Ewa_Gotuje

Zamiast gotować, upiecz. Są obłędnie pyszne, a dla cukrzyków to najlepsza opcja

Choć surowe buraki są najzdrowsze, w kuchni warto postawić na różnorodność. Te pieczone będą ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla diabetyków, którzy nie powinni sięgać po gotowane warzywa. Dowiedz się, jak upiec buraki (przepis wykona nawet początkujący kucharz) i do czego je wykorzystać.

Jak upiec buraki - przepis dla cukrzyków i nie tylko | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Choć najzdrowiej jest jeść surowe buraki, nie wszyscy za nimi przepadają. Właśnie wtedy warto rozejrzeć się za alternatywnymi, wciąż korzystnymi dla naszego organizmu, rozwiązaniami. Jak przygotować warzywo, żeby wciąż dostarczało cennych właściwości? Dowiedz się, jak upiec buraki i do czego je wykorzystać, aby było zdrowo i pysznie.

Sprawdź także: Jak zrobić sok z buraków na zimę? Sprawdzone przepisy na odporność, zdrowe serce i obniżenie cholesterolua

Jakie właściwości mają buraki?

Buraki to niskokaloryczne warzywa, pełne witamin (m.in. C), minerałów (w tym szczególnie żelaza, wapnia i magnezu) oraz błonnika pokarmowego. Zawierają również silne antyoksydanty, które działają przeciwutleniająco, antynowotworowo i opóźniają starzenie się organizmu. 

Jakie właściwości mają buraki? Pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowego i krwionośnego. Wspierają produkcję czerwonych krwinek, przez co zapobiegają anemii. Co więcej, obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu i zmniejszają ciśnienie, redukując ryzyko zachorowania na miażdżycę. 

Mimo że buraki mają wiele cennych właściwości, to po obróbce termicznej nie powinni ich zbyt często spożywać cukrzycy. Choć w 100 gramach warzyw nie kryje się zbyt dużo kalorii, to - po gotowaniu - niestety charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym (IG = 64).

Zdecydowanie najlepszym wyborem dla diabetyków będą surowe buraki (IG = 30). Jeśli chcą jednak urozmaicić dietę, sporadycznie mogą sięgać też po te pieczone, które mają indeks glikemiczny wyższy niż świeże, ale niższy niż gotowane warzywa. Jedzone z umiarem i pod kontrolą, nie powinny przynieść niebezpieczeństwa.

Jak upiec buraki - przepis

Z surowych buraków przygotujesz sok, zakwas, surówkę, kotlety czy carpaccio. Kulinarne propozycje w końcu jednak się wyczerpią. Właśnie dlatego Polacy rozkochali się w ciągu ostatnich lat również w pieczonych warzywach, które świetnie wzbogacają ich codzienny jadłospis. 

Jak upiec buraki? Przepis nie jest zbyt skomplikowany. Na początku dokładnie umyj warzywa, ale ich nie obieraj. Po umyciu - osusz ręcznikiem papierowym i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Zamknij pokrywkę i przełóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza. Piecz przez godzinę. Po tym czasie wbij widelec w buraka i sprawdź, czy jest miękki. Jeśli jeszcze nie, to piecz dodatkowe 15 minut. Gdy warzywa będą gotowe, pozostaw do ostygnięcia w wyłączonym piekarniku. Gdy buraki będą chłodne, obierz je ze skórki.

Pieczone buraki

 Pieczone buraki Zobacz przepis

Jak upiec buraki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Do czego wykorzystać pieczone buraki?

Przepis na pieczone buraki już masz - lepiej go zapamiętaj, bo po spróbowaniu kilku pyszności z ich udziałem z pewnością na stałe trafi do twojego menu. Wiesz też, jak upiec buraki, ale powinieneś jeszcze zastanowić się, do czego je wykorzystać. 

Co zrobić z pieczonych buraków? Oczywiście warto użyć ich jako pełnowartościowy i sycący dodatek do sałatek czy surówek. Świetnie sprawdzą się także jako baza smarowideł do kanapek. Apetyczny i bardzo pyszny jest np. hummus buraczany. Możesz też postawić na zapiekankę z buraki i serem feta, która po prostu rozpłynie się w ustach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykorzystał już upieczone buraki do zupy czy warzywnego koktajlu. Rewelacyjnie wzbogacą nie tylko smak dania, ale też jego wartości odżywcze. 

Do czego wykorzystać pieczone buraki? Choć nie jest to intuicyjne, warto dodać je też do słodkich wypieków. Mocno czekoladowe ciasto z pieczonych buraków albo muffinki z ich dodatkiem są obłędnie smaczne. 

1. Buraki pieczone do obiadu

 Buraki pieczone do obiadu Zobacz przepis

Buraki pieczone do obiadu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z pieczonego buraka z fetą, prażonymi ziarnami i miodowym dressingiem

 Sałatka z pieczonego buraka z fetą, prażonymi ziarnami i miodowym dressingiem Zobacz przepis

Sałatka z pieczonego buraka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chłodnik pomidorowy z pieczonymi burakami według Ewy Wachowicz

 Chłodnik pomidorowy z pieczonymi burakami według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Chłodnik pomidorowy z pieczonymi burakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pieczone buraki z kminkiem

 Pieczone buraki z kminkiem Zobacz przepis

Pieczone buraki z kminkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Carpaccio z buraka

 Carpaccio z buraka Zobacz przepis

Carpaccio z pieczonego buraka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Pieczone buraki z octem balsamicznym

 Pieczone buraki z octem balsamicznym Zobacz przepis

Pieczone buraki z octem balsamicznym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Sałatka z pieczonymi burakami

 Sałatka z pieczonymi burakami Zobacz przepis

Sałatka z pieczonymi burakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pasta z fasoli i buraka pieczonego

 Pasta z fasoli i buraka pieczonego Zobacz przepis

Pasta z fasoli i buraka pieczonego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, doz.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, bielkadietetyk.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Domowy preparat z siemienia lnianego do mycia naczyń. Szklanki lśnią jak kryształy »

Jak przygotować grzyby, by zachować ich wyjątkowy smak? »

Pasztet z wątróbki w herbatnikach? Przepis Ewy Wachowicz przekona wszystkich »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 50

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0