Grill - temat specjalny

Dlaczego warto pić sok z buraka? Odmładza, odchudza i obniża cholesterol

Buraki to warzywa, które kryją w sobie mnóstwo cennych wartości odżywczych, dlatego powinny stanowić stały element zdrowej i zbilansowanej diety. Nie tylko są bogatym źródłem witamin i minerałów, obniżają także cholesterol oraz pomogą ci zrzucić zbędne kilogramy. Można spożywać je w różnych daniach lub zrobić z nich napój. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto pić sok z buraka.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co może zapewnić wam sok z buraków? To nie tylko doskonały sposób, by walczyć z anemią, ale też, by obniżyć ciśnienie krwi czy nawet wspomóc libido. Prawdopodobnie o niektórych z właściwości tego warzywa nawet nie mieliście pojęcia. Dzisiaj skupimy się zatem na tym, co dobrego może zrobić regularne picie soku z buraka.  

Sprawdź także: Piernik staropolski krok po kroku. Zacznij 4 tygodnie przed świętami

Sok z buraków – wartości odżywcze 

Co kryje w sobie sok z buraków? Wartości odżywcze tego napoju warto wziąć do serca. To nie tylko świetny sposób na to, by przyswoić dodatkowe minerały i witaminy, ale także szybko zmniejszyć uczucie głodu. W 100 mililitrach soku z buraka znajdziecie bowiem około 7,6 grama węglowodanów, które dość szybko sprawią, że nabierzecie mnóstwo energii. 

Dodatkowo to także 34 kcal oraz prawie gram białka. Niewiele, rzeczywiście, jednak sok z buraka rekompensuje to innymi składnikami. Przede wszystkim mnóstwem żelaza i magnezu, a także potasu i miedzi. Znajdziecie w nim także foliany, niezbędne kobietom w ciąży oraz witaminę C, A, E i witaminy z grupy B. Sporo dobrego, jak na zwykły sok warzywny. 

Sok z buraków – właściwości zdrowotne 

W czym może pomóc wam sok z buraków? Właściwości zdrowotne tego pysznego napoju to cała długa litania, którą warto zapamiętać. Burak może wam pomóc przy różnych przypadłościach i schorzeniach, dlatego dobrze jest mieć przy sobie butelkę z sokiem z tego warzywa. W czym przede wszystkim pomaga burak? 

1. Anemia 

Anemia to ogromny problem, z którym borykamy się jako społeczeństwo. Niedobór żelaza, wbrew pozorom, nie dotyczy wyłącznie wegetarian i wegan, ale też osób na diecie mięsnej. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może przyczynić się do niedoboru tego pierwiastka, a co za tym idzie, problemów takich jak osłabienie, duszności, bóle głowy i trudności z koncentracją.

Anemia jest zaburzeniem krwi, które najczęściej jednak można zwalczyć za pomocą lepszej diety. I tu wkracza sok z buraka. Ze względu na sporą ilość żelaza, sok z buraka – wypijany regularnie – może przyczynić się do zwiększenia produkcji czerwonych krwinek. Oczywiście w przypadku dużej niedokrwistości, sok z buraka nie wystarczy – tu potrzebne będą też suplementy oraz diagnoza lekarska. Z pewnością jednak sok buraczany może okazać się pomocny jako wsparcie dla organizmu. 

2. Obniżenie cholesterolu 

Obniżenie cholesterolu to cel, do którego dąży wielu z nas. Przede wszystkim jednak seniorzy oraz osoby cierpiące na otyłość bądź nadwagę. Wysoki poziom cholesterolu może okazać się zabójczy dla układu sercowo-naczyniowego i krwionośnego. Dlatego wielu dietetyków poleca sok z buraka, jako naturalne wsparcie do walki z cholesterolem.

Oprócz potasu, który umożliwia zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, w burakach znajdują się też antocyjany. Ich zadaniem jest między innymi regulowanie poziomu cholesterolu we krwi. Oczywiście okazjonalny sok z buraka nie zastąpi dobrej diety, jednak może pomóc.  

3. Odchudzanie 

Odchudzanie i sok z buraków to dobrana para. Głównie dlatego, że te warzywa są naprawdę niskokaloryczne. Jak wspomnieliśmy, w 100 mililitrach soku z buraków znajduje się zaledwie trochę ponad 30 kcal. Oprócz tego buraki to także naturalne źródło błonnika, który wspiera pracę jelit, ale też sprawia, że dłużej odczuwamy sytość. To dobre uzupełnienie diety redukcyjnej, która umożliwia zrzucenie kilku kilogramów. 

