Grill - temat specjalny

Nalewka na piołunie. Jakie właściwości ma piołunkówka?

Piołun to roślina powszechnie wykorzystywana w zielarstwie. Wykazuje wiele właściwości leczniczych, np. pomaga w przypadku problemów trawiennych. Niewiele osób wie, że z piołunu można wytworzyć również nalewkę. Jakie właściwości ma nalewka na piołunie i jak ją przygotować?

Najlepsza nalewka na piołunie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Piołun, a dokładnie bylica piołun, to roślina, którą można rozpoznać po drobnych, kolistych, żółtych kwiatów. Dawniej stosowano ją w powszechnie w celach leczniczych. Wykazuje między innymi właściwości: przeciwzapalne, żółciopędne, bakteriobójcze, przeciwskurczowe oraz pomaga w zwalczaniu pasożytów. Nalewka na piołunie będzie, więc dobrym wyborem dla osób, które lubią mieć pod ręką naturalne środki na różne dolegliwości.

Znawcy trunków mogą kojarzyć piołun z produkcji takich alkoholi jak absynt, czy wermut. Ten drugi to słodkie wino o wyraźnym ziołowo-korzennym smaku.

Zobacz także: Jak zrobić nalewkę z liści laurowych? 

Jakie właściwości ma piołun?

W medycynie ludowej i naturalnej powszechnie znane są właściwości piołunu, takie jak zwalczanie gorączki, czy działanie moczopędne. Piołun jest bardzo pomocny w przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym, wspiera procesy trawienne, poprzez zwiększenie produkcji soku żołądkowego. Pomaga pozbyć się niestrawności, zgagi oraz wzdęć. To także babciny sposób na wszystkim niejadków, ponieważ skutecznie poprawia apetyt.

W medycynie ludowej piołun był stosowany przy dolegliwościach kobiecych. Pomagał w regulacji cyklu menstruacyjnego oraz łagodził bóle miesiączkowe. Obecnie piołun jest dostępny w formie herbat, tabletek, czy naparów.

Właściwości olejku z piołunu

Olejek z piołunu jest znanym od dawna środkiem, który pomaga w zwalczaniu pasożytów oraz insektów. Substancją czynną w piołunie jest tzw. tujon, to organiczny związek chemiczny, który występuje w olejku eterycznym m.in. z piołunu. Piołun jest skutecznym środkiem w przypadku wystąpienia pasożytów takich jak: owsica, glista jelitowa czy wszy.

Piołun – przeciwskazania

Warto pamiętać, że przedawkowanie piołunu może skutkować nudnościami i biegunką. Co więcej, mogą pojawić się zawroty głowy, a nawet halucynacje. Odradza się stosowanie piołunu kobietą w ciąży, karmiącym piersią lub osobom cierpiącym na chorobę wrzodową.

Jak przygotować nalewkę na piołunie?

Przygotowanie nalewki na piołunie jest naprawdę proste. Piołunówkę możesz zrobić z zaledwie kilku składników. Warto pamiętać, by stosować nalewkę z umiarem. W razie wystąpienia dolegliwości trawiennych wystarczy zażyć dwie stołowe łyżki. 

Składniki

  • Pędy piołunu
  • cukier
  • woda
  • spirytus

Przygotowanie nalewki na piołunie rozpocznij od zagotowania półtora litra wody, do której należy dodać półtora kilograma cukru. W naczyniu umieść 70 g pędów piołunu, a następnie zalej je gorącą miksturą. Poczekaj, aż ostygnie, a następnie wlej dwa litry spirytusu. Całość dokładnie zmieszaj, a następnie przecedź i odstaw w chłodne miejsce. Trunek przed spożyciem powinien być przechowywany około sześciu miesięcy.

Tradycyjna piołunówka

Możesz przygotować także niesłodką wersję nalewki na piołunie. Do zrobienia tradycyjnej piołunówki potrzebujesz tylko liści piołunu, wody i spirytusu. Do butelki włóż tyle liści piołunu, ile się zmieści. Całość zalej spirytusem i odstaw na około 10 dni w ciepłe miejsce. Odlej i przecedź płyn. Aby nalewka nie była zbyt mocna, do butelki przelej nalew oraz dodaj wody.

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 11005

30 min
20
Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto przygotowane z przepisu Moje domowe jedzenie. oto link do przepisu; h...

Odsłon: 5864

60 min
62
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 291

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17