Grill - temat specjalny

Soja – królowa wszystkich roślin

Soja ma szerokie zastosowane w kuchni, a to głównie za sprawą dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Stanowi jeden z podstawowych składników diety wegetariańskiej. Co można przyrządzić z jej udziałem i jak włączyć ten produkt do codziennego menu?

Fot. 123RF/Picsel

Soja należy do roślin strączkowych, wysiewa się ją w miejscach o dobrej jakości gleby i dużym nasłonecznieniu. W kuchni jest wykorzystywana od wieków. Jako pierwsi uprawiali ją Chińczycy. Największą popularność zdobyła na Dalekim Wschodzie, gdzie do dzisiaj jest traktowana jako „święta roślina". Z biegiem czasu zyskała uznanie również na innych kontynentach.

Do Europy przybyła dopiero w XVI wieku. Początkowo wykorzystywano ją głównie do produkcji pasz dla zwierząt oraz oleju. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku doceniono jej skład i włączono do menu jako ważny element diety. Obecnie możemy wyróżnić aż 16 gatunków soi. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Właściwości zdrowotne soi

Jest zdrowa i lekkostrawna. Stanowi istotne źródło białka, zwłaszcza u osób, które wyeliminowały mięso z codziennej diety. W porównaniu z innymi roślinami strączkowymi, ziarna soi zawierają białko najbardziej zbliżone do tego, występującego w produktach mięsnych. W przeciwieństwie do białka zwierzęcego soja nie zawiera puryn, które utrudniają wchłanianie wapnia. Co więcej, dostarcza do naszego organizmu zdrowe tłuszcze i węglowodany. Dzięki wysokiej zawartości błonnika poprawia trawienie i sprawia, że szybko czujemy się syci. Ziarna soi są bogate w kwas foliowy i beta-karoten.

Wraz ze spożywaniem produktów sojowych do naszego organizmu trafiają witaminy z grupy B, a także cenne składniki mineralne tj.: magnez, fosfor, wapń, żelazo i potas. Spożywanie soi pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Ma również pozytywny wpływ na nasze zęby i budowę kości.

Zastosowanie w kuchni

Obecnie w sklepach możemy spotkać wiele produktów z zawartością soi, począwszy od wędlin i pasztetów poprzez mleko czy olej, aż po lody i słodycze. Z nasion tej rośliny wytwarza się mączki, kasze oraz tofu. Stanowi istotny element w diecie wegan i wegetarian oraz osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Mimo licznych zalet i pozytywnego wpływu na nasze zdrowie nie powinniśmy jeść więcej niż 50 g dzienne tego produktu. Zbyt częste spożywanie soi w dużych ilościach może nam zaszkodzić, wpływając negatywnie m.in. na pracę tarczycy, wszystko za sprawą substancji utrudniających przyswajanie jodu. Co więcej, soja zawiera fitoestrogeny, daidzeinę i genisteinę - hormony roślinne, które zachowują się podobnie do hormonów żeńskich. Z tego względu jest pożądanym produktem w diecie kobiet przechodzących menopauzę, ale w nadmiarowych ilościach niekoniecznie dobrze sprawdzi się w menu u mężczyzn i dzieci w wieku dojrzewania. Trzeba również pamiętać, że hormony roślinne mają o wiele słabsze działanie, dlatego spożywanie soi w rozsądnych ilościach z pewnością przyniesie nam więcej korzyści niż zagrożeń.

Reklama

 

Soję możemy spotkać w niemal każdym, dobrze zaopatrzonym sklepie spożywczym. Wstępuje w postaci ziaren lub gotowej do spożycia - w puszkach. Jakie dania możemy przyrządzić z jej udziałem? Tego dowiecie się z przepisów naszych użytkowników.

 

1. Soja w sosie pomidorowo-pieczarkowym

Fot. Kolorowyprzepisownik na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Sałatka z soją i selerem

Fot. Ekspresjawkuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. "Pasztet" sojowy

Fot. Lulinka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Zupa z soi

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Kotlety sojowe nie tylko dla wegetarian

Fot. Chillnezka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Zdrowe i chrupiące orzeszki sojowe

Fot. Szczotka_od_kija na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Pierogi sojowe

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Pasta sojowa

Fot. Maudie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 217

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17