Ewa_Gotuje

Surowe jajka – jak wpływają na organizm? Co warto wiedzieć o ich oddziaływaniu na zdrowie?

Niektórzy twierdzą, że włączając do codziennej diety surowe jajka, lepiej zadbają o swoją sylwetkę i szybciej zbudują masę mięśniową. Czy jednak korzyści z ich spożywania są większe niż w przypadku gotowanych jaj? Surowe jajka – jak wpływają na organizm i co można z nich zrobić? Podpowiadamy!

Czy jedzenie surowych jajek jest dobre dla zdrowia? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Od lat panuje przekonanie, że surowe jajka są szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej mówi się o ryzyku zatrucia salmonellą, które niesie za sobą szereg poważnych dolegliwości, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Surowe jajka – jak wpływają na organizm, co dokładnie w sobie kryją i w jakiej formie można je spożywać? Sprawdź, jak bezpiecznie wprowadzić je do jadłospisu i kto powinien bezwzględnie ich unikać! 

Sprawdź także: Czym faszerować jajka na Wielkanoc? Przepisy na najlepsze farsze do jajek

Surowe jajka – wartości odżywcze 

Co dokładnie kryją w sobie surowe jajka? Wartości odżywcze tych produktów są bardziej imponujące, niż mogłoby się wydawać. Z jednej strony są one źródłem pełnowartościowego białka i aminokwasów egzogennych, z drugiej natomiast obfitują w cenne minerały, w tym żelazo, fosfor, magnez, cynk, wapń oraz miedź. Nie brakuje w nich również najważniejszych witamin, w tym tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) oraz witamin z grupy B zapewniających poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Warto wspomnieć także o obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych. Czy to oznacza, że surowe jajka przynoszą więcej korzyści dla zdrowia niż te gotowane? Okazuje się, że różnice między nimi są niewielkie, zatem jeśli nie jesteś zwolennikiem jajek niepoddanych obróbce termicznej, możesz je ugotować bez obaw, że utracą swoje właściwości.  

Surowe jajka a zdrowie  

Surowe jajka a zdrowie – to zagadnienie, nad którym zastanawia się mnóstwo osób. Nie ulega wątpliwości, że jajka same w sobie są bardzo wartościowe. Obecne w nich substancje odżywcze, w tym zeaksantyna i luteina, usprawniają szereg procesów zachodzących w organizmie – wzmacniają odporność, korzystnie oddziałują na narząd wzroku, zapobiegają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, a do tego są po prostu smaczne i zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Czy warto jeść surowe jajka? Jak wiadomo, różnice w zawartości składników odżywczych w przypadku surowych i gotowanych jajek są niewielkie, ale jeśli zależy ci na wprowadzeniu ich do jadłospisu, powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad, żeby uniknąć zatrucia salmonellą. Jakich konkretnie? 

Jak spożywać surowe jajka? 

Bardzo duże znaczenie ma tutaj już sam wybór produktu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na miejsce jego pochodzenia. Postaw na jajka ekologiczne, które zwykle zawierają mniej antybiotyków, hormonów czy innych substancji, które mogą ci zaszkodzić. Oczywiście konieczne jest także zweryfikowanie ich świeżości i terminu przydatności do spożycia – zerknij na datę widoczną nie tylko na opakowaniu, ale również na każdym jajku z osobna. Następnie sprawdź, czy nie są one uszkodzone – pęknięcia na skorupce sprawiają, że do środka dostaje się wilgoć, co przyspiesza proces ich psucia. Po powrocie ze sklepu od razu schowaj opakowanie z jajkami do lodówki, aby zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii. Przed ich spożyciem dokładnie je umyj. Ponadto możesz sparzyć skorupkę gorącą wodą. 

Surowe jajka — przeciwwskazania

Kto powinien szczególnie uważać na surowe jajka? Przeciwwskazania do ich spożywania to przede wszystkim alergia i nietolerancja pokarmowa. Nie od dziś wiadomo, że jajka to dość silny alergen, który może wywołać mniej lub bardziej poważne dolegliwości, w tym ból brzucha, biegunkę, pokrzywkę czy problemy z oddychaniem. Jako że surowe jajka są dość ciężkostrawne, powinny unikać ich osoby zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego. Nie są one również wskazane przy chorobach nerek, pęcherzyka żółciowego czy wątroby. W grupie osób, które powinny z nich zrezygnować, znajdują się także dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.  

Koktajle z surowych jajek 

Jeśli nie występują u ciebie żadne przeciwwskazania do jedzenia surowych białek i żółtek, możesz bez obaw wdrożyć je do jadłospisu. W jaki sposób to zrobić? Dobrym pomysłem jest przygotowywanie koktajli z surowych jajek. Wystarczy zblendować te ostatnie z ulubionymi warzywami, owocami i innymi dodatkami – świetnie sprawdzą się tutaj banany, daktyle, brzoskwinie, roszponka, jarmuż, napoje roślinne, mleko oraz przyprawy, np. kurkuma. Dla kogo takie napoje są szczególnie wskazane? Przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie lub borykających się ze spadkiem nastroju bądź zaburzeniami koncentracji. Co więcej, warto po nie sięgnąć w celu zaspokojenia niewielkiego głodu.  

Pasteryzacja jajek 

Czym jest pasteryzacja jajek? Jest to proces, dzięki któremu jedzone przez ciebie jajka będą bezpieczniejsze dla zdrowia – używając tej techniki, zmniejszysz ryzyko zakażenia salmonellą. Jak przeprowadzić pasteryzację? Wyjmij z lodówki jajka i odstaw je na około kwadrans, by ich temperatura wyrównała się z temperaturą otoczenia. Następnie umieść je w garnku z wodą i podgrzej na małym ogniu do 60 stopni. Pamiętaj, aby nie przekroczyć tej temperatury, ponieważ jajka po prostu się ugotują. Czas pasteryzacji zależy w głównej mierze od ich wielkości, jednak nie powinien przekraczać trzech i pół minuty. 

Surowe jajka a salmonella 

Problem z surowymi jajkami polega na tym, że pałeczki salmonelli mogą znajdować się zarówno na skorupce, jak i w treści białka i żółtka. Mimo iż zatrucia wspomnianą bakterią są stosunkowo rzadkie, nigdy nie wiadomo, czy akurat ty nie trafisz na jajka, które mogą narazić cię na poważne problemy zdrowotne. Po czym rozpoznać salmonellozę? Wśród jej najpowszechniejszych objawów wymienia się wymioty, nudności, ból brzucha, biegunkę i gorączkę. Zwykle są to symptomy przypominające te charakterystyczne dla zwykłego nieżytu jelit i żołądka.  

Czy warto jeść surowe jajka? Praktyczne wskazówki od Smaker.pl 

Czy warto jeść surowe jajka? Jak mrozić i rozmrażać pierogi? Jak upiec babkę ziemniaczaną? Jak zrobić domowy syrop klonowy? O czym świadczy kolor żółtka? Jak rozpoznać polską żywność? Co jeść, żeby mieć energię jesienią? To tylko kilka z wielu przydatnych informacji, jakie znajdziesz w naszym serwisie. Ponadto dostępne są tutaj rozmaite przepisy na każdą okazję, z którymi poradzą sobie nawet najmniej doświadczeni kucharze. Chciałbyś podzielić się swoimi pomysłami z innymi? Zatem już dziś dodaj swoje sprawdzone receptury na desery, przystawki, śniadania czy dania główne. I nie tylko! 

Zobacz także:

Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »

Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »

Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 679

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
6

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0