Grill - temat specjalny

Rosół i schabowy z kapustą - ile kosztuje tradycyjny polski obiad? Sprawdziliśmy też ceny u Wachowicz i Gessler

Każdy podświadomie wie, że na polski obiad w restauracji wyda się więcej pieniędzy niż na ten samodzielnie zrobiony w domu. Mało kto jednak zastanawia się, ile kosztuje przygotowanie tradycyjnych dań, czyli rosołu i schabowego. Dowiedz się, gdzie najbardziej opłaca się je zjeść. Porównaliśmy ceny.

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie ma nic lepszego od ciepłego rosołu na wiejskiej kurze i soczystego schabowego podanego z zasmażaną kapustą. Jeśli na samą myśl pociekła ci ślinka, ostrzegamy, że trochę cię zmrozimy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje tradycyjny polski obiad. Dowiedz się, ile wydajesz, przyrządzając go w domu, a ile - jedząc w restauracji.

Sprawdź także: Gdy jesz, czujesz się jak w raju. O przepis na ciasto Rafaello pytają na każdej imprezie

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad?

Najczęściej obiady przygotowujemy w domu, bo jest to najkorzystniejsze dla rodzinnego budżetu. Ile kosztuje tradycyjny polski obiad, kiedy przyrządzamy go samodzielnie? Weźmy pod uwagę ceny w dużym mieście, ponieważ będą najwyższe. 

Do zrobienia aromatycznego rosołu dla 4 osób kupiliśmy: kilogram porcji rosołowej z kurczaka (11 złotych), ok. 400 g porcji rosołowej wołowej (9 złotych), 3 marchewki (ok. złotówki), 2 pietruszki (ok. 2 złote), pół selera (ok. 3 złote, bo nabywamy całego), kawałek pora (ok. 4 złote, bo również kupujemy całego), cebula (ok. 50 gr), gałązka lubczyku (ok. 3,50 złotych), 5 liści laurowych (ok. 1,50 złotych za całą przyprawę), 6 kulek ziela angielskiego (koszt całego opakowania przyprawy to ok. 1,50 złotych), 10 ziarenek pieprzu (ok. 1,50 złotych za całą przyprawę), 2 natki pietruszki (ok. 3,50 złotych), makaron nitki (ok. 5 złotych). Nie wliczając wydatku na gaz lub prąd, wodę oraz czasu poświęconego na gotowanie, za same składniki zapłacimy 47 złotych

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad dla 4 osób w domu? Weźmy pod lupę schabowego z ziemniakami i kapustą. Kilogram schabu wieprzowego bez kości to wydatek ok. 27 złotych. Do panierki potrzebne będą jajka (ok. 9 złotych za 6 sztuk), bułka tarta (ok. 4 złote) i tłuszcz do smażenia (smalec - ok. 3 złote). Na drugie danie trzeba też kupić ziemniaki - w supermarkecie w dużym mieście kilogram kosztuje ok. 4 złote. Pozostaje jeszcze kupić kapustę białą (ok. 5 złotych), 150 g boczku wędzonego (ok. 10 złotych), cebulę (ok. 50 gr), pęczek kopru (ok. 2 złote), masło (ok. 6 złotych za kostkę), mąkę (ok. 5 złotych za kilogram), cukier (ok. 6 złotych za kilogram), sól (ok. 3 złote za całe opakowanie) i pieprz (ok. 1,50 złotych za całą przyprawę). Na wszystkie składniki na obiad dla 4 osób wydamy 86 złotych.

Łącznie za tradycyjny polski obiad dla całej rodziny, przygotowany w domu (z pominięciem ceny gazu/prądu/wody) zapłacimy 133 złote, czyli 33,25 złotych na osobę. Pamiętaj jednak, że większość składników zostanie na później - kolejny rosół czy schabowe okazałyby się więc tańsze w przyrządzeniu.

Tradycyjny polski obiad w restauracji

Jak kształtują się ceny tych dań, gdy zdecydujemy się zjeść poza domem? Rosół z makaronem oraz kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą zasmażaną będą dostępne zarówno w barze mlecznym, jak i restauracji z polską kuchnią. W pierwszym lokalu okażą się jednak znacznie tańsze.

