Dynia w kuchni kocha to zioło. Napar z tej rośliny zwalczy najtrudniejszy kaszel, pomaga w trawieniu

Już w starożytności używano jej jako specyfiku na infekcje i ukąszenia. Do dziś szałwia wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Odkryj, na co pomaga, jak zrobić zdrowy napar z tej przyprawy i jak stosować szałwię w kuchni.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Szałwia może się kojarzyć z kosmetykami - to częsty dodatek do szamponów, past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Tymczasem zioło to także świetna przyprawa kuchenna, którą zdecydowanie warto używać przy gotowaniu. Roślinę uwielbiają m.in. Włosi i chętnie dodają ją do saltimbocci, minestrone czy ribollity. Odkryj właściwości lecznicze szałwii oraz przepis na napar ziołowy.

Szałwia - charakterystyka

Szałwia lekarska to półkrzew z rodziny jasnotowatych, osiągający wysokość ok. 50 cm. Uprawiana jest na całym świecie, a naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Lubi lekko wilgotną glebę i nasłonecznione miejsca. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, wypuszczając jasnofioletowe kwiaty.

Jak wygląda szałwia? Zdrewniała u nasady łodyga porośnięta jest listkami o owalnym kształcie. Są one pomarszczone i mają chłodną srebrno-zieloną barwę. To właśnie liście są najbardziej wartościowe w kuchni, medycynie i kosmetyce. Można używać tych świeżych oraz suszonych.

Jakie są wartości odżywcze szałwii? W liściach znajduje się cenny olejek eteryczny, w którego skład wchodzą m.in. flawonoidy, taniny, cyneol, bornel i tujon. Zioło zawiera także garbniki, karoten, kwasy organiczne oraz witaminy A, C i te z grupy B. Jest źródłem minerałów, tj. wapnia, magnezu, potasu, żelaza i cynku.

Sprawdź także: Pijecie ją z kawą? Na własne życzenie niszczycie wątrobę i trzustkę

Szałwia - właściwości lecznicze

Szałwia, którą naukowcy określają jako Salvia officinalis, zawiera szereg wartościowych składników odżywczych. W języku łacińskim salvus oznacza „zdrowy, bezpieczny", co dodatkowo wskazuje na cenne oddziaływanie zioła na ludzki organizm.

Na co pomaga szałwia? Właściwości lecznicze rośliny znane są już od starożytności. Grecy i Rzymianie stosowali ją jako antidotum na ukąszenia jadowitych wężów, a także do poprawy wzroku i pamięci. W średniowieczu stała się też środkiem na przeziębienia, problemy z układem trawiennym, zaparcia i ataki padaczkowe. 

Szałwia skutecznie zwalcza infekcje jamy ustnej i gardła, łagodzi kaszel i hamuje rozwój bakterii. Usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego. Herbata i napar ziołowy pobudzają produkcję soków żołądkowych, łagodzą zgagę i redukują wzdęcia. Co więcej, wpływają na poprawę pracy jelit. Roślinę stosuje się także na dolegliwości skórne, m.in. grzybicę czy trądzik. Niweluje zmęczenie, poprawia humor w stanach obniżonego samopoczucia i obniża poziom cukru we krwi. Ponadto szałwię poleca się też kobietom, które kończąc okres laktacji, mają problem z powstrzymaniem wypływu pokarmu. 

Zobacz: Sałatka z pieczonej dyni, z wędzonym serem i szałwią

Napar z szałwii - przepis

Herbatka z szałwii, czyli napar ziołowy, wykazuje właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i przeciwpotne. Świetnie działa na stany zapalne w całej jamie ustnej oraz poprawia pracę układu pokarmowego, m.in. łagodząc niestrawność czy zgagę. 

Jak zrobić napar z szałwii? W zależności od tego, czy używasz świeżych, czy mielonych liści, przepis na herbatkę z szałwii będzie się nieco różnił. Jeśli używasz liści ciętych, przełóż łyżkę (max. dwie) ziela do małego rondelka i zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie, gdy napój nieco wystygnie, nadaje się do picia, płukania jamy ustnej, nacierania czy przemywania skóry i stosowania jako okłady.

Przepis na napar z szałwii mielonej, czyli suszonej przyprawy, wykonuj w następujący sposób. Łyżeczkę proszku wsyp do filiżanki i zalej małą porcją gorącej, ale nie wrzącej (!), wody. Gdy płyn przestygnie, należy go wypić wraz z osadem.

Jak pić napar z szałwii?

Zioła nie powinno się pić przez dłuższy czas i w zbyt dużych ilościach. Zawarty w niej tujon, czyli organiczny związek chemiczny, zażywany w wysokich dawkach wykazuje działanie toksyczne. Prowadzi to z kolei do nudności, wymiotów, a nawet otępienia. 

