Grill - temat specjalny

6 typów osób, które nigdy nie powinny pić piwa

Polacy uwielbiają piwo. Ten rodzaj alkoholu często towarzyszy im podczas oglądania meczów czy w trakcie letniego grillowania i spotkań z przyjaciółmi. Nie wszyscy jednak mogą po nie sięgać. Sprawdź, kto nie powinien pić piwa i dlaczego.

Fot.123RF/Picsel

Nie da się ukryć, że piwo jest najpopularniejszym napojem alkoholowym w Polsce. W 2021 roku raport „Polska zalana piwem. Analiza ewolucji modelu spożycia alkoholu w Polsce – przyczyny i skutki", przeprowadzony przez Instytut Jagielloński w Warszawie, wskazał, że statystycznie w ciągu roku każdy Polak spożywa 97,1 litrów piwa, czyli aż 194 puszki!

Choć piwo, jak wszystkie alkohole, należy dawkować sobie z umiarem, to niektórzy nie powinni w ogóle po nie sięgać. Lekarze wskazują sześć grup osób, które nie mogą pić piwa. Sprawdź, czy to dotyczy też ciebie.

1. Osoby, które chcą schudnąć

Choć dietetycy przyznają, że piwo pite okazjonalnie może przyspieszyć metabolizm, to musisz pamiętać, że jest bardzo kaloryczne. To właśnie od jego regularnego spożywania, mężczyznom rośnie tzw. „piwny" brzuszek. W puszcze piwa o pojemności 500 ml znajduje się ok. 330 kcal, dodatkowo o niewielkiej wartości odżywczej. Co więcej, wzmaga apetyt i chęć sięgnięcia po przekąski pomiędzy posiłkami. 

2. Cukrzycy i zagrożeni ryzykiem tej choroby

Okazuje się, że piwo jest nie tylko niezwykle kaloryczne, ale też posiada wysoki indeks glikemiczny (IG: 110). Dla porównania wskaźnik dla wina białego wynosi 50, szampana - 51, a dla whisky czy wódki - zero. Piwo może szybko doprowadzić do hiperglikemii, czyli niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jeśli jesteś diabetykiem lub osobą ze stanem przedcukrzycowym, pamiętaj, aby nie pić piwa. 

3. Osoby ze zgagą

Kto nie może pić piwa? Wszyscy, którzy po spożyciu ciężkostrawnych potraw mierzą się ze zgagą, powinni zrezygnować z alkoholu. To dotyczy również chmielowego trunku. Napoje alkoholowe rozluźniają mięśnie, w tym zwieracz przełyku, co skutkuje pogłębieniem niekomfortowych dolegliwości. Jak wspominaliśmy wcześniej, pobudzają apetyt, a to z kolei powoduje pobudzenie soków żołądkowych. Kwaśna treść jest wstecznie zarzucana do przełyku, a to powoduje nieprzyjemne pieczenie. 

Sprawdź także: „Wewnętrzny prysznic” – ten napój to hit! Skuteczny sposób na kaca i zaparcia

4. Chorujący na zespół jelita drażliwego

Osoby, które chorują na IBS, czyli zespół jelita drażliwego, to kolejna grupa ludzi, która nie może pić piwa. Spożywanie alkoholu wpływa na perystaltykę jelit i może powodować nasilone wzdęcia oraz bóle brzucha. Alkohol podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego, a to nasila objawy chorobowe. 

5. Chorzy na celiakię i z nadwrażliwością na gluten

Celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Po spożyciu glutenu, czyli białka zapasowego zawartego w zbożach, dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Jak wiadomo, piwo często wytwarza się z pszenicy lub jęczmienia, które zawierają gluten. Jego wypicie przez chorego może się bardzo źle skończyć.

Łagodnymi objawami będą wzdęcia i bóle brzucha, które z czasem mogą przerodzić się w stan zapalny błony śluzowej jelita lub nawet zanik kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. 

6. Osoby z chorobami wątroby

Ostatnia z grup, czyli osoby z chorobami wątroby, nie powinna, a wręcz nie może pić piwaChora lub uszkodzona wątroba nie toleruje żadnego alkoholu, a jego spożywanie w takim stanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet chmielowy napój może przyspieszyć uszkodzenie miąższu tego organu i w konsekwencji nieprawidłowe jego działanie lub wręcz jego obumarcie.

Pamiętaj o umiarze i rozsądku, jeśli znalazłeś się wśród osób, które nie powinny pić piwa. Zadbaj o swoje zdrowie i ogranicz spożywanie alkoholu do minimum.

Zobacz także:

Upał a choroby przewlekłe. Kto musi uważać? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3478

30 min
13
Dania główne Kurczak ze szparagami

Kurzak ze szparagami to propozycja na obiad, która świetnie sprawdzi się na c...

Odsłon: 66

15 min
1
15 min
43
Dania główne Kotlety z groszku

Czy kotlety z groszku muszą być nudne i bezsmakowe? Oczywiście, że nie! Ten p...

Odsłon: 14765

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17