Ewa_Gotuje

Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika. Każda gospodyni ma to w kuchni

Jak skutecznie umyć piekarnik? Przypalone jedzenie, zaschnięty brud oraz i tłuste zacieki mogą stanowić nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu odkładałeś gruntowne porządki. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe metody na czyszczenie piekarnika.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Do najtrudniejszych elementów podczas sprzątania kuchni należy czyszczenie piekarnika. To właśnie w nim dochodzi do powstawania najtrudniejszych do usunięcia plan i zabrudzeń. Jeśli do porządków zabierzesz się nieumiejętnie, możesz nie tylko stracić mnóstwo czasu i energii, ale finalnie nie być zadowolony z uzyskanego efektu. Warto znać, więc domowe sposoby, które pozwolą doczyścić nawet najbardziej oporny brud i tłuszcz.

Sprawdź także: Jak wykorzystać resztki mięsa z rosołu? Sposoby na tani i szybki obiad!

Czym wyczyścić piekarnik?

Na sklepowych półkach znajdziemy szereg środków i preparatów gwarantujących lśniący piekarnik oraz stuprocentowe usunięcie tłuszczu z jego powierzchni. Warto jednak pamiętać, że piekarnik to sprzęt, który ma bezpośredni kontakt z jedzeniem. Dlatego dobrym i bezpiecznym dla zdrowia rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z chemicznych środków, na rzecz domowych metod. Zapewne w swojej kuchni znajdziesz produkty, które pomogą ci skutecznie walczyć z zabrudzeniami.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika należy zacząć od wyjęcia wszystkich blach i krat. Następnie możesz lekko rozgrzać piekarnik, wystarczy, że nastawisz go na około 30 stopni na kilka minut. Następnie możesz przejść do mycia domowymi preparatami własnej roboty.

Pasta z sody do mycia piekarnika

Niezawodny i naturalny środek czyszczący? Oczywiście soda oczyszczona. Wystarczy, że do miseczki z kilkoma łyżkami z sody wlejesz odrobinę wody. Ma powstać konsystencja gęstej pasty. Taką miksturę rozprowadź gąbką w całym wnętrzu piekarnika i odczekaj, aż soda rozpuści tłuszcz – najlepiej pozostaw miksturę na kilka godzin. Następnie wilgotną ściereczką usuń sodę.

Sok z cytryny do czyszczenia

Przygotuj roztwór na bazie wody oraz soku z cytryny. Płyn przelej do naczynia żaroodpornego, połóż je na ruszcie, a następnie rozgrzej piekarnik do 120 stopni. Uwalniająca się cytrynowa para pomoże rozpuścić zaschnięte tłuste plamy, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć.

Mycie piekarnika octem

Ocet to niezbędny środek czyszczący, w asortymencie, każdej gospodyni. Pomimo nieprzyjemnego zapachu, jego działanie jest bardzo skuteczne. Możesz przygotować z niego doskonały środek do czyszczenia piekarnika. Wystarczy, że do butelki z dyfuzorem wlejesz wodę oraz ocet, a następnie spryskasz nim piekarnik. Jeśli bardzo przeszkadza ci zapach, możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Czego użyć do czyszczenia piekarnika?

Warto zwrócić również uwagę na to, jakich akcesoriów używasz do sprzątania. Szorowanie wnętrza piekarnika drucianą szczotką może doprowadzić do zarysowań. Dlatego staraj się wybierać delikatniejsze metody, takie jak gąbki, czy ściereczki z mikrofibry. Przydadzą się również gumowe rękawiczki, które ochronią ręce przez drażniącym działaniem środków czyszczących.

Jak wyczyścić szybę piekarnika?

Mycie szyby piekarnika może nastręczać wiele problemu, szczególnie kiedy osiądzie na nim warstwa przypalonego tłuszczu. Oczywiście możesz użyć do tego wcześniej wspomnianych specjalnych preparatów do czyszczenia piekarnika, jak i domowych metod, takich jak soda i ocet.

Często jednak możesz spotkać się z sytuacją, kiedy pomimo dokładnego szorowania, szyba piekarnika nadal jest brudna. Dzieje się to za sprawą brudu, który dostał się pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną szybę przez otwory wentylacyjne. Wówczas należy zdemontować wewnętrzną szybę piekarnika, a następnie ją wyczyścić. Warto zabrać się za to zadanie w dwie osoby, tak by mieć pewność, że nie uszkodzimy szyby. Nie zapomnij również, aby dokładnie wytrzeć szyby po myciu, tak by nie dostała się wilgoć.

Mycie piekarnika z termoobiegiem

Twój piekarnik ma opcję termoobiegu? Do jego czyszczenia najlepiej użyj metody parowej. Do nagrzanego do 180 stopni piekarnika włóż naczynie żaroodporne z wodą. Świetnie sprawdzi się również woda z sokiem z cytryny. Na koniec wystarczy wytrzeć całość ściereczką.

Zobacz: Jak rozłożyć drzwiczki od piekarnika?

Zobacz także:

Tego nie trzymaj na drzwiach lodówki! Nagminne błędy w kuchni »

Orzechówka: Jakie ma właściwości? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0