Detoks organizmu na lato!

Lato to dobry moment na detoks, czyli oczyszczenie organizmu z toksyn. Dużo łatwiej jest wykluczyć z diety niezdrowe produkty, kiedy do wyboru jest tyle smakowitych, świeżych warzyw i owoców.

Detoks organizmu na lato!

Świeże owoce i warzywa to dobry pomysł na detoks.   Fot. 123RF.COM


Dieta oczyszczająca polega na usunięciu z organizmu zaległych toksyn i zanieczyszczeń. Wiąże się to z ograniczeniem lub usunięciem pewnych pokarmów z jadłospisu.

Reklama


Czego nie wolno?

Dieta oczyszczająca powinna trwać od 3 do 21 dni, na początku dobrze jest prowadzić oczyszczanie tylko przez 4 - 5 dni. Pod żadnym pozorem nie wolno się głodzić, tylko zrezygnować z produktów, które zaśmiecają nasz organizm. Bardzo możliwe, że po czasowym wyeliminowaniu ich z naszej diety dojdziemy do wniosku, że np. słodycze czy tłuste fast foody (zobacz artykuł o diecie fastfoodowej) wcale nie są potrzebne, przez co łatwiej będzie usunąć je z diety na stałe.

Podczas detoksu trzeba szerokim łukiem omijać:

- kawę,
- herbatę (wyjątkiem jest zielona herbata),
- alkohol,
- tłuste i czerwone mięso,
- jajka,
- sól,
- cukier,
- masło.


Jak odchudzać się z głową? Kliknij!

płatki owsianka


A co wolno?

Podstawą diety oczyszczającej jest picie dużych ilości wody. Ale uwaga! Nie należy wlewać w siebie ponad dwóch litrów wody, nawet wtedy, kiedy nie chce nam się pić. Pijemy wtedy, kiedy czujemy pragnienie. Zalecana dzienna ilość wody to mniej więcej dwa litry - ale nasze zapotrzebowanie na płyny zależy od naszego wieku, płci, trybu życia, temperatury otoczenia i wielu innych czynników. A na dodatek woda znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych.

dodaj przepisZnasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Podczas detoksu należy wprowadzić do diety:

- tłuszcze roślinne
- orzechy, nasiona i pestki,
- ryż, jęczmień i owies,
- owoce,
- warzywa,
- napary ziołowe,
- soki niesłodzone.

Warzywa i owoce najlepiej spożywać na surowo. Owoce, takie jak np. jabłka, powinny być jedzone wraz ze skórką, ponieważ pod samą nią znajduje się najwięcej witamin oraz błonnika. Grejpfrut jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia kawy. Zjedzenie do śniadania tego owocu dostarcza zastrzyk energii porównywalny do wypicia małej kawy.


Tego nie wiesz o błonniku! Kliknij!

produkty pełnoziarniste


Soki można robić samemu w domu, nie dodając przy tym cukru. Potrawy najlepiej przygotowywać na parze. Warzywa nie powinny być zbyt długo gotowane, ponieważ mogą utracić swoje wartości odżywcze.

Aby wspomóc dietę oczyszczającą dobrze jest pobiegać albo poćwiczyć, aby zwiększyć pocenie. Osoby, które nie cierpią na choroby układu krążenia, nadciśnienie i infekcje, mogą pójść na seans do sauny.

 

Zobacz też: Jak oczyścić organizm z toksyn? | Dlaczego właśnie buraki? | Dieta na trądzik

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl