Ewa_Gotuje

Jak kisić ogórki w beczce plastikowej albo drewnianej? Nasi dziadkowie dobrze wiedzieli, co tam wrzucić

Kiszenie ogórków w każdym domu wygląda inaczej. Nierzadko tajniki wekowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Kiszenie staje się też nową tradycją dla młodych, którzy do słoików wrzucają też pomidory, cytryny czy rzodkiewki. Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia i jak przechowywać je na zimę?

Co zrobić, żeby ogórki w beczce się nie psuły? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

To nadal ogórki święcą triumfy wśród domowych kiszonek, a także dań na naszych stołach. Kochamy je i zajadamy przy większości okazji, w różnej formie. Pytanie brzmi jednak - jak ukisić idealne ogórki, by smakowały każdemu fanowi tej zdrowej przekąski? Jak zrobić to w plastikowej bądź drewnianej beczce? Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?

Sprawdź także: Czy ogórki można mrozić? Sprawdź nasz poradnik, zanim włożysz do zamrażalnika

Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?

Kiszone ogórki nie mają sobie równych, jednak przygotowanie ich wcale nie jest tak proste. Zacznijmy od tego, iż wiele zależy od samego warzywa, które chcemy ukisić. Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia? Powinny być przede wszystkim grubobrodawkowe. Charakteryzują się walcowatym kształtem, ciemnozielonym zabarwieniem skóry i niewielką komorą nasienną. Dzięki temu nie miękną podczas fermentacji, a pozostają chrupiące i naprawdę smaczne.

Dodatkowo zaleca się, by do kiszenia korzystać z ogórków ze środkowego okresu zbioru. Wcześniejsze nadają się bardziej do przygotowania ogórków małosolnych. Pamiętajcie też, iż oprócz niewielkiej komory nasiennej i twardości, warzywo musi być po prostu zdrowe. Bez żadnych plamek, wklęśnięć czy innych niedoskonałości. Zawsze do przetworów używamy zdrowych egzemplarzy.

Jak kisić ogórki w plastikowej beczce - krok po kroku

Macie już kupione warzywa, które niebawem ukisicie. Prawdopodobnie nie możecie się doczekać, aż będziecie mogli zajadać kiszone ogórki prosto z beczki. W takim razie czas zabrać się do pracy. Ze względu na to, że teraz coraz rzadziej używa się do kiszenia beczek drewnianych, prawdopodobnie zastanawiacie się, jak kisić ogórki w plastikowej beczce. Krok po kroku was przez to przeprowadzimy.

Ilość ogórków i przypraw jest oczywiście zależna od tego, jak dużą beczkę tych pysznych warzyw chcecie ukisić. Ten przepis pozwoli ci na przygotowanie 15 kilogramów ogórków. Potrzebujesz - oprócz warzyw - także soli kamiennej (pół kilograma), czterech główek czosnku, trzech wiązek kopru, 30 liści laurowych, 30 liści chrzanu, 20 gramów czarnego pieprzu i 10 gramów gorczycy i tyle samo ziela angielskiego. Jeśli chcesz, możesz dodać do kiszonych ogórków również korzeń chrzanu, liście winogron, dębu, malin, wiśni czy porzeczki. Te dodatki pojawiają się zestawach do kiszenia ogórków w różnych domach - wszystko zależy od tradycyjnego przepisu, który często przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Wypróbujcie różne wersje i sprawdźcie, jakie ogórki będą smakować wam najbardziej.

Podstawowa wersja nie zawiera jednak liści, dlatego warto zacząć właśnie od niej. Jak zabrać się za kiszenie? Zacznijcie od dokładnego umycia ogórków, by pozbyć się kawałków ziemi. Następnie zagotujcie w garnku dwa litry wody i dodajcie całą sól. Wymieszajcie i ostudźcie solankę. W beczce ułóżcie ogórki, czosnek - główki można tylko przekroić, nie trzeba obierać ząbków - oraz całą resztę dodatków. Zalejcie ogórki solanką i zimną wodą. Musi jej być tyle, by przykryć ogórki. W przeciwnym razie warzywa mogą spleśnieć, a tego lepiej uniknąć.

