Ewa_Gotuje

Jedna z najdroższych przypraw na świecie. Dodają go do produkcji aromatycznego alkoholu

Szafran uznawany jest za najdroższą przyprawę na świecie. Tuż za nim jest wanilia, która - choć nie jest trudno dostępna - kosztuje niemałe pieniądze. Tuż za nimi, nadal na podium, znajduje się zielony kardamon. To może dziwić, bo przecież kardamon w proszku znajdziemy w każdym sklepie. Mimo to przyprawa to naprawdę ekskluzywny produkt.

Dlaczego zielony kardamon jest drogi? Uprawianie go nie należy do najprostszych | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kardamon jest przyprawą wywodzącą się z Indii i Indonezji. My znamy ją przede wszystkim w postaci mielonej - rzadko widuje się kardamon w takim stanie, w jakim występuje naturalnie, czyli w postaci nasion znajdujących się w zielonych łupinach. Dlaczego ta korzenna przyprawa jest tak droga? Jakie ma właściwości? 

Sprawdź także: Gdy się odchudzasz i chcesz się dobrze czuć, nie ma lepszej opcji! Jak przygotować kaszę jaglaną na śniadanie?

Zielony kardamon – charakterystyka 

Jak zbudowany jest zielony kardamon? Charakterystyka tej przyprawy sprawia, że najlepiej jest kupować ją w strąkach. Zapobiegają one utracie właściwości - nie tylko smaku, ale też cech prozdrowotnych. Kardamon jest byliną z rodziny imbirowatych. Uprawia się ją na plantacjach, choć rośnie również dziko. Obecna jest w południowej Indii, ale również na Sri Lance, w Tanzanii, Indochinach i Gwatemali. Strąki, które mają kształt trójkątny bądź owalny, w środku ukrywają ciemne, lepkie nasiona. To właśnie one są mielone i używane jako przyprawa o ostrym, wyrazistym smaku, z lekką cytrynową nutą.  

Dlaczego zielony kardamon jest drogi? 

Kardamon nie wydaje się przecież tak ekskluzywną przyprawą, jak szafran. A jednak - jego kilogram może kosztować nawet około 400 złotych. Dlaczego? To dość złożona kwestia. Na cenę wpływ ma nie tylko sposób zbierania i przygotowywania, ale również to, że kardamon nie rośnie w każdym miejscu na świecie, a uprawianie go nie należy do najprostszych.  

Zacznijmy od kwestii zbiorów. Jeden kilogram gotowej przyprawy nie równa się temu, co zebrali żniwiarze. Muszą oni zdobyć aż sześć kilogramów strąków, by wyprodukować kilogram zielonego kardamonu. A to nie przychodzi wcale tak prosto. Przede wszystkim, zielony kardamon rośnie tylko w niektórych regionach na całym świecie. Najlepiej jednak rozwija się w Indiach, a dokładnie w dystrykcie Idukki. Tam rolnicy sadzą kardamon, a na plony muszą czekać aż trzy lata - dopiero po tym czasie roślina dojrzewa. Zbiory są ciężkie, odbywają się ręcznie, gdyż nie każdy strąk od razu nadaje się do zerwania.  

To, czy jest już dojrzały, czy jeszcze nie, określają wykwalifikowani pracownicy. Każde zerwanie niedojrzałego kardamonu to strata, na którą rolnicy nie mogą sobie pozwolić. Rozróżnienie dojrzałych strąków od tych niedojrzałych wcale nie jest proste, ponieważ oba mają zielony kolor. Jednak niedojrzałe strąki będą surowe i niearomatyczne, a to oznacza, iż nikt ich nie kupi.

Warto też wspomnieć, iż roślina nie daje wielu plonów. Z każdej z nich zebrać można około dziesięciu strąków, co daje równowartość półtorej łyżeczki mielonego kardamonu. Po zebraniu strąków muszą one zostać poddane procesowi suszenia, który trwa 18 godzin. To suszenie sprawia, że kardamon zachowuje żywy, zielony kolor. Następnie pracownicy muszą oddzielić strąki gorszej jakości od tych, które nadają się do sprzedaży. Na rynek trafi tylko jedna szósta zebranych i ususzonych nasion kardamonu. Gorszej jakości przyprawy również są sprzedawane, choć ich koszt jest znacznie niższy. 

Na cenę zielonego kardamonu wpływ mają również warunki klimatyczne, które z roku na rok są coraz gorsze. Uprawa jest coraz trudniejsza, a przez powodzie, deszcze, burze i zawalające się drzewa rolnicy ponoszą ogromne straty. 

Zielony kardamon - zastosowanie 

Co kryje w sobie zielony kardamon? Zastosowanie tej przyprawy jest naprawdę szerokie, choć najczęściej dodajemy ją do ciastek, takich jak pierniczki. Czy to wszystko, na co stać kardamon? Oczywiście, że nie! Przede wszystkim warto podkreślić, że to nie jest zwykła przyprawa. Zawiera spore ilości witamin i minerałów - ze względu na spożywanie niewielkich jej ilości, nie można jej jednak traktować jak pełnowartościowego źródła, czy tym bardziej leku. Z drugiej strony warto podkreślić, że zaledwie jednej łyżeczce, zawarte jest aż 5 mg magnezu, 22 mg potasu i 8 mg wapnia. To naprawdę imponujące ilości.  