4. Poprawa wydolności organizmu 

To prawdopodobnie wyda się interesujące zwłaszcza sportowcom, którzy na wszelkie sposoby starają się zwiększyć swoją wydolność. Poprawa wydolności organizmu zachodzi tutaj dzięki azotanom, które rozszerzają naczynia krwionośne i ułatwiają doprowadzanie krwi do organów, w tym również do mięśni. Większa wydolność za pomocą soku z buraka to nie mit, ale fakt. Możecie w ten sposób poprawić swoje wyniki na siłowni czy też wspomóc w trakcie ćwiczeń po prostu dla siebie. 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

5. Działa przeciwzapalnie 

Sok z buraka działa przeciwzapalnie dzięki znajdującej się w nim betaninie. Jest ona silnym antyoksydantem, który chroni przed działaniem wolnych rodników. To również ona odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych.  

6. Poprawia kondycję skóry 

Tak, sok z buraka naprawdę poprawia kondycję skóry. Chociażby dzięki wspomnianym antyoksydantom, które – wychwytując wolne rodniki – spowalniają proces starzenia się organizmu. Dodatkowo buraki zawierają sporo witaminy C, która umożliwia produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry.  

7. Idealny dla kobiet w ciąży 

Oprócz tego, że u kobiet w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo, a przecież buraki mają tego pierwiastka całkiem sporo, znajdziemy w nich też foliany. To witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Suplementacja kwasu foliowego jest niezbędna w ciąży, jednak dodatkowe źródło, jakim jest sok z buraka, z pewnością nie zaszkodzi.  

8. Spowalnia demencję 

Czy sok z buraka spowalnia demencję? To nie do końca tak wygląda, choć rzeczywiście takie informacje znajdziecie na wielu stronach internetowych. Prawdą jest jednak, że sok z buraka wypijany regularnie poprawia krążenie krwi, także w mózgu. To z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka demencji w starszym wieku. Dodatkowo poprzez poprawę stanu naczyń krwionośnych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru.  

9. Zapobiega nowotworom 

Tak, sok z buraka zapobiega nowotworom, a właściwie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia. Wszystko dzięki dużej ilości antyoksydantów, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami – jedną z głównych przyczyn występowania nowotworów. 

10. Wspomaga libido 

Sok z buraka to źródło boru, który wspiera produkcję hormonów odpowiedzialnych za libido. Dodatkowo znajdziemy w nim też cynk i miedź, które odpowiadają za lepsze funkcjonowanie narządów płciowych i stan plemników. Do tego dodajcie jeszcze lepsze ukrwienie i przepuszczalność żylną, o których także trzeba wspomnieć w związku z libido. 

Domowy sok z buraków – przepis 

Jak zrobić domowy sok z buraków? Przepis nie jest skomplikowany. Sok możecie przygotować z surowych buraków, wyłącznie obranych bądź tylko dobrze wyszorowanych. Należy wycisnąć z nich sok za pomocą wyciskarki, najlepiej wolnoobrotowej, która pozwoli na otrzymanie sporych ilości soku. 

Sok z buraków

 Sok z buraków Zobacz przepis

Sok z buraków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak pić sok z buraków? 

Odpowiedź jest prosta - każdego dnia! Najlepiej rano, w trakcie posiłku, by zwiększyć przyswajalność substancji. Pamiętajcie, by robić to regularnie. Jednorazowe wypicie soku z buraków nie polepszy waszego zdrowia. Na początku pijcie mniejsze porcje - około kieliszka dziennie i przyzwyczajcie organizm do nowej diety. Stopniowo, w dłuższym czasie dojdźcie do pół szklanki dziennie. Jeśli nie przepadasz za smakiem soku z buraków, możesz rozcieńczyć go wodą.

Sok z buraków – przeciwwskazania 

Czy wszyscy mogą pić sok z buraków? Przeciwwskazania warto wziąć sobie do serca. Przede wszystkim odradza się picie soku z buraków osobom z dną moczanową i kamicą nerkową. Wszystko ze względu na dużą zawartość szczawianów, które mogą przyczynić się do zaostrzenia obu chorób. Poza tym odradza się taką kurację również osobom z niedociśnieniem (długotrwałe stosowanie soku może sprzyjać niedociśnieniu).  

Sok z buraka nie jest remedium na wszystko, jednak z pewnością może pomóc w wielu schorzeniach i przypadłościach. Warto sięgnąć po niego każdego ranka.

Zobacz także:

Dosłownie "wypali" przeziębienie. Naturalny sposób walki z wirusami »

Co dzieje się z mózgiem, kiedy pijesz? Wpływ alkoholu na organizm »

Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3472

30 min
13
Dania główne Kurczak ze szparagami

Kurzak ze szparagami to propozycja na obiad, która świetnie sprawdzi się na c...

Odsłon: 64

15 min
1
15 min
43
Dania główne Kotlety z groszku

Czy kotlety z groszku muszą być nudne i bezsmakowe? Oczywiście, że nie! Ten p...

Odsłon: 14759

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17