Jogurt domowy

Jogurt domowy
> 3-4 os.
> > 60 min
łatwe
tanie
avatar Autor: drNowak
Jednymi z najstarszych na świecie produktów mleczarskich są napoje fermentowane (jogurt, kefir, kwaśne mleko). Produkuje się je nie tylko z mleka krowiego ale także z koziego, owczego czy klaczy. Dawniej mleko pozostawiano do samoistnego kwaśnięcia, ale dzisiaj ze względów bezpieczeństwa produkuje się je z mleka pasteryzowanego. Można także użyć mleka UHT. Jeżeli chcemy otrzymać dobrej jakości jogurt o odpowiedniej gęstej konsystencji trzeba użyć szczepionek jogurtowych (na jogurt naturalny lub grecki lub z probiotykami). Bardziej amatorskim sposobem jest zakwaszenie mleka innym (najlepiej przekwaszonym) jogurtem naturalnym (czystym bez dodatków). Do produkcji jogurtu w domu świetnie sprawdzą się jogurtownice, ale można go także zrobić w piekarniku, w termosie, na kaloryferze lub ciepłym parapecie okiennym (od strony południowej). Zasada jest tylko jedna – mleko musi być ciepłe – temperatura 40-45 st. C.

Składniki

 • Mleko 1 litr
 • Szczepionka termofilna jogurtowa lub inny jogurt naturalny

Przygotowanie

 1. 1. Mleko pasteryzowane ogrzać do temp. 40-45 st. C
  2. Dodać szczepionki termofilne jogurtowe bezpośrednio do mleka lub dodać inny przekwaszony jogurt.
  3. Inkubacja w 42-45 st. C (optym. 44 st. C – jogurtownice utrzymują taką temperaturę) przez ok. 4 godz. Jeżeli chcemy użyć piekarnika – to trzeba go ustawić na temperaturę nie przekraczającą 50 st. C. Nagrzewam wtedy mleko przez ok. 20 min., wyłączam piekarnik, gdy ostygnie znów włączam na ok. 20 min., wyłączam i zostawiam na noc. Rano jogurt jest gotowy i wkładam go do lodówki.

 2. Gotowy jogurt ma zwartą jednolitą konsystencję i „błyszczącą” powierzchnię.
  Jeżeli chcecie otrzymać jogurt grecki (bardzo sztywny do jedzenia łyżeczką) trzeba kupić odpowiednią szczepionkę (jogurty łyżeczkowe, jogurt grecki).

Komentarze do przepisu (2)

helenapon 31 sierpnia 2018
Skorzystam z przepisu bo próbowałam ale bez szczepionki i nie bardzo mi smakował.
konhambos 13 października 2018
tez tak robie od lat, jest doskonaly.
Składniki
 • Mleko 1 litr
 • Szczepionka termofilna jogurtowa lub inny jogurt naturalny
Składniki