Gdy organizm nabiera dużo wody, szwankuje wzrok, a na brzuchu gromadzi się tłuszcz. Ten owoc przyjdzie z odsieczą

Słodki, soczysty, zawiera sporo witamin i minerałów, a na dodatek może pomóc w odchudzaniu. Mowa tu o melonie, egzotycznym owocu, który dość rzadko gości na naszych talerzach. Podczas gdy włączenie go do diety, może przynieść wiele korzyści. Sprawdź, jakie właściwości ma melon oraz kto powinien go jeść.

Dlaczego warto jeść melony? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że melon to kuzyn naszego polskiego ogórka. Ten tropikalny owoc nie tylko doskonale smakuje, ale ma wiele cennych wartości odżywczych. W poniższym artykule opowiemy ci nieco o najpopularniejszych odmianach melona, przybliżymy jego zdrowotne właściwości oraz podpowiemy, jak wykorzystać go w kuchni. 

Sprawdź także: Pełen błonnika, potasu i wapnia. Wspomaga odchudzanie, dobrze działa na serce. Kto powinien jeść kalafior?

Melon – pochodzenie i rodzaje

Owoce te kochają tropikalny klimat, prawdopodobnie pochodzą z Afryki, podobno były wykorzystywane już 3000 lat temu przez Egipcjan. Do Europy zostały natomiast sprowadzone przez misjonarzy, ziarna melona początkowo trafiły do słonecznej Italii, a stamtąd trafiły na resztę Starego Kontynentu.  

W sklepach możemy znaleźć kilka rodzajów melonów, jednym z popularniejszych jest melon kantalupa, który charakteryzuje się pomarańczowym miąższem oraz chropowatą zielonkawo-szarą skórką w charakterystyczne prążki. Drugą popularną odmianą jest żółty melon miodowy, którego charakteryzuje gładka skórka, żółto-zielony miąższ oraz wydłużony kształt. Jak wskazuje nazwa, to jedna ze słodszych odmian. W sklepach często można natrafić na melony kasaba, które charakteryzują się okrągłym kształtem, żółtą skórką oraz białawym miąższem.

Melon – wartości odżywcze

Jakie wartości odżywcze kryją się w melonie? Oczywiście owoc ten w większości składa się z wody, dzięki czemu bardzo dobrze nawadnia. Znajdziemy w nim również witaminę A, te z grupy B, C, E oraz minerały, takie jak: magnez, żelazo, jod, potas czy miedź. Warto dodać, że owoce te zawierają również kwas foliowy, beta-karoten oraz błonnik pokarmowy. Melon jest także niskokaloryczny, dlatego można go jeść nawet na diecie odchudzającej, w 100 g znajduje się ok. 34 kcal.

Jakie właściwości ma melon?

Melony mają właściwości przeciwnowotworowe, wpływają na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu we krwi, a także pomagają regulować poziom cukru. W melonie znajdziemy także beta-karoten, który korzystnie wpływa na właściwości antyoksydacyjne, a także ma działanie przeciwmiażdżycowe, a także wspiera prawidłowe widzenie. 

Owoce te mają działanie moczopędne, dzięki czemu wspierają pracę nerek oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Pomagają również usuwać nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu zmniejszają obrzęki, opuchlizny, a także redukują cellulit. 

Melony korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiają samopoczucie, zmniejszają uczucie napięcia, a także ułatwiają zasypianie. Wspierają także koncentrację oraz procesy zapamiętywania. Korzystnie wpływają również na narząd wzroku. 

Kompozycja witamin i minerałów zawarta w melonie świetnie pływa na kondycję skóry, a także pomaga dbać o zdrowe włosy i paznokcie.

Kto powinien jeść melony?

Melony polecane są dla osób, które borykają się z nadciśnieniem, zawartość potasu pomaga regulować prawidłowe ciśnienie krwi. 

Owoce te powinny znaleźć się również w diecie osób, które prowadzą stresujący tryb życia, przypisuje się im także właściwości przeciwdepresyjne. Pomaga także przy problemach ze snem. 

Osoby, które zmagają się z chorobami układu krążenia, również powinny sięgnąć po melony. Nie tylko zbijają wysokie ciśnienie krwi, ale i chronią przed miażdżycą, ponieważ zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej. 

Co można zrobić z melona? 

Melon oczywiście możemy po prostu obrać i jeść jako samodzielną przekąskę. Możesz dodać go do słodkich śniadań, np. owsianek, placuszków czy omletów. A także przygotować z niego pyszny koktajl, sok czy domowy sorbet. Pysznie smakować będzie w przeróżnych owocowych sałatkach.

Świetnie sprawdzi się również jako słodki dodatek do wytrawnych sałatek, np. z dodatkiem słonego sera i chrupiących orzechów. Jeżeli w najbliższym czasie czekają cię odwiedziny gości, koniecznie przygotuj rewelacyjną imprezową przekąskę z melona, wystarczy jego kawałki owinąć w szynkę parmeńską. 

Sprawdź, jakie przepisy z melonem w roli głównej przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Lekka sałatka z melonem i kurczakiem

 Lekka sałatka z melonem i kurczakiem Zobacz przepis

Lekka sałatka z melonem i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Prosciutto z melonem

 Prosciutto z melonem Zobacz przepis

Prosciutto z melonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sorbet z melona

 Sorbet z melona Zobacz przepis

Sorbet z melona / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Melon z miętą

 Melon z miętą Zobacz przepis

Melon z miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sałatka z melonem

 Sałatka z melonem Zobacz przepis

Sałatka z melonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Chłodnik z melona

 Chłodnik z melona Zobacz przepis

Chłodnik z melona / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Owsianka z melonami

 Owsianka z melonami Zobacz przepis

Owsianka z melonami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Melon w pikantnej marynacie

 Melon w pikantnej marynacie Zobacz przepis

Melon w pikantnej marynacie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Melon z sosem balsamico

 Melon z sosem balsamico Zobacz przepis

Melon z sosem balsamico / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Grillowane warzywa z melonem i halloumi

 Grillowane warzywa z melonem i halloumi Zobacz przepis

Grillowane warzywa z melonem i halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
9
15 min
1
30 min
3

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7
Informacje Zbieramy od drugiej połowy maja. Przepisy na przetwory z młodych szyszek sosny

Młode szyszki sosny nie tylko pięknie pachną, ale też cechują się wieloma właściwościami. Można przygotować z nich syrop i przetwory, które pomogą...

12
Informacje Dawniej mówiono na niego kozia stópka. Ocet z tej rośliny działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie

Podczas spaceru po lesie możesz natrafić na wiele ciekawych roślin, które swoje zastosowanie mają zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziś pr...

3