Ewa_Gotuje

Zabierz do pracy zdrowy lunch

Z badań wynika, że lunch statystycznego Polaka to kanapka jedzona przy komputerze. Obiad to ważny posiłek, który ma duży wpływ na naszą efektywność w pracy. Samodzielne przygotowanie lunchu do pracy wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne i czasochłonne.

Co jadamy w pracy?

Analitycy firmy Pipdrive zbadali efektywność pracowników handlowych w europejskich krajach. Zwrócili uwagę, że Polacy w porównaniu do Francji i innych krajów Europy Zachodniej ciężko pracują, często kosztem przerwy obiadowej, zamiast wyjścia do kafeterii jedzą przekąski i kanapki przy stanowisku pracy. Z kolei z ostatniego badania przeprowadzonego na zlecenie KFC wynika, że średnio, w ciągu całego dnia pracy, Polacy jedzą 2 posiłki. Najpopularniejsze jest drugie śniadanie (76%). Lunch jada 50% ankietowanych. W pierwszej kolejności sięgamy po burgery (44 proc.), nadziewane tortille (40 proc.) i kanapki (32 proc.).

Zmień nawyki

Wiosna to dobry czas na wprowadzenie zmian do diety. Dla wielu osób rozpoczynających odchudzanie częstym problemem jest wdrożenie zupełnie nowych nawyków żywieniowych i zakupowych. Wśród licznych powodów do narzekań (lub wymówek) są opinie, że zdrowe produkty są znacznie droższe, a przygotowanie zbilansowanych posiłków takich jak lunch do pracy pochłania masę czasu. W ostatecznym rozrachunku własnoręczny zrobiony lunch jest tańszym rozwiązaniem niż zakup gotowego dania. Kluczowa w przygotowaniach jest logistyka - lunche można planować na cały tydzień, robiąc weekendowe zakupy i rozpisywać na kartce, możemy też wykorzystywać resztki z obiadu/kolacji. To zaoszczędzi czas i będzie lepszym rozwiązaniem niż standardowe kanapki.

Pomysły na kolorowe lunchboxy

Kolebką inspirujących pomysłów na lunche jest kuchnia japońska, w której tradycję stanowi bento - rodzaj posiłku na wynos podawany w specjalnym pojemniku. Tradycyjne bento składa się z ryżu, ryby i warzyw, jednak wśród gospodyń domowych w Japonii to pole do kulinarnych popisów - niektóre bento wyglądają jak prawdziwe działa sztuki.

Przygodę z lunchboxami można zacząć od prostych dań - makaronów, sałatek z ryżu lub kaszy, wrapów lub omletów (codziennie z inną zawartością). Szybkimi daniami będą również placki z kaszy jaglanej lub frittata, które możemy przygotować dzień wcześniej i odgrzać.

W co zapakować lunch? - Na rynku są specjalne bento boxy lub pojemniki wykonane z trwałego tworzywa, odporne na różnice temperatur, które można wstawić do kuchenki mikrofalowej. Do zwykłych plastikowych pudełek nie powinno się wkładać ciepłych dań. Można również wybrać wersję ekologiczną czyli zwykłe szklane słoiki - które stają się coraz popularniejszym pojemnikiem na sałatki i zupy, a nawet tradycyjne desery w niskokalorycznej wersji. - mówi Mateusz Karasiński z firmy Florentyna, dystrybutora artykułów gospodarstwa domowego marki Florina.

Zdrowe zasady. Nowa piramida żywienia

Instytut Żywności i Żywienia ogłosił modyfikacje, jakie zaszły w podstawowej piramidzie żywienia w odpowiedzi na aktualne zalecenia WHO, a dotyczą one większego spożycia błonnika pokarmowego oraz ograniczenia soli, cukru i tłuszczu. W nowej piramidzie podstawą żywienia są warzywa i owoce, to bogactwo witamin i ważnych składników odżywczych. Dlatego w ciągu dnia powinnyśmy jeść ich jak najwięcej w odpowiednich proporcjach (75% warzyw, 25% owoców).

Obiad i lżejsza wersja czyli coraz popularniejszy lunch powinny zawierać węglowodany (i być najbardziej kalorycznym posiłkiem), aby dodać nam energii w trakcie dnia pracy. Dlatego nie powinniśmy zostawiać jego spożycia na koniec dnia, po powrocie do domu. Zdaniem dietetyków na obiadokolację najlepiej wybrać zupę i/lub lekką sałatkę bogatą w białko i witaminy.

Może kanapki to wciąż łatwiejsza opcja, ale lunche w pudełkach mają same zalety. Oszczędzasz pieniądze. Masz kontrolę nad tym, co jesz. Poza tym to ciekawa alternatywa dla kanapki z serem i okazja do oderwania się od ekranu komputera.


Fot. Fresh Box Florina

Pobierz bezpłatny e-book ze świątecznymi przepisami. Kliknij!

Eleganckie święta

 

Wielkanoc z Floriną w formacie pdf

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3898

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3