Najlepiej przygotowaną filiżankę naparu z szałwii podzielić na dwie porcje i wypić rano i wieczorem. Herbatkę można pić więc do dwóch razy dziennie.  

Szałwia - przeciwwskazania

Nie wszyscy jednak mogą korzystać z cennych właściwości leczniczych rośliny. Kto powinien unikać szałwii? Niestety nie jest zalecana kobietom w ciąży oraz karmiącym, które w wyniku jej stosowania mogłyby uskarżać się na problemy lub całkowite zatrzymanie laktacji.

Nie powinny jej też używać osoby zażywające leki przeciwdepresyjne i przeciwzakrzepowe, ponieważ roślina może obniżać skuteczność ich działania. Wśród przeciwwskazań do stosowania szałwii wskazuje się też nowotwory pobudzane przez hormony estrogenne (m.in. chorujący na raka piersi). 

Szałwia w kuchni - zastosowanie

Szałwia jako przyprawa kuchenna może być dodawana w formie suszonej, jak i świeżej. Zerwane liście są dużo bardziej aromatyczne i mają mniej gorzkawy posmak. Ziele pasuje do potraw tłustych, ponieważ czyni je lżejszymi i usprawnia ich trawienie. Świetnie sprawdzi się też jako dodatek do ryb, mięs i wędlin - zamaskuje ich zapach oraz orzeźwi potrawę (idealnie komponuje się z cytrynowymi nutami). Najlepiej pasuje do drobiu, kiełbasy czy cielęciny.

Szałwię warto użyć też do wegetariańskich potraw. Dynia i pomidory w kuchni wprost kochają to zioło, ale użyjesz go również do różnorodnych sałatek warzywnych, dań z kapustą, grochem i fasolą (niweluje wzdęcia). Będzie też wyśmienicie smakować z makaronami i gnocchi, a nawet jako ozdoba deserów

Najlepsze potrawy lub produkty, do których warto dodać szałwii? Pieczona dynia, makaron z sosem pomidorowym, zupa warzywna na bulionie cielęcym lub drobiowym, smażony kurczak, pizza, pieczony pstrąg lub sałatka wiosenna. Pyszne będzie też masełko szałwiowe.

Poniżej znajdziesz wiele inspiracji na dania z szałwią w roli głównej:

1. Saltimbocca alla romana

 Saltimbocca alla romana Zobacz przepis

Saltimbocca z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Indyk w pomidorach z szałwią

 Indyk w pomidorach z szałwią Zobacz przepis

Indyk w pomidorach z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ryż z warzywami i ryba z szałwią

 Ryż z warzywami i ryba z szałwią Zobacz przepis

Ryba z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Placki z cukinii, papryki i marchewki z szałwią

 Placki z cukinii, papryki i marchewki z szałwią Zobacz przepis

Placki warzywne z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Polędwiczka w pieprzu z szałwią i rozmarynem

 Polędwiczka w pieprzu z szałwią i rozmarynem Zobacz przepis

Mięso z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Gulasz z żołądków drobiowych z szałwią

 Gulasz z żołądków drobiowych z szałwią Zobacz przepis

Gulasz z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pieczone podudzia z kurczaka z warzywami i szałwią

 Pieczone podudzia z kurczaka z warzywami i szałwią Zobacz przepis

Kurczak z rękawa z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Cytrusowy labraks z szałwią

 Cytrusowy labraks z szałwią Zobacz przepis

Cytrusowy labraks z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Makaron z cukinią i szałwią

 Makaron z cukinią i szałwią Zobacz przepis

Makaron z cukinią i szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Purée z cukinii z szałwią

 Purée z cukinii z szałwią Zobacz przepis

Purée z cukinii z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Kotlety drobiowe z szałwią

 Kotlety drobiowe z szałwią Zobacz przepis

Kotlety drobiowe z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Domowa szynka z szałwią

 Domowa szynka z szałwią Zobacz przepis

Domowa szynka z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

13. Filet z ryby z szałwią

 Filet z ryby z szałwią Zobacz przepis

Filet z ryby z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

14. Dynia pieczona z szałwią, chili i serem

 Dynia pieczona z szałwią, chili i serem Zobacz przepis

Dynia pieczona z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Sok z pigwy na odporność i nie tylko »

Wypróbuj placki ziemniaczane bez jajka. Będą pyszne i chrupiące »

Dieta na jesień. Co jeść, by cieszyć się zdrowiem i dobrym nastrojem? »

Dynia - czy można spożywać ją na surowo? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

4
Informacje Krówki tailor-made od Cukrówek – nadaj swojej imprezie wyjątkowy charakter

Jak dotrzeć do serc uczestników Twojej imprezy? Przez żołądek! W dobie wszechobecnego nurtu tailor-made – także w branży eventowej – coraz większą...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7