Ewa_Gotuje

Wyciskarka wolnoobrotowa – zalety i wady. Czy warto kupić?

Czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową? Czy rzeczywiście ten sprzęt nie ma sobie równych w wyciskaniu naturalnego soku? Co trzeba wiedzieć przed zakupem? Wszystkiego się dowiesz, czytając ten artykuł.

Wyciskarka wolnoobrotowa - zalety i wady. Czy warto kupić?

Czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową? Czy rzeczywiście ten sprzęt nie ma sobie równych w wyciskaniu naturalnego soku? Co trzeba wiedzieć przed zakupem? Wszystkiego się dowiesz, czytając ten artykuł.
Zakup wyciskarki kusi. To w końcu sprzęt, dzięki któremu we własnym domu można cieszyć się naturalnymi sokami z dowolnych warzyw, owoców czy nawet ziół.
Każdy medal ma jednak 2 strony. Wyciskarki wolnoobrotowe mają też swoje wady. Zarówno o nich, jak i o korzyściach z zakupu opowiem Ci w tym artykule.

Zalety wyciskarek wolnoobrotowych

1. Na pierwszy plan wychodzi jakość soków. Te z wyciskarek są pełne enzymów. Wyciskarki przewyższają w tym sokowirówki, nie wspominając o sklepowych napojach, które tylko udają pełnowartościowe soki.

2. To Ty wybierasz, z czego ma być zrobiony sok. Możesz kierować się masą ciekawych przepisów z Internetu lub stworzyć własny. Pełna swoboda.

3. Nawiązując do powyższego punktu, polecane wyciskarki radzą sobie z przeróżnymi składnikami. Słodkie owoce, zielenina, warzywa liściaste, bulwiaste, łykowate, zioła - z powodzeniem wyciśniesz sok z mnóstwa produktów spożywczych. Potwierdzają to rankingi i opinie o wyciskarkach wolnoobrotowych, które pełne są bardzo uniwersalnego sprzętu do wytłaczania zdrowych soków.

4. Jak sama nazwa wskazuje, sok wyciskany jest powoli. Taki sposób pracy sprzyja jego świeżości. Dłużej ją zachowa (nie dochodzi tak bardzo do utleniania i napowietrzania), czekając na Ciebie w lodówce.

5. Jako że wyciskarki nie muszą szybko miażdżyć czy mielić składników, nie wymagają ogromnej energii. Co za tym idzie, są energooszczędne. Nie narażą Cię na wzrost rachunków za prąd.

6. Na rynku tych urządzeń można wyróżnić profesjonalne wyciskarki dwuślimakowe. Idealnie nadają się do sokoterapii.

7. Podczas wyciskania przez jeden wylot wypływa sok, a przed drugi pulpa, czyli resztki wyciskanych produktów. Sęk w tym, że pulpy wcale nie musisz wyrzucać do kosza! Jakie jest jej zastosowanie? Na przykład pokarm dla zwierząt hodowlanych, składnik zup, bulionów, wegańskich hamburgerów, kotlecików czy pulpetów. Opcji jest tak naprawdę jeszcze więcej, a wszystko zależy od rodzaju wyciskanych owoców i