Grill - temat specjalny

Niezwykła fasolka adzuki – właściwości i zastosowania, które zaskakują

Fasolka adzuki, zwana również czerwoną soją, to roślina strączkowa, z której można wyczarować wiele smacznych potraw. Okazuje się, że poza walorami smakowymi na uwagę zasługuje jej wszechstronne działanie i zastosowanie. Z czego dokładnie słynie fasolka adzuki? Właściwości tego strączka są wręcz zaskakujące!

Fasola adzuki – właściwości | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Fasolka adzuki nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie dość, że doskonale komponuje się z rozmaitymi składnikami, to jeszcze świetnie smakuje i wyróżnia się ogromną uniwersalnością. Warto wspomnieć również o jej prozdrowotnym działaniu - regularne spożywanie tej rośliny korzystnie wpływa na kondycję organizmu i wspomaga wiele zachodzących w nim procesów. Czym dokładnie jest fasolka adzuki? Skąd pochodzi i jak można wykorzystać ją w kuchni? Poznaj sprawdzone receptury i wprowadź ten niezwykły składnik do swojego jadłospisu! 

Fasolka adzuki - skąd pochodzi?

Pochodzenie fasolki adzuki nie jest do końca znane - niektóre źródła podają, że uprawiana jest od kilku tysięcy lat w krajach Azji Wschodniej i pierwszy raz pojawiła się w Chinach. Ok. 1 000 lat temu została sprowadzona do Japonii i od tamtej pory cieszy się w tych stronach ogromną popularnością. Obecnie znajduje zastosowanie w kuchniach ponad 30 krajów, a za jej głównych producentów - poza Chinami i Japonią - uważa się Tajwan i Koreę Południową. Bazujących na niej dań można skosztować również w Tajlandii, Nepalu, Bhutanie, Nowej Zelandii oraz na Filipinach.  

Sprawdź także: Co jest zdrowsze, słodkie, czy słone śniadania?

Kto powinien jeść fasolkę adzuki 

Zastanawiasz się, kto powinien jeść fasolkę adzuki? Jako że jest ona niezwykle sycąca i stanowi obfite źródło białka, powinna znaleźć się w jadłospisie odchudzających się osób. Jej niewątpliwym atutem jest niska wartość energetyczna - 100 g ugotowanej fasolki to ok. 135 kcal. W przeciwieństwie do innych roślin strączkowych fasolka adzuki jest lekkostrawna - to właśnie dlatego chętnie sięgają po nią osoby zmagające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza uporczywymi wzdęciami.  

Fasolka adzuki doskonale sprawdza się w diecie wegan i wegetarian - poza dużą ilością białka zawiera mnóstwo witamin i minerałów, na których niedobór narażone są osoby rezygnujące z mięsa i/lub produktów odzwierzęcych.

Szukasz składnika do zdrowych słodyczy? Fasolka adzuki to idealna opcja dla ciebie! Posiada ona łagodny, słodkawy i lekko orzechowy posmak, dzięki czemu można dodawać ją do deserów, w tym rozmaitych wypieków. Kto jeszcze może, a nawet powinien spożywać fasolkę adzuki? Roślina ta może znaleźć się w menu sportowców, kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci i nastolatków oraz osób borykających się z osłabieniem lub przewlekłym zmęczeniem 

Sprawdź także: Jak zrobić pyszną fasolkę po bretońsku?

Fasolka adzuki - właściwości prozdrowotne  

Z czego dokładnie słynie fasolka adzuki? Właściwości prozdrowotne tego strączka są naprawdę liczne! Na szczególną uwagę zasługuje bogactwo witamin i minerałów, które usprawniają szereg procesów zachodzących w organizmie. Co konkretnie się w niej kryje?  

Fasolka adzuki to skarbnica witamin z grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Można znaleźć w niej również potas i magnez, które korzystnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego. 

Spożywając fasolkę adzuki, dostarczysz swojemu organizmowi wapń, miedź, selen, cynk oraz żelazo, które wspomaga leczenie niedokrwistości wynikającej z jego niedoboru. Roślina ta uchodzi również za obfite źródło błonnika, który reguluje perystaltykę jelit.  

