Grill - temat specjalny

Starożytne zboże bez glutenu oczyszcza tętnice i trzyma cukier w ryzach. Dlaczego warto jeść sorgo?

Czy wiesz, co to jest sorgo? Choć tym zbożem powinni się szczególnie zainteresować cukrzycy i osoby z celiakią, to jego wartości odżywcze są korzystne dla wszystkich. Obniża cholesterol, cukier i przeciwdziała starzeniu się organizmu. Odkryj wszystkie odmiany sorgo i jego zastosowanie w kuchni.

Co to jest sorgo? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest sorgo?

Sorgo to roślina z rodziny wiechlinowatych, występująca w ok. 60. gatunkach, naturalnie w Afryce, Indiach, Chinach i Ameryce Środkowej. Cechuje się odpornością na suszę i wysoką temperaturę, m.in. dlatego zajmuje piąte miejsce na świecie wśród zbóż pod względem obszaru upraw. W zależności od odmiany mierzy od pół do czterech metrów. Ma proste źdźbła oraz długie i wąskie liście. Jej ziarna są bogate w składniki odżywcze i stosuje się je jako żywność i paszę. Co ciekawe, zboże to było uprawiane już 10000 lat temu. Stanowi główne źródło kalorii i białka dla milionów mieszkańców w Afryce i Azji. 

Odmiany sorgo

Sorgo hodowane jest także w Europie. Do najpopularniejszych odmian należą sorgo dwubarwne, sorgo sudańskie (tzw. trawa sudańska) i połączenie sorgo z trawą sudańską - wszystkie stosowane głównie do produkcji paszy i biopaliw. 

W Polsce nie ma zarejestrowanych żadnych naturalnie rosnących odmian tego zboża, jednak jest ono dostępne do uprawy i do zakupienia. Najpopularniejsze typy sorgo w naszym kraju to: Nutro Honey, Rona ISucrosorgo 506 i Biovital. Są to głównie mieszanki sorgo i trawy sudańskiej, używane do produkcji paszy, zielonki i kiszonek. 

Odmiany zboża, których używa się do jedzenia, to przede wszystkim sorgo białe oraz brązowe, czerwone i czarne (które mają cenniejsze właściwości). Z sorga białego przygotowuje się najczęściej kasze i mąki, a z czerwonego i brązowego - produkty alkoholowe.

Sorgo - wartości odżywcze

Wartości odżywcze sorga są niezwykle cenne dla organizmu. Co warto zaznaczyć już na początku, każda z jego odmian - biała, brązowa, czerwona i czarna, jest bezglutenowa i ma niski indeks glikemiczny. Właśnie dlatego zboże bez obaw mogą jeść zarówno chorujący na celiakię, jak i diabetycy

Sorgo brązowe, czerwone i czarne jest szczególnie wartościowe dla organizmu, ponieważ zawiera dużą dawkę polifenoli. To przeciwutleniacze o silnych antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych właściwościach. Co więcej, to też źródło białka, skrobi, błonnika pokarmowego i kwasów tłuszczowych

Jest jedynym zbożem, obok kukurydzy i pszenicy durum, które zawiera dużą ilość prowitaminy A i beta-karotenu. Dostarcza również witamin z grupy B, potasu, magnezu, żelaza, cynku i miedzi.

Sprawdź także: Jakie są najzdrowsze sposoby przygotowywania jajek?

Sorgo - właściwości prozdrowotne

Błonnik pokarmowy zaspokaja apetyt na dłużej, a skrobia sorgo jest wolniej trawiona niż w przypadku innych zbóż. Właśnie dlatego do właściwości prozdrowotnych sorgo należy odchudzanie. Jego regularne jedzenie pozwoli zmniejszyć napady głodu i kontrolować porcje spożywanych posiłków.

Także cenne polifenole korzystnie wpływają na ludzki organizm. Zboże dwukrotnie skuteczniej (niż inne jego gatunki) usuwa szkodliwe działanie wolnych rodników i redukuje stres oksydacyjny, powodujący stany zapalne i szybsze starzenie się komórek. Dzięki antyoksydantom wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe, obniża poziom cukru we krwi, hamując wchłanianie glukozy. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, m.in. regulując poziom cholesterolu we krwi.

Sorgo - przeciwwskazania

Choć wiadomo już, co to jest sorgo i dlaczego warto je jeść, trzeba jeszcze wspomnieć o przeciwwskazaniach do jedzenia sorga. Będzie to reakcja alergiczna - jeśli po spożyciu zboża poczujesz mrowienie w buzi, spuchną ci usta lub poczujesz mdłości, zbadaj się pod kątem uczulenia.

Natomiast sorgo zalecane jest diabetykom, osobom chorującym na celiakię i będącym na diecie redukcyjnej

Sorgo - zastosowanie

Sorgo w kuchni znajduje wiele zastosowań. Ma łagodny, czasem słodkawy smak i chłonie aromaty innych składników dania. Dostępny jest w sklepach w formie mąki i kaszy.

Kasza to świetny zamiennik dla ziemniaków czy ryżu, ponieważ dostarcza skrobi. Stosuje się ją też do kaszek i owsianek, ale także do potrawek czy wegańskich burgerów. Z kolei mąki używa się m.in. do pieczenia chleba i produkcji napojów alkoholowych. Może być bazą do przyrządzenia placków, gofrów, naleśników i pierogów. Jeśli wymienisz w przepisie mąkę pszenną na mąkę z sorgo, dodaj odrobinę skrobi kukurydzianej, żeby nieco uelastycznić ciasto. 

Jak wykorzystać sorgo w kuchni? Zastosowanie tego zboża jest naprawdę duże - odkryj pyszne przepisy:

1. Sorgo z warzywami

 Sorgo z warzywami Zobacz przepis

Sorgo z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sorgo burger

 Sorgo burger Zobacz przepis

Burger z sorgo / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z sorgo

 Sałatka z sorgo Zobacz przepis

Sałatka z sorgo / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Sorgo z warzywami i piersią kurczaka

 Sorgo z warzywami i piersią kurczaka Zobacz przepis

Sorgo z warzywami i piersią kurczaka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Placek kefirowy ze śliwkami

 Placek kefirowy ze śliwkami Zobacz przepis

Placek z mąki sorgo / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 27

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2