Kardamon przez wiele osób traktowany jest jako coś więcej niż tylko przyprawa. Wykorzystuje się go w medycynie naturalnej już od setek lat. Prozdrowotne właściwości wykazuje na wielu polach - przede wszystkim uznaje się, że wspiera w czasie problemów trawiennych, grypy i przeziębień, a nawet problemów z erekcją.  

Przyprawa, dzięki charakterystycznemu smakowi i zapachowi, może pobudzać apetyt, a także zwalczyć nudności, wzdęcia, gazy i zgagę. Dlatego poleca się go osobom z problemami żołądkowymi. Niestety kobiety w ciąży, które także borykają się z tego typu przypadłościami, nie mogą używać tej przyprawy. Jest ona zabroniona również podczas karmienia piersią. Kardamon może pomóc także w przypadku nieżytu żołądka oraz przejedzenia. Dzięki olejkom eterycznym pobudza wydzielanie soków trawiennych, a to przyspiesza sam proces trawienia. Przyprawę (bądź też olejek z kardamonu) wystarczy zmieszać z miodem lub wodą i pić w razie potrzeby.  

Kardamon jest idealnym środkiem wspomagającym także w czasie przeziębień. Rozgrzewająca herbata lub mleko z dodatkiem tej przyprawy może pomóc oczyścić drogi oddechowe czy złagodzić kaszel. Polecane jest także wykonywanie inhalacji z olejkiem kardamonowym, który - dzięki mocnemu, cytrynowemu zapachowi - szybko odblokowuje zatkany nos.  

Przyprawa charakteryzuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi. Wszystko to zawdzięcza obecności octanu terpinylu oraz cyneolu. To doskonała wiadomość dla osób, które poszukują alternatywnych źródeł odświeżania jamy ustnej. W starożytności kardamon używany był jako sposób na utrzymanie prawidłowej higieny, z kolei dzisiaj w Indiach, otrzymać można gumy do żucia z tą przyprawą. Jeśli borykacie się z halitozą lub nieświeżym oddechem, możecie sięgnąć po wodę z dodatkiem kardamonu czy nici dentystyczne z tą przyprawą.  

Kardamon uznawany jest również za idealny środek na zwiększenie potencji u mężczyzn i kobiet. Wszystko dzięki pobudzeniu ukrwienia w narządach płciowych. U mężczyzn może wzmagać i wydłużać erekcję. Z całą pewnością ten składnik nie zaszkodzi, jednak nie należy traktować go jako lek - bardziej jako afrodyzjak.  

Oczywiście kardamon sprawdza się doskonale w kuchni. Najczęściej dodawany jest to dań słodkich, takich jak ciasta czy czekolada. Świetnie jednak komponuje się także z mięsami. Z kardamonu przygotowuje się też niezwykle aromatyczną nalewkę. Jeśli zatem uwielbiacie ostry, korzenny i lekko cytrynowy smak, kardamon jest przyprawą dla was. Poniżej znajdziecie wiele inspiracji na dania z kardamonem w roli głównej:

1. Kawa z kardamonem

 Kawa z kardamonem Zobacz przepis

Kawa z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Owsiane crumble marchew-jabłko

 Owsiane crumble marchew-jabłko Zobacz przepis

Owsiane crumble z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Placuszki z jabłkami i kardamonem

 Placuszki z jabłkami i kardamonem Zobacz przepis

Placuszki z jabłkami i kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kakaowy dutch baby ze śliwkami

 Kakaowy dutch baby ze śliwkami Zobacz przepis

Kakaowy dutch baby ze śliwkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Dżem jeżynowy z nutką kardamonu

 Dżem jeżynowy z nutką kardamonu Zobacz przepis

Dżem z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Jagodzianki z nutą cynamonu i kardamonu

 Jagodzianki z nutą cynamonu i kardamonu Zobacz przepis

Jagodzianki z nutą cynamonu i kardamonu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Mango lassi

 Mango lassi Zobacz przepis

Mango lassi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Szwedzkie bułeczki cynamonowo-kardamonowe Kanelbulle

 Szwedzkie bułeczki cynamonowo-kardamonowe Kanelbulle Zobacz przepis

Szwedzkie bułeczki Kanelbulle / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Wegańska zupa krem

 Wegańska zupa krem Zobacz przepis

Zupa krem z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Przysmak gajowego, czyli śledzie z kardamonem

 Przysmak gajowego, czyli śledzie z kardamonem Zobacz przepis

Przysmak gajowego - przepis ze starego notatnika

11. Makaron z ciecierzycy w sosie kokosowym z kardamonowym kurczakiem i warzywami

 Makaron z ciecierzycy w sosie kokosowym z kardamonowym kurczakiem i warzywami Zobacz przepis

Kardamon - zastosowanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Pierś kurczaka z mango i kardamonem

 Pierś kurczaka z mango i kardamonem Zobacz przepis

Obiad z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

Przygotujesz z zaledwie trzech składników. Tak zdrowego deseru jeszcze nie jadłeś »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29659

60 min
64
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 97

30 min
4
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 759

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0