Grill - temat specjalny

"Gotuję, nie marnuję": na ratunek

Przypalone, przesolone, wysuszone? Takie wpadki zdarzają się nawet mistrzom kuchni, więc nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko trzeba wdrożyć plan naprawczy. My wiemy, co zrobić, by potencjalną katastrofę zmienić w kulinarny sukces.

Fot. materiały prasowe/Ipla

Każdemu zdarzają się kulinarne wpadki. Zamiast załamywać ręce, warto zastanowić się jak uratować nasze danie.

Co zrobić, gdy danie jest zbyt ostre?

Z pomocą przyjdą: jogurt, śmietana lub mleko. Zawarta w nich kazeina skutecznie łagodzi nadmierną pikanterię. Dlatego, do zbyt intensywnie zaostrzonego dania warto dodać nieco tych produktów. Podobnie smak złagodzi np. sok z pomarańczy czy cytryny. Dobrym sposobem jest również dodanie wody, która skutecznie pomoże rozrzedzając danie.

Słodkie owoce: banan, melon, mango - jeśli tylko pasują do dania, można je dodać, by pozbawiły posiłek niechcianej ostrości.

Co zrobić, gdy danie jest przesolone?

Sól trzeba z dania wyciągnąć, najskuteczniej zrobią to ziemniaki - do garnka dolewamy nieco wody i dodajemy surowego, obranego ziemniaka. Zupę zagotowujemy. Ziemniak wchłonie nadmiar soli - gdy jest miękki wyjmujemy go. Taką misję ratunkową wykona też kromka suchego pieczywa.Z nadmiarem soli poradzi sobie także surowe białko. Trzeba wlać je delikatnie do zupy czy sosu, gdy się zetnie, musimy je wyjąć i jeszcze raz delikatnie doprawić zupę i ją zagotować.

Co zrobić, gdy danie jest przypalone?

W przypadku mięsa najlepiej odkroić zwęgloną warstwę, a pozostałą pokroić na mniejsze kawałki, wykąpać w sosie i mieć inny przepis na obiad. Można je także posiekać i ulepić z nich klopsy do serwowania z makaronem czy ziemniakami. Takie kruche mięso sprawdzi się chwilę podpieczone na patelni i skryte w toście z mocnym sosem. Dobrze przypalony aromat niweluje też miód.

Przypalone ziemniaki wyciągamy z garnka (tylko te z wierzchu) i podajemy w innej formie. Najlepiej utłuc je na puree, dobrze smakują z innym dodatkiem - marchewką czy selerem albo kalafiorem. Mogą również zmienić się kopytka czy kluski.

Przypaloną zupę uratuje kawałek cebuli. Trzeba jednak zupę przelać do innego garnka., dodać kawałki cebuli i zagotować danie ponownie.

Każdemu zdarzają się kulinarne wpadki. Zamiast załamywać ręce, warto zastanowić się jak uratować nasze danie.

Co zrobić, gdy danie jest rozgotowane?

Rozgotowanemu ryżowi czy kaszy nie uda się odzyskać pożądanej sypkości, ale można go szybko przełożyć do blendera zostawiając na dnie garnka przypaloną warstwę. Wymieszane z miodem i owocami zmienią się w pyszny deser. Z rozgotowanej masy można również ulepić placki albo zrobić pasztet.

Co zrobić, gdy danie jest zwarzone?

Wybawieniem kremu na bazie masła jest ciepła woda. Garnek z kremem stawiamy na drugim wypełnionym wodą i podgrzewamy. W tym czasie ponownie ubijamy czy ucieramy masę.

Zwarzoną śmietanę należy podgrzać, a potem dodać do niej łyżeczkę żelatyny, wymieszać i jak będzie gotowa porządnie schłodzić. Gdy zgęstnieje warto dołożyć do niej łyżkę serka homogenizowanego i ponownie ubić. Powinna być idealnie puszysta i kremowa. Natomiast, gdy nie jest zbyt rozwarstwiona i nie ma grudek, to wystarczy dolać do niej odrobinę mleka i lekko ubić.

Zwarzony majonez uratuje łyżka gorącej wody dobrze wmieszana w majonez.

Akcja reanimacja!

Zakalec - powstaje, gdy ciasto jest za bardzo obciążone, ma za dużo owoców, mleka, a za mało mąki. Zakalec nie musi trafić do kosza, można go zmienić w inny deser. Rozkruszony i namoczony w winie będzie solidną podstawą do wyłożenia na niego lodów lub owoców. Można zrobić z niego „kulki mocy" - czyli rozdrobione kawałki ciasta wymieszane z bakaliami i miodem. Z takiej masy wystarczy uformować kulki i mocno je schłodzić w lodówce.

Zwiędłe zioła, oklapłe liście sałaty, pomarszczone warzywa uratuje kąpiel w lodowatej wodzie. Zanurzcie je w niej i wstawcie do lodówki. Po godzinie natka kolendry czy pietruszki dojdzie do siebie i znów będzie cieszyć swoją soczystością.

Podeschnięte pieczywo, pizza, zapiekanki znowu mogą być chrupiące. Wystarczy je spryskać wodą i podgrzać przez kilka minut w piekarniku. A potem cieszyć się odzyskaną świeżością.

Wysuszony ser to też nic straconego. Pokrójcie go w kostkę i zalejcie oliwą lub olejem. Dla kurażu można dodać też do tej kompozycji kilka gałązek świeżych ziół. Po tygodniu sos nabierze mocy i będzie idealny do doprawiania zup czy sałatek. Można nawet na nim smażyć.
Sucha jajecznica. Gdy mimo naszej uwagi jajka wlane na patelnie zetną się zbyt szybko, pomoże im mleko. 2 łyżeczki wlane do masy rozrzedzą ją i nadadzą puszystości.

Suche ciastka: maślane, owsiane, kruche ciastka, gdy można nimi przybijać gwoździe to znak, że potrzebują pomocy. Wystarczy przełożyć je do papierowego pudełka, dodać plasterki jabłka, by kilku dniach ciastka odzyskały werwę.

Jak uniknąć wpadek?

Ryba nie lubi pływać. Przynajmniej ta mrożona. Zanim ją usmażycie - wrzućcie ją na durszlak i poczekajcie aż wypuści całą wodę. Potem osuszcie i dopiero przygotujcie do smażenia. Bez tego zabiegu ryba rozpadnie się na patelni.

Żeby sprawdzić, czy jajko jest świeże trzeba je włożyć do szklanki z wodą. Gdy obróci się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że lepiej go nie używać, bo jest stare. Jeżeli jajko będzie leżało poziomo na dnie szklanki, to oznacza, że jest świeże. Zepsute jajka są wypełnione powietrzem - stad to unoszenie.

Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 321

30 min
8
Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto przygotowane z przepisu Moje domowe jedzenie. oto link do przepisu; h...

Odsłon: 6007

60 min
62
Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 11061

30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17