie wierzysz w to, że delektowano się nim na co dzień, wystarczy, że zapytasz o to swojej mamy lub babci. Przepis na ten delikates z przeszłości pojawił się w pierwszej książce kulinarnej napisanej w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego.

Był on także jednym z najczęściej przyrządzanych rarytasów okresu międzywojennego. W restauracjach serwowano go podsmażonego na patelni z dodatkiem jajek i sałatki lub wykonywano na jego bazie kotlety, które następnie obtaczano w bułce tartej i polewano smacznym sosem. Dziś odszedł on nieco w zapomnienie i mało kto pamięta, że kryje w sobie całą moc leczniczych własności. Jakich dokładnie? 

Móżdżek wieprzowy - wartości odżywcze 

Jakie witaminy i minerały dostarczysz sobie, spożywając móżdżek wieprzowy? Wartości odżywcze tych podrobów zaskoczą niejednego. W 100 g tego produktu znajduje się ok. 140 kcal. Zawiera on całkiem sporą dawkę witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto można wykorzystać go do przygotowania wysokobiałkowych dań.

Stawiając na ten składnik, wzbogacisz swoją dietę o fosfor, potas, żelazo, magnez i wapń. Mieszanka ta wspiera zdrowie kości, układu mięśniowo-szkieletowego, mózgu oraz gospodarki elektrolitowej. W móżdżku znajduje się też duża porcja selenu, który nie pozostaje bez znaczenia dla pracy gruczołu tarczowego. 

Móżdżek wieprzowy - właściwości 

Chcesz na stałe włączyć do swojego menu móżdżek wieprzowy? Właściwości tego zapomnianego frykasa sprawią, że będziesz zajadać się nim regularnie. Jego częste jedzenie kompleksowo wpłynie na twój organizm. Ze względu na fantastyczną odżywczość wesprze on działanie twojego układu nerwowego, mięśniowego oraz sercowo-naczyniowego. Poleca się go także w przypadku pacjentów borykających się z anemią i chorobami tarczycy. Jego dodatkowym atutem jest wysoka zawartość białka, którą z pewnością docenią osoby aktywnie uprawiające sport. 

Móżdżek wieprzowy zyskał nieco złą sławę z powodu wysokiego stężenia cholesterolu. Warto jednak pamiętać, że ludzki organizm posiada określone mechanizmy, które w prosty i szybki sposób radzą sobie z jego nadmiarem w diecie. Okazuje się, że ten dostarczany wraz ze zbilansowanym jadłospisem nie ma bezpośredniego wpływu na poziom ogólnego cholesterolu. Zatem nie ma się czego obawiać i można wcinać powyższy pokarm nawet kilka razy w miesiącu. 

Jak przyrządzić móżdżek wieprzowy? 

Jak przyrządzić móżdżek wieprzowy tak, aby posmakował nawet najbardziej wybrednym entuzjastom mięsnych dań? Istnieje co najmniej kilka ciekawych sposobów na jego zaserwowanie. Właśnie skończyły ci się kulinarne pomysły? Nic nie szkodzi - skorzystaj z jednego z poniższych.

Pierwszą opcją podania móżdżku jest jego podsmażenie. W tej formie można jeść go od razu po wykonaniu lub zamienić w przepyszną pastę kanapkową. Do jej wyczarowania potrzebujesz głównego składnika, smalcu, cebuli oraz soli i pieprzu. Przyrządzanie rozpocznij od smażenia podrobów i pokrojonej w kostkę cebuli na smalcu. Zanim to jednak zrobisz, dokładnie je opłucz i obierz z błonek, a następnie pokrój móżdżek na drobniejsze kawałki i dodaj do cebuli. Na sam koniec dopraw je ulubionymi przyprawami i podawaj z pieczywem, ogórkiem małosolnym i koperkiem.  

Kolejnym kulinarnym pomysłem jest zaserwowanie móżdżku na obiad. W jakie produkty musisz się zaopatrzyć? Są to przede wszystkim: cebula, jajka, boczek, ocet, sól i pieprz ziołowy. We wstępnym etapie gotowania zalej główny komponent zimną i przefiltrowaną wodą. Dodaj ocet i sól, a potem gotuj przez około 10 minut. Następnie pokrój boczek w drobną kostkę a cebulę w piórka i podsmaż je na patelni. Gdy się zarumienią, dorzuć podgotowany móżdżek, a po kilku minutach wlej masę jajeczną wymieszaną z pieprzem ziołowym. Kiedy wiadomo, że potrawa jest gotowa? Znakiem rozpoznawczym będzie dokładne ścięcie się jajek. Przysmak ten podawaj ze świeżą bagietką posmarowaną masłem. 

Zobacz: Afera w holenderskiej armii. Żołnierze uczyli się... grillować

Jak przyrządzić móżdżek wieprzowy? Jeśli nie przepadasz za daniami, które charakteryzuje jajeczny posmak, wykorzystaj ten składnik do zrobienia kotletów. W tym celu potrzebujesz octu, oleju lub smalcu, jajka, soli oraz cebuli. Opłucz główny komponent dania, obierz go z błon i ugotuj w zakwaszonej octem wodzie. Następnie opłucz go pod bieżącą wodą i pokrój na niewielkie plastry. W oddzielnej misce roztrzep jajko, którego za chwilę użyjesz do panierki. Obtocz móżdżek w mące, jajku i tartej bułce, a potem układaj jego plastry na rozgrzanym tłuszczu. Smaż je aż do pojawienia się złocistego koloru. Na końcu kontynuuj obróbkę termiczną jeszcze przez pięć minut na dużym ogniu. Nie pozbywaj się oleju z patelni, ponieważ możesz wykorzystać go do podsmażenia talarków cebuli. Gdy ta się zeszkli, podawaj całość z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka. 

Móżdżek wieprzowy sprawdzi się równie wyśmienicie w wersji z piekarnika. Wystarczy, że namoczysz go w wodzie z solą i octem, a następnie lekko podgotujesz. Po jego ostudzeniu usuń wszystkie błony i pokrój w drobną kostkę. Rozpuść masło na patelni z niewielką ilością mąki, a po chwili dolej do tej mikstury mleko. Na sam koniec dopraw solą, gałką muszkatołową i pieprzem. „Kropką nad i” będzie niewielka ilość rozgniecionego czosnku. Tak przyrządzony móżdżek należy przełożyć do kokilek i posypać ulubionym żółtym serem. Umieść je w piekarniku nagrzanym do ok. 180 stopni. Przysmak będzie gotowy po 10 minutach. Co uzupełni wyjątkowy smak tej potrawy? Świetnym pomysłem będzie przyrządzenie ziemniaków ubitych z masłem lub pieczonych łódeczek posypanych domową mieszanką przypraw. W tym wypadku możesz dać ponieść się kulinarnej fantazji.

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
20
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 676

30 min
10

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0