Cena za polski obiad w barach mlecznych

Jak ceny kształtują się nad morzem? W Gdyni - w barze mlecznym - cena zupy wyniesie ok. 8 złotych. Schabowego można kupić za ok. 10 złotych, a w zestawie - z surówką i ziemniakami - za 18 złotych. Za pełny obiad, czyli rosół i zestaw, zapłacimy 26 złotych. W Sopocie rosół kosztuje ok. 7 złotych, kotlet - ok. 13 złotych, a z dodatkami - już ok. 25 złotych. Tutaj całkowita cena to 32 złote za osobę.

Z kolei na południu Polski, w barze mlecznym w Krakowie, za 32 złote otrzymamy zestaw dnia, czyli rosół, kotlet schabowy, frytki, zestaw surówek i kompot. To najbardziej opłacalny zakup, bo osobno rosół będzie kosztował ok. 14 złotych, kotlet ok. 21 złotych, 200 g ziemniaczanego purée - 7 złotych, a porcja 150 g zasmażanej kapusty - 8 złotych (łącznie 50 złotych).

Cena za obiad w restauracjach z kuchnią polską

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad w restauracji? Ceny będą tu już znacznie wyższe. W bydgoskim lokalu serwującym wyłącznie polską kuchnię, za rosół zapłacimy już ok. 16 złotych. Mięsne główne danie otrzymamy za 46 złotych. Całość wyniesie 62 złote za osobę.

W sopockiej karczmie cena wiejskiego rosołu to 19,50 złotych, a na schabowego z zasmażaną kapustą i purée ziemniaczanym trzeba już wydać 45 złotych. Na rachunku za obiad widnieć będzie więc kwota 64,50 złotych. 

Ceny w Krakowie są jeszcze wyższe. Tradycyjny bulion drobiowy z makaronem kosztuje ok. 22 złote. Kotlet schabowy z dodatkiem ziemniaków i kapusty zasmażanej to wydatek 48 złotych. Za obiad zapłacimy 70 złotych.

Cena za obiad w restauracjach gwiazd

Ceny w restauracjach z kuchnią polską już kształtują się wysoko. Ile trzeba zapłacić za polski obiad w restauracjach, którymi właścicielami są znane osobistości? W krakowskich „Zalipiankach” Ewy Wachowicz na rosół wydamy 25 złotych, a na kotlet schabowy z kością, zaserwowany z ziemniakami z boczkiem i kapustą - 51 złotych. Cena za polski obiad to łącznie 76 złotych za osobę.

Dokładnie tę samą kwotę, czyli 25 złotych, przeznaczymy na rosół z wiejskiej kury z makaronem zaserwowany w warszawskim „Starym Domu”, prowadzonym przez Piotra Adamczyka. 45 złotych zapłacimy za kotleta schabowego smażonego na smalcu. Łącznie w lokalu zostawimy więc 70 złotych. 

Drożej będzie u Magdy Gessler. Rumiany rosół na wielu mięsach i warzywach w restauracji „U Fukiera” w Warszawie kosztuje 37 złotych. Z kolei schabowy chrupiący domowy (na całą patelnię), podany z zasmażaną kapustą - 86 złotych. Za tradycyjny polski obiad zapłacimy 123 złote.

Gdyby czteroosobowa rodzina chciała się więc wybrać na polski obiad do restauracji, w barze mlecznym zapłaci ok. 128 złotych, w restauracji z polską kuchnią - 280 złotych, a w lokalu popularnych osobistości - nawet 492 złote. Najbardziej atrakcyjna - względem samodzielnego gotowania - jest oczywiście wizyta w barze mlecznym.

Źródło: Smaker.pl 

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Tak zrobisz idealny dżem na zimę. Sekret tkwi w rodzaju owoców »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Domowe sposoby, by ukoić zakażone jelita. Najważniejsza jedna zasada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 207

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17