Parasol ochronny dla serca, odkurzacz dla jelit, wsparcie dla mocnych kości. Kto powinien jeść figi?

Figa to jeden z najstarszych owoców uprawianych przez człowieka. Powszechnie znane były w starożytnej Grecji i Rzymie, wzmianki o figowcach możemy znaleźć również w Biblii. Owoce te cenione były nie tylko za swój słodki smak, ale i szereg prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, kto powinien jeść figi oraz jakie jest ich zastosowanie w kuchnie.

Dlaczego warto jeść figi? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Figa to owoc drzewa lub krzewu zwanego figowcem pospolitym. Pochodzi z Azji Mniejszej, powszechnie występuje także na terenie państw basenu Morza Śródziemnego. Z pysznych fig słynie między innymi Grecja, Hiszpania, Portugalia czy Turcja. Nie wszyscy wiedzą o tym, że figa ma swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w medycynie. Te niewielkie, ciemnofioletowe owoce, kryją w sobie prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Świetnie sprawdzą się zarówno w deserach, jak i w wytrawnych daniach. Podpowiemy ci, jakie wartości odżywcze kryją w sobie figi, kto powinien włączyć je do swojej diety, oraz jakie są przeciwwskazania do ich jedzenia. 

Sprawdź także: Ma wielki arsenał witamin i minerałów. Wzmacnia kości, obniża poziom cukru i działa antynowotworowo

Figi – wartości odżywcze

Jakie wartości odżywcze kryją w sobie figi? Owoce te przede wszystkim zawierają cukry proste, dlatego ich zjedzenie jest sposobem na to, by w szybkim czasie dodać sobie energii. W ich składzie znajdują się witaminy A, E, beta-karotenu, oraz witamin z grupy B, które doskonale wpływają na układ nerwowy i hormonalny. Nie brakuje w nich również substancji mineralnych, między innymi są to potas, wapń, magnez i żelazo. Figi są także doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Świeże figi są raczej niskokaloryczne, 100 g owoców dostarcza ok. 74 kcal. Jeżeli jesteś na diecie, warto uważać na te w wersji suszonej, ponieważ w 100 gramach mają 314 kcal. 

Figi – właściwości zdrowotne

Dlaczego warto jeść figi? Powodów jest mnóstwo, jednym z nich jest zawarty w nich błonnik pokarmowy. Świetnie wpływa na pracę jelit, zapobiega zaparciom i wzdęciom. Dodatkowo błonnik pomaga zbić wysoki poziom "złego" cholesterolu, chroni również przed miażdżycą oraz zawałem serca. Produkty bogate w ten składnik są również bardzo syte, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Dlatego figi świetnie sprawdzą się również na diecie odchudzającej.

Figi zawierają antyoksydanty, które mają właściwości przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Jedzenie fig ma również pozytywny wpływa na narząd wzorku, pomaga chronić oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

Wysoka zawartość potasu w figach sprawia, że są one polecane osobom, u których występuje wysokie ciśnienie krwi. Owoce te pomagają utrzymać je na prawidłowym poziomie. Natomiast magnez ma korzystny wpływ na układ nerwowy, pomaga redukować stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także zmniejsza zmęczenie. 

Kto powinien jeść figi? Figi powinny znaleźć się w diecie dzieci oraz osób starszych, ponieważ zawierają mnóstwo wapnia, który odpowiada za mocne i zdrowe kości i zęby. W 100 g suszonych fig jest aż 162 mg wapnia! Dodatkowo pomaga chronić organizm przed osteoporozą. Natomiast żelazo obecne w figach, jest niezbędne do produkcji hemoglobiny oraz czerwonych krwinek, dlatego jedzenie tych owoców będzie wskazane dla osób, u których występuje anemia. 

Co ciekawe, w medycynie naturalnej na ból gardła i chrypkę zaleca się spożywanie napoju na bazie fig i mleka. Taka mikstura w mig pomoże pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Warto wspomnieć również o tym, że figi w swoim składzie zawierają pigmenty, które mają właściwości chroniące organizm przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one filtru przeciwsłonecznego. 

Jak jeść figi na surowo?

