Grill - temat specjalny

Jak usunąć gorycz z bakłażana?

Zapewne wielokrotnie zdarzyło się wam w sklepie sięgnąć po bakłażana i za chwilę odłożyć go z powrotem na miejsce. Mała popularność tego warzywa wynika z przekonania, że nie da się usunąć jego charakterystycznej w smaku goryczy. Niesłusznie. Zobaczcie, jak łatwo to zrobić.

Fot.123RF/Picsel

Zaskakujące fakty o bakłażanie

Bakłażan, mimo że przez wielu z nas uważany jest za warzywo, z botanicznego punktu widzenia jest owocem. Oprócz najpopularniejszej odmiany w ciemnofioletowym kolorze można spotkać jeszcze bakłażany zielone, czerwone, czarne czy nawet wielobarwne.

Psianka podłużna czy gruszka miłości, bo takim mianem również określa się bakłażana, przywędrowała do Europy za sprawą Maurów, przemieszczających się z Indii. W Polsce bakłażanów używano do celów kulinarnych już od XIX wieku. Wcześniej uprawiano je jako roślinę ozdobą. 

Jak wybrać i przechowywać oberżynę?

Dojrzały i gotowy do spożycia bakłażan powinien mieć lśniącą skórkę w jednolitym, ciemnofioletowym kolorze. Jeśli zauważysz na niej (lub na ogonku i liściach) jakiekolwiek przebarwienia lub plamki, najprawdopodobniej miąższ owocu jest przejrzały.

Świeży bakłażan, po naciśnięciu na niego lekko palcem, nie powinien mieć wgniecenia, skórka powinna odskoczyć na miejsce.

Gruszka miłości jest niezwykle podatna na temperaturę. Za wysoka lub zbyt niska sprawia, że o wiele szybciej się psuje. Optymalnym miejscem do przechowywania bakłażana jest szuflada w lodówce, specjalnie wyznaczona do trzymania warzyw i owoców. 

Jak pozbyć się goryczy z bakłażana?

Chcąc przygotować danie z bakłażanem w roli głównej, musimy pozbyć się jego charakterystycznej goryczki. Można to zrobić na dwa sposoby. 

Pierwszą propozycją jest pokrojenie go na grubsze plastry i osolenie każdego z nich. Dzięki soli, po kilkunastu minutach z bakłażana ujdzie woda wraz z goryczą. Chcąc poddać owoc dalszej obróbce, należy go dokładnie osuszyć.

Drugim sposobem jest wrzucenie plastrów bakłażana do osolonej wody na kilka minut. Taki zabieg również sprawi, że gorycz nie będzie wyczuwalna.

Zobacz także:

Jak jeść rzodkiewkę? Odkryj właściwości królowej nowalijek >>

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3474

30 min
13
Dania główne Kurczak ze szparagami

Kurzak ze szparagami to propozycja na obiad, która świetnie sprawdzi się na c...

Odsłon: 65

15 min
1
15 min
43
Dania główne Kotlety z groszku

Czy kotlety z groszku muszą być nudne i bezsmakowe? Oczywiście, że nie! Ten p...

Odsłon: 14760

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17