Ewa_Gotuje

Wyśmienita karkówka na obiad. Jak zamarynować karczek przed pieczeniem?

Karkówka w każdej postaci to pyszne i bardzo syte danie. Wbrew pozorom jej przygotowanie wcale nie jest tak bardzo skomplikowane. Z odrobiną cierpliwości przyrządzisz ją na swój ulubiony sposób – czy to niedzielny, czy świąteczny obiad w rodzinnym gronie. Jak zamarynować karczek przed pieczeniem?

Mięso z karkówki na obiad | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dobrze przygotowana karkówka nie bez powodu ma wielu swoich zwolenników. To pyszne, aromatyczne mięso w dowolnej postaci prawdziwie rozpieszcza kubki smakowe – aż chce się sięgnąć po dokładkę! Jeśli jeszcze dotychczas nie miałeś okazji przyrządzić jej samodzielnie, kilka poniższych wskazówek z pewnością ci to ułatwi! Dowiedz się, co najlepiej zrobić z karkówki. 

Sprawdź także: Jak upiec boczek rolowany? Sprawdzony przepis na świąteczną wędlinę

Karkówka – co to za mięso? 

Zastanawiasz się, co takiego sprawia, że tak często na polskich stołach gości właśnie karkówka? Co to za mięso i co powoduje, że po jego skosztowaniu nie będziesz mógł oprzeć się daniom, w których odgrywa ona pierwsze skrzypce? 

Karkówka pochodzi z tuszy zwierzęcej. W zależności od tego, który rodzaj mięsa bardziej się preferuje, może ona być cielęca, barania, wieprzowa lub wołowa. Jest to mięso, które charakteryzuje się tłustymi przerostami, a zarazem dużą delikatnością. Wspomniany tłuszcz jest tutaj istotnym nośnikiem smaku. Odpowiednio przyrządzona karkówka może być zarazem miękka, soczysta, ale i krucha. Występujące w niej wspomniane przerosty miękną pod wpływem obróbki termicznej, dlatego nie będą wyczuwalne w smaku czy trudne do przecięcia i pogryzienia. Nadaje się ona zarówno do szybkiego przygotowania na patelni, jak i w postaci pieczeni. Nie bez powodu wiele osób decyduje się na to, aby przyrządzać ją w formie jednego dużego kawałka w piekarniku. Mając już podstawowe, ale bardzo istotne informacje na temat tego mięsa, warto przejść do kolejnego kroku, czyli sposobów jego przygotowania. 

Co najlepiej zrobić z karkówki? 

Szukasz pomysłu na to, co najlepiej zrobić z karkówki? Wbrew pozorom tak naprawdę jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest twoja wyobraźnia. Znając podstawy na temat tego rodzaju mięsa i jego możliwości przyrządzenia, będzie ci znacznie łatwiej dopasować do niego odpowiednie przyprawy i rodzaj obróbki. 

Karkówkę przyrządzisz w wielu wersjach i wariantach kulinarnych. Schab karkowy doceniany przez miłośników mięsnych dań na całym świecie bardzo często gości na grillu, w szczególności serwowany z typowym sosem barbecue, musztardą i klasycznym ketchupem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przyrządzić ją w postaci pieczeni czy zaserwować w formie niewielkich, wykwintnych roladek. Osoby uwielbiające stosować karkówkę w swoich kulinarnych podbojach robią z niej tradycyjne kotlety lub sznycle. Nierzadko eksperymentują, wybierając najlepsze kąski na szaszłyki, które przygotowują nie tylko na grillu, ale także w domowym piekarniku. Z karkówki robi się ponadto bitki, zrazy lub potrawy duszone. 

Jeśli uznasz, że karkówka jest mięsem, za którym przepadasz, nie będziesz mógł narzekać na brak możliwości jego przyrządzenia. Za każdym razem może ono stanowić bazę innego dania, które sprawdzi się jako niedzielny rarytas dla rodziny lub elegancki posiłek dla ważnych gości podczas istotnych okazji i uroczystości. 

Jak zrobić dobrą karkówkę na obiad? 

Interesuje cię to, jak zrobić dobrą karkówkę na obiad? Do wyboru masz naprawdę wiele opcji i rozwiązań. Jednym z nich będzie przyrządzenie tego mięsa w formie grillowanej. Mowa tutaj nie tylko o grillu, z którego korzystasz we własnym przydomowym ogródku, ale i o grillach elektrycznych, idealnie nadających się na użytek w kuchni. Najpierw przygotuj marynatę z miodu, musztardy, oleju, cebuli, tymianku, kminku i czosnku. Następnie posmaruj nią plastry karkówki i odstaw do lodówki na noc. Kolejnego dnia na rozgrzanym ruszcie ułóż mięso. Zazwyczaj jego grillowanie zajmuje od 15 do 45 minut – w zależności od stopnia nagrzania urządzenia lub temperatury utrzymywanej pod rusztem. 