Jeżeli pierwszy raz kupiłeś figi, możesz mieć wątpliwości, w jaki sposób je zjeść. Oczywiście na początku należy je dokładnie umyć i osuszyć. Następnie wystarczy pokroić je na ćwiartki i zajadać wraz ze skórką. Wcale nie trzeba ich obierać! 

Figi – przeciwwskazania

Czy wszyscy mogą jeść figi? Okazuje się, że, mimo że owoce te są bardzo zdrowe, istnieją pewne przeciwwskazania do ich spożywania. Suszone figi mają wysoki indeks glikemiczny, przez co bardzo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Dlatego ostrożnie powinni spożywać je cukrzycy. W składzie fig znajdują się białko zwane tyraminą, które może powodować bóle głowy. Dlatego, jeżeli często dotykają cię migreny, lepiej unikaj jedzenia fig. 

Figi suszone czy świeże?

Co jest zdrowsze, figi świeże czy suszone? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Świeże figi zawierają mniej kalorii, dlatego będą korzystniejszym wyborem, jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Najprościej mówiąc będziemy mogli zjeść ich więcej, co zapewni nam większą objętość posiłku. Zaletą fig suszonych jest to, że są one dostępne przez cały rok, ponadto będą doskonałym źródłem energii. Warto zabrać je na wycieczkę pieszą lub rowerową. 

Figi – zastosowanie w kuchni

Jak jeść figi? Oczywiście możesz zjeść je na surowo lub w wersji suszonej, jako przekąskę. Warto jednak poznać inne zastosowanie fig, te niepozorne, fioletowe owoce, dają spore pole do kulinarnych popisów. Oczywiście można wykorzystać je w deserach, Świetnie sprawdzą się także w wersji śniadaniowej, np. do owsianki, musli, jak i twarożku na słodko. Suszone figi można dodać również do pieczywa. Jeżeli lubisz połączenie słodkich i słonych smaków, warto wrzucić figi do sałatki, świetnie smakować będzie z fetą lub kozim serem. Możesz również zaserwować je na kanapkach, szczególnie jeśli na podpieczony chleb wyłożymy grillowany ser halloumi, kawałki świeżych fig, podprażonych orzechów włoskich oraz odrobinę miodu. Figi świetnie komponują się również w orientalnych daniach z ryżem lub kaszą kuskus. 

Owoce te nadają się również do przygotowywania przetworów, możesz zrobić z nich dżemu, galaretki, konfitury, a także przysmak dla dorosłych, czyli nalewkę z fig. 

Szukasz dawki kulinarnych inspiracji? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników z figami w roli głównej. 

1. Kisiel gruszkowy z figą

 Kisiel gruszkowy z figą Zobacz przepis

Kisiel gruszkowy z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Caprese z figą i rukolą

 Caprese z figą i rukolą Zobacz przepis

Caprese z figą i rukolą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Konfitura z fig (dżem z fig)

 Konfitura z fig (dżem z fig) Zobacz przepis

Konfitura z fig (dżem z fig) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Sałatka z figą i serem feta

 Sałatka z figą i serem feta Zobacz przepis

Sałatka z figą i serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Grillowane figi

 Grillowane figi Zobacz przepis

Grillowane figi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Naleśniki z serem i figami

 Naleśniki z serem i figami Zobacz przepis

Naleśniki z serem i figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Figi w sosie karmelowym

 Figi w sosie karmelowym Zobacz przepis

Figi w sosie karmelowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Rolada z figami

 Rolada z figami Zobacz przepis

Rolada z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Cynamonki z figami

 Cynamonki z figami Zobacz przepis

Cynamonki z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Feta z figami i miodem

 Feta z figami i miodem Zobacz przepis

Feta z figami i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Modra kapusta z figami

 Modra kapusta z figami Zobacz przepis

Modra kapusta z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Omlet jaglany z figami

 Omlet jaglany z figami Zobacz przepis

Omlet jaglany z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Wędliny Schab gyros

Schab gyros to pyszne i mocno aromatyczne mięso, które świetnie sprawdzi się...

Odsłon: 876

60 min
2
Przekąski Galareta z żeberek wieprzowych

Galaretę z wieprzowiny robi się przeważnie z nóżek lub golonek, ale nie każdy...

Odsłon: 92

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

0
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

6