Ewa_Gotuje

10 przepisów na ogórki. Nietypowe potrawy i napoje z ogórka

Ogórek to jedno z tych warzyw, które można przyrządzić na wiele sposobów. Kiszone królują w polskich domach, korniszony pojawiają się na stołach głównie podczas imprez rodzinnych. Sałatki z ogórkami - to z kolei idealny dodatek do tradycyjnego obiadu, ziemniaków i kotleta schabowego. To wciąż nie jest wszystko, co można zrobić z ogórka.

10 przepisów na ogórki. Jakie właściwości mają te warzywa? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Ogórki to bardzo zdrowe, ale przede wszystkim łatwe do wkomponowania w posiłek warzywa, które można przerabiać na… co najmniej 10 sposobów, które poniżej przedstawimy. Choć tak naprawdę ogórek daje nam nieograniczone możliwości. Odkryjcie przepisy na ogórki, które zmienią wasze podejście do tego warzywa.

Sprawdź także: Soczysta i zdrowa sałatka z tuńczykiem. W 15 minut będzie gotowa

Ogórek - wartości odżywcze i witaminy. Jakie właściwości ma ogórek?

Co kryje w sobie ogórek? Wartości odżywcze i witaminy tego warzywa są naprawdę interesujące, choć wiele osób myśli, że to przecież „tylko woda”. Rzeczywiście, ogórki to w aż 90 proc. woda. Nie zmienia to jednak faktu, że te warzywa zawierają moc minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Do tego, dzięki wysokiej zawartości wody, są niskokaloryczne i można zajadać je jako zdrową przekąskę pomiędzy posiłkami. 100 gramów ogórka (ze skórką), to zaledwie 15 kcal.

Jakie właściwości ma ogórek? Dzięki wysokiej zawartości wielu minerałów i witamin, ogórki mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Potas i magnez pozwalają regulować ciśnienie krwi i wspierają układ nerwowy. Są więc idealną przekąską dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Mogą zajadać je również osoby chorujące na cukrzycę, gdyż ogórki mają niski indeks glikemiczny.

Warto zwrócić uwagę również na kukurbitacynę, czyli substancję odpowiadającą za gorzkawy smak ogórka. Ma ona działanie antynowotworowe, które są dodatkowo wzmocnione przez obecne w warzywach flawonoidy. Duża dawka antyoksydantów to nie jedyna zaleta. Ogórki mają też właściwości moczopędne, dzięki czemu wspierają metabolizm i działają oczyszczająco. Umożliwiają również usunięcie nadmiaru wody z organizmu, co niweluje obrzęki. Jak zatem widzicie, ogórki to nie tylko woda, ale też mnóstwo wartości. Warto więc zajadać je w różnej formie. Na przykład? Oto 10 pomysłów, które z pewnością wam się spodobają. 

10 przepisów na ogórki

Poniżej 10 przepisów na ogórki, które możecie wykorzystać każdego dnia. Są proste i naprawdę smaczne, dlatego nie czekajcie i od razu zabierzcie się za gotowanie.

Sałatka z piklowanych ogórków na szybko

Szybka sałatka z ogórków to jeden z najlepszych przepisów na tej liście. Jest prosta do zrobienia i niezwykle smaczna. Co istotne, przepis można zastosować do wielu warzyw, nie tylko ogórków. Potrzebujecie dużego ogórka bądź trzech-czterech ogórków gruntowych. Pokrójcie je w talarki, a te następnie przekrójcie na pół. Małą czerwoną cebulę poszatkujcie w niewielką kosteczkę. Wszystko włóżcie do miski. Teraz czas na zalewę. Do naczynia wlejcie 50 mililitrów octu winnego bądź ryżowego, łyżkę oleju sezamowego, soli i cukru, a także płatków chili. Wymieszajcie i zalejcie ogórki. Przez 15 minut pozwólcie im się piklować, a następnie zajadajcie. Tak przygotowana sałatka może leżeć w lodówce przez pięć dni.

Sałatka szwedzka z ogórków na zimę

 Sałatka szwedzka z ogórków na zimę Zobacz przepis

Sałatka szwedzka z ogórków na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sałatka azjatycka 

Jeśli podoba wam się powyższy przepis, spróbujcie też tego na sałatkę azjatycką. Pokrójcie ogórki i zasypcie je solą. W tym czasie przygotujcie zaprawę z trzech łyżek octu ryżowego, łyżki soku z cytryny, oleju sezamowego, miodu, świeżego imbiru oraz wyciśniętego ząbku czosnku. Do ogórków dodajcie cieniutko pokrojoną zieloną cebulkę i sporo nasion sezamu. Zalejcie suche (bez wody) ogórki przygotowaną zaprawą. Pozwólcie sałatce odpocząć w lodówce przez co najmniej godzinę. 

Sałatka z ogórkami w stylu azjatyckim

 Sałatka z ogórkami w stylu azjatyckim Zobacz przepis

Azjatycka sałatka z ogórkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pikantna ogórkowa raita 

Raita to dip na bazie jogurtu, który doskonale pasuje do mięs, ale też chlebków naan. Wywodzi się z kuchni indyjskiej. Raitę można też przyrządzić z większą porcją jogurtu - wtedy to rodzaj zupy, podobnej do naszego chłodnika. Co powinno się znaleźć w ogórkowej raicie? Oczywiście duży ogórek, grecki jogurt (duże opakowanie), sok z połowy cytryny, dobrze posiekany czosnek (trzy ząbki), łyżka oliwy, szczypta kuminu, chili, cukru i soli. Najpierw zetrzyjcie ogórka na tarce z dużymi oczkami. Posypcie solą i odczekajcie 15 minut, by puścił soki. Pozbądźcie się wody i dodajcie ogórka do jogurtu z oliwą, cytryną i przyprawami. Raita powinna spędzić w lodówce przynajmniej godzinę, a najlepiej całą noc. Kiedy będziecie ją podawać, dodajcie świeżo posiekaną miętę. To przepyszne połączenie.

