Grill - temat specjalny

Niezwykła moc anyżu

Anyż gwiaździsty jest stosowany od stuleci, nie tylko ze względu na swoje lecznicze właściwości. To również doskonały dodatek do dań. Wiedzą o tym zarówno Chińczycy, którzy tej przyprawy używają na potęgę, jak i Europejczycy, stosując go w dżemach, pieczywie, ciastach i likierach.

Fot. 123RF/Picsel

Mieszkańcy Azji od setek lat wykorzystują tzw. "ośmiokątny koper" nie tylko w kuchni, ale również w celach leczniczych. Za sprawą kupców, przyprawa ta w XVII wieku dotarła do Europy i bardzo szybko podbiła serca mieszkańców Starego Kontynentu. W Polsce została spopularyzowany przez benedyktynów, którzy wykorzystywali go do sporządzania leczniczych mikstur.

Czym jest anyż gwiaździsty?

Anyż to wysuszone owoce drzewa o nazwie badian, które występuje głównie w Azji. W łupinkach przypominających gwiazdki kryją się szaro-zielone ziarenka, o charakterystycznym smaku zbliżonym do lukrecji oraz kopru włoskiego. Znajdziemy w nich prawdziwe bogactwo prozdrowotnych substancji, takich jak chociażby cenne olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy, a także sterole roślinne. Warto jednak pamiętać, że ziarenka anyżu łatwo wietrzeją i tracą swoje właściwości, dlatego powinniśmy kruszenie je bezpośrednio przed podaniem.

Zaskakujące właściwości anyżu

W medycynie naturalnej anyż bardzo często wykorzystuje się do leczenia chorób dróg oddechowych. Jest niezastąpiony w przejściowej utracie głosu, przy chrypkach, zapaleniu oskrzeli i suchym kaszlu. Co więcej, ma silne działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze, dlatego skutecznie i szybko leczy różnego rodzaju infekcje.

Warto wiedzieć, ze anyż jest przyprawą, która pozwoli nam w prosty sposób poradzić sobie z przykrymi skutkami przejedzenia. Przyprawa ta pobudza produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia trawienie, niweluje wzdęcia, niestrawność oraz skurcze żołądka. Stosuje się go także w leczeniu kolek oraz bóli reumatycznych.

Na tym jednak nie kończą się zastosowania tej przyprawy, gdyż nadaje się ona również do stosowania zewnętrznego. Kąpiel z dodatkiem olejku anyżowego ma działanie odstresowujące, rozluźniające oraz przeciwbólowe. Na bazie anyżu oraz niezbyt silnego roztworu spirytusu możemy również przygotować płyn, który skutecznie zwalcza komary, pchły oraz kleszcze.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Zastosowanie w kuchni

Anyż gwiaździsty zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Dojrzałe i wysuszone owoce trafiają wtedy do naszych kuchni. Potem, w formie całych, rozdrobnionych albo zmielonych owoców, dodaje smaku wielu daniom. Przechowywany w szczelnych pojemnikach, zachowuje swój aromat na wiele miesięcy. Szczególnie popularny w kuchni chińskiej, wzbogaca azjatyckie dania z kurczaka i wołowiny. Stanowi również bardzo ciekawy dodatek do zup i sosów.

Jednak zastosowanie tej przyprawy nie ogranicza się wyłącznie do dań azjatyckich. Z biegiem lat Europejczycy nauczyli się wykorzystywać ją do przygotowywania własnych dań. Dlatego też nie powinna nikogo dziwić obecność anyżu w marynatach do mięs, kompotach owocowych, czy też likierach.

Anyż gwiaździsty jest chętnie wykorzystywany do produkcji pieczywa: bułek, ciast, ciasteczek. Doskonale aromatyzuje cukierki, budynie i sosy do ryb. Świetnie się komponuje zarówno z czerwoną kapustą, szpinakiem, jak i marchewką i burakami.

Sprawdź, jak wykorzystać anyż w przygotowaniu dań. Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 246

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17