Inną wersją grillowanej karkówki jest przygotowanie tego mięsa w wersji szaszłyków. Aby delektować się tym przysmakiem, wystarczy pokroić karkówkę na mniejsze kawałki i zamarynować w soli, pieprzu oraz tymianku z dodatkiem twojej ulubionej musztardy. Następnie wykorzystaj patyczki do szaszłyków i nabijaj na nie kolejno kawałki mięsa, cebuli, kolorowej papryki, a nawet boczku, jeżeli gustujesz w bardziej mięsnym wariancie. Świetnie sprawdzają się również grubiej pokrojone pieczarki. Opiekanie na grillu zajmuje około 40 minut. 

A co powiesz na karkówkę duszoną? Jej smak bardzo dobrze uzupełniają wcześniej podsmażone pieczarki, które kolejno gotuje się w niewielkiej ilości wody z dodatkiem soli i pieprzu. Mogą one posłużyć jako nadzienie do mięsa lub element sosu, który wytworzy się podczas duszenia karkówki pod przykryciem. Najlepiej umieścić naczynie z mięsną zawartością na średnim ogniu i gotować, aż zmięknie. 

Jeśli lubisz karkówkę, jednak nie masz zbyt wiele czasu na jej przyrządzenie, możesz pokusić się o jej szybkie smażenie. Będzie smacznie i syto! Najpierw oczyść mięso i umyj pod bieżącą wodą. Pokrój je na plastry i obsypane solą oraz pieprzem pozostaw w lodówce na minimum pół godziny. Kolejno na rozgrzany na patelni olej umieść mięso i obsmaż z obu stron. Jeśli chcesz nieco wzbogacić smak i aromat całego dania, dodaj w międzyczasie pokrojoną w piórka lub kostkę cebulkę. Mimo wszystko, jeżeli chcesz, aby karkówka była miękka, musisz na tym etapie podlać ją szklanką wody i chwilę dusić pod przykryciem. Wysoka temperatura zmiękczy mięso, a woda sprawi, że pozostanie soczysta. 

Chcesz przyrządzić karkówkę w całości? Świetnie do tego celu nadaje się mięso wieprzowe. Wybierz piękny, świeży i soczysty kawałek. Nie usuwaj znajdujących się w nim przerostów tłuszczu, ponieważ właśnie one zabezpieczą karkówkę przed nadmiernym wysuszeniem podczas długotrwałego przebywania w piekarniku i wysokiej temperaturze. Aby upewnić się, że mięso nie rozpadnie się podczas pieczenia, możesz obwiązać je specjalną nicią przeznaczoną do tego celu. 

Pamiętaj o tym, by zamarynować mięso i odstawić do lodówki na minimum kilka godzin. Niektóre osoby przeznaczają na ten etap nawet dwa dni, dzięki czemu karkówka mocno nasiąka smakiem przypraw i ich aromatycznym zapachem. Mięso najlepiej jest piec w rękawie. Dobrym pomysłem jest wykonanie w woreczku kilku niewielkich otworów i umieszczenie go w brytfannie lub naczyniu żaroodpornym. Jego pieczenie w piekarniku powinno trwać dwie i pół godziny w temperaturze 150-160 stopni. Będzie to jednak zależne od tego, jak duży kawałek mięsa wykorzystasz. 

Jak zamarynować karczek przed pieczeniem? 

Istotną kwestią jest również to, jak zamarynować karczek przed pieczeniem. Wcześniej oczyszczone i umyte mięso zawiąż wspomnianymi już nićmi. Następnie przygotuj marynatę. Przepisów na nią jest wiele, ale najczęściej stosuje się do jej wykonania czosnek, sól, majeranek, kminek i pieprz, ewentualnie odrobinę oleju. Wszystkie składniki musisz zmielić i ze sobą połączyć. Mieszankę przypraw wykorzystaj do obłożenia mięsa, po czym owiń je folią aluminiową, zanim wstawisz je do lodówki. Dzięki temu lepiej wchłonie smaki i aromaty, które jednocześnie nie przenikną do innych artykułów spożywczych w lodówce. 

 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Zupy, jakie jadano za czasów PRL. Jakie przepisy warto odtworzyć »

Kwercetynę znajdziesz w czerwonej cebuli. Pomoże w cukrzycy, przegoni wirusy, wspomoże mózg »

Tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić kotlety, a nawet ciasto »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deser z kiwi

Banalny przepis na pyszny deser z owoców kiwi. Jest słodki, smaczny i przede...

Odsłon: 134

15 min
5
Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 47

30 min
5
Dania główne Kluski leniwe

Szybki przepis na pyszny obiad lub kolację. Kluski leniwe z Okrasą, bardzo po...

Odsłon: 97

30 min
6
Ciasta Napoleonka bez pieczenia

Klasyczna napoleonka to często ulubione ciasto rodzinne, choć jej wykonanie j...

Odsłon: 47112

30 min
80

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0