Raita

 Raita Zobacz przepis

Raita z ogórkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ogórkowa kanapka

Choć to może wydać wam się zupełnie szalone, to kiedy posmakujecie ogórkowej kanapki, od razu zmienicie zdanie. Ogórki to idealne warzywa do zajadania z serkami, hummusami czy twarogami. Dlaczego więc nie zrobić z nich kanapeczek? Potrzebujecie do tego długich ogórków szklarniowych, które warto obrać, a następnie przekroić na pół. Możecie pozbyć się nasion, choć nie jest to konieczne. Dzięki temu zabiegowi jest jednak więcej miejsca na serek. Następnie posmarujcie ogórka kremowym serkiem lub - w wersji wegańskiej - hummusem. Dodajcie posiekany szczypior, trochę siemienia lnianego czy sezamu. Do wersji dla mięsożerców warto dodać… trochę podsmażonego boczku. Zobaczycie, że zakochacie się w tych kanapkach.

Koreczki z salami i ogórka

 Koreczki z salami i ogórka Zobacz przepis

Koreczki z ogórka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Smoothie z ogórkiem i ananasem 

Ogórek doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju koktajlach. Tu prosty przepis na smoothie z ogórkiem, ananasem, bananem, szpinakiem i wodą kokosową. Owoce i warzywa wystarczy wrzucić do blendera i zalać wodą kokosową lub zwykłą wodą oraz niewielką ilością mleka kokosowego (z puszki). Wtedy smoothie będzie jeszcze delikatniejsze. A proporcje? Te dobierzcie samodzielnie - w zależności od preferencji. Poniżej inny przykład koktajlu ogórkowego:

Koktajl ogórkowy z imbirem

 Koktajl ogórkowy z imbirem Zobacz przepis

Koktajl ogórkowy z imbirem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sałatka z ogórkiem i komosą ryżową 

Niezwykle prosty posiłek – w sam raz dla wegan i wegetarian, choć nie tylko. Zrobicie go w kilka minut. Zacznijcie od ugotowania szklanki komosy ryżowej, która musi ostygnąć, zanim dodamy ją do sałatki. W tym czasie pokrójcie trzy ogórki gruntowe w półplasterki, pół czerwonej cebuli w drobną kostkę, fetę w większą kostkę. Przygotujcie również winegret z oliwy, soku z cytryny i octu winnego oraz soli i pieprzu. Całość wystarczy ze sobą wymieszać.  

Sałatka z komosą ryżową

 Sałatka z komosą ryżową Zobacz przepis

Sałatka z komosą ryżową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ogórkowa salsa 

Pyszna i idealna do nachosów. Posiekajcie w drobną kostkę jednego ogórka, niewielką czerwoną cebulę, papryczkę chili, połówkę mango, dwa kiwi. Wszystkie warzywa i owoce odsączcie z wody, by salsa wyszła w miarę sucha. Dodajcie sok z połówki limonki, sól i pieprz. Gotowe.

Salsa ogórkowa

 Salsa ogórkowa Zobacz przepis

Salsa ogórkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Chłodnik z ogórka 

Doskonały chłodnik dla fanów tej zupy, bez konieczności gotowania botwinki. Zetrzyjcie dwa duże ogórki, zasypcie je solą i zostawcie, by puściły wodę. Dodajcie do niej 200 gramów gęstego jogurtu i 200 mililitrów maślanki, ząbek czosnku (posiekany lub przeciśnięty przez praskę), odrobinę soli i pieprzu oraz - jeśli chcecie - trochę posiekanego koperku. Najlepiej, jeśli przez noc postoi w lodówce.  

Chłodnik z ogórka

 Chłodnik z ogórka Zobacz przepis

Chłodnik ogórkowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Spring Rolls z ogórkami 

Pyszny i prosty pomysł na lunch. Zamoczcie arkusze papieru ryżowego w letniej wodzie, a następnie ułóżcie na nich posiekane w słupki ogórki, rzodkiewkę, kiełki fasolki mung i dwa listki mięty. Zawińcie wszystko i podawajcie z sosem teriyaki. 

Spring rolls z ogórkami

 Spring rolls z ogórkami Zobacz przepis

Spring rolls z ogórkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ogórkowa lemoniada 

A na sam koniec - coś słodkiego. Lemoniada z ogórka będzie idealnym orzeźwieniem w czasie upalnego dnia. Ogórka obierzcie i wrzućcie do blendera, dodajcie sok z dwóch cytryn, a następnie zblendujcie na gładką masę. Dodajcie miętę, odrobinę miodu (zgodnie z uznaniem), a następnie wymieszajcie z litrem zimnej wody. Podawajcie z plasterkiem ogórka.  

Lemoniada ogórkowa

 Lemoniada ogórkowa Zobacz przepis

Lemoniada ogórkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Widzicie, ogórek wcale nie jest nudnym warzywem. Można zagryzać go na wiele sposobów. 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Jakie rośliny są najlepsze na oczyszczenie i wspomaganie wątroby? 8 sprawdzonych roślin »

Pij przed snem i obserwuj, jak znika oponka. Te napoje pomogą ci pożegnać tłuszcz »

Pij przed posiłkiem, by obniżyć cukier, cholesterol i pokonać zaparcia. Tylko trzy składniki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0