Fasolka adzuki zawiera solidną dawkę antyoksydantów, które chronią przed stresem oksydacyjnym i hamują namnażanie się wolnych rodników. Warto wspomnieć również o jej właściwościach przeciwnowotworowych i niskim indeksie glikemicznym, który czyni ją bezpiecznym produktem dla diabetyków.  

Fasolka adzuki - przepisy  

W jakich potrawach najlepiej sprawdza się fasolka adzuki? Przepisy są tak różnorodne, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Można przyrządzić z niej pastę do pieczywa czy wegetariański smalec, a także wzbogacać nią sałatki, zapiekanki i makarony. Równie dobrze smakuje w formie deserów. Poznaj receptury na dania z jej zastosowaniem w wersji słodkiej i wytrawnej! 

Pasta anko 

Pasta anko to tradycyjna azjatycka potrawa, która występuje w dwóch wariantach - z kawałkami fasoli (tsubuan) i o gładkiej konsystencji (koshian). Najczęściej dodaje się ją do słodkich bułeczek, gofrów oraz ciastek. Jej przygotowanie jest niezwykle proste - potrzebujesz do tego zaledwie czterech składników, tj. fasolki adzuki, wody oraz soli i cukru.  

Realizację przepisu rozpocznij od opłukania i namoczenia fasoli w wodzie - optymalny czas moczenia to co najmniej sześć godzin. Wypłucz fasolę na sitku, wrzuć do garnka i zalej wodą – duś ją pod przykryciem przez ok. 60 minut.  

Gdy fasolka nabierze miękkości, dosyp do niej cukier, zblenduj i kontynuuj gotowanie do momentu, aż pasta zgęstnieje. Gdy ta ostygnie, dopraw ją solą i dokładnie wymieszaj. Możesz przechowywać ją w lodówce przez trzy-cztery dni.  

Warzywne leczo

Co jeszcze powinno znaleźć się wśród receptur na najlepsze potrawy z fasolką adzuki? Przepis na warzywne leczo! Jest to bardzo pożywne i aromatyczne danie, które zachwyci swoim smakiem nawet największego niejadka.

Aby przygotować leczo w tym wydaniu, musisz zaopatrzyć się w fasolkę adzuki, cebulę, paprykę, pomidory, czosnek, olej, siekany koperek, sos sojowy oraz pieprz, sól i cukier. Świetnym dodatkiem będzie również dynia i kabaczek.

Pokrój dynię i kabaczka w kostkę - zanim to zrobisz, obierz je ze skóry i usuń miąższ. Opłucz fasolkę pod bieżącą wodą, a następnie umieść w garnku i ugotuj - obróbka termiczna powinna trwać ok. pół godziny. W tym czasie możesz zabrać się za siekanie/krojenie warzyw.

Rozgrzej na patelni olej i wrzuć pokrojone warzywa - po lekkim podsmażeniu dodaj pomidory i duś całość pod przykryciem przez ok. 10 minut. Gdy potrawa zmięknie, oprósz ją koperkiem i dodaj fasolę oraz przyprawy. Gotowe leczo przełóż do miseczek – możesz podawać je z pieczywem lub spożywać solo. Smacznego! 

Wegetariański smalec 

Wegetariański smalec to znakomity dodatek do świeżego pieczywa. Jest tak smaczny i aromatyczny, że posmakuje nawet osobom niestroniącym od mięsa. Jak wyczarować go krok po kroku? Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne! 

Smalec w tej wersji powstaje z takich składników jak fasolka adzuki, jabłko, cebula, olej rzepakowy, majeranek, sos sojowy oraz sól i pieprz. Aby osiągnąć odpowiednią konsystencję, namocz fasolkę w wodzie, najlepiej przez całą noc. Po tym czasie wrzuć ją do garnka i gotuj do momentu, aż zmięknie. 

Pokrój obrane jabłko oraz cebulę w drobną kostkę i podsmaż na dobrze rozgrzanym oleju. Po obróbce termicznej odstaw je do ostygnięcia, a następnie umieść w jednym naczyniu z fasolą, dopraw i zblenduj. Smalec nadaje się do spożycia od razu po przyrządzeniu. Palce lizać! 

Fasola adzuki w paprykowo-pomidorowym sosie

 Fasola adzuki w paprykowo-pomidorowym sosie Zobacz przepis

Fasola adzuki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
11
Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 2013

60 min
12

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2