Obciążcie wszystko talerzem, na którym położycie kamień lub inny ciężki element. Zakręćcie beczkę i odstawcie w ciemne, chłodne miejsce na tydzień bądź dwa. W tym czasie ogórki będą już dość mocno ukiszone. Możecie wyciągnąć je i - wraz z sokiem - przełożyć do słoików, a następnie poddać pasteryzacji. Nie jest to jednak konieczne. Świetnie smakować będą również wtedy, gdy zostawicie je w beczce, by kisiły się dalej. Jednak przekładanie do słoików jest po prostu praktyczne. Łatwiej odkręcić jeden słoik i zjeść w całości jego zawartość, niż wyławiać ogórki z beczki.

Jak kisić ogórki w drewnianej beczce?

Jeśli zastanawiacie się, jak kisić ogórki w drewnianej beczce, chętnie podpowiemy. Wbrew pozorom nie trzeba zmieniać przepisu podanego wyżej - zwykle jednak drewniane beczki są większe, dlatego wymagają większej ilości dodatków i ogórków. Zanim zaczniecie kisić ogórki w drewnianej beczce, upewnijcie się, że jest ona czysta. Przygotujcie wszystkie składniki i na samym dnie umieśćcie liście, by trochę odseparować ogórki od dna beczki. Gdy wyłożycie już wszystkie składniki i zalejecie je solanką, ułóżcie liście na górze i przykryjcie talerzem z kamieniem. Tak samo, jak beczkę plastikową, przechowujcie ją w chłodnym miejscu. 

Co zrobić, żeby ogórki w beczce się nie psuły? 

Ukisiliście już mnóstwo ogórków, a w momencie, w którym chcecie zacząć je zajadać, okazuje się, że na wierzchu znajduje się pleśń? To problem, który spotyka wiele osób rozpoczynających przygodę z kiszeniem. Nie przejmujcie się, możecie jeszcze zapobiec tej tragedii. Co zrobić, żeby ogórki w beczce się nie psuły? Przede wszystkim wyczyśćcie beczkę - zarówno tę plastikową, jak i drewnianą. Psucie się ogórków, podobnie jak innych przetworów, jest spowodowane bakteriami, które dostają się do słoików czy beczek. Dlatego wszystko musi być dokładnie umyte. To dotyczy również ogórków. Dodatkowo pamiętajcie o tym, by zawsze zalewać warzywa wodą w taki sposób, by te nie wystawały. To zminimalizuje ryzyko zepsucia się pysznych kiszonek. 

Jak przechowywać ogórki w beczce na zimę?

Mówiliśmy już o tym, że kiszone ogórki można przełożyć do słoików, dobrze je zakręcić, a następnie poddać procesowi pasteryzacji. Jednak jeśli zastanawiacie się, jak przechowywać ogórki w beczce na zimę, prawdopodobnie pomysł ze słoikami nie do końca do was przemówił. Na szczęście beczka doskonale nada się do tego, by przetrzymywać ogórki.

Nie musicie zjadać wszystkich od razu, bojąc się, że w innym wypadku kiszonki się zepsują. Tak się składa, że kiszenie to jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie przydatności do spożycia produktów spożywczych. Możesz więc przechowywać je w beczce przez całą zimę, nie martwiąc się, że się zepsują. Pamiętaj jedynie o tym, by zawsze szczelnie zamykać beczkę po wyciągnięciu z niej ogórków.  

Wiesz już, jak poradzić sobie z kiszeniem ogórków w beczce? W takim razie czas zabrać się za przygotowywanie przetworów, by na zimę móc zajadać pyszne, chrupiące ogórki.  

Źródła: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Zielone szparagi w cieście

Szparagi krótko smażone w cieście są chrupkie, soczyste, esencjonalne w smaku

Odsłon: 5940

15 min
14
Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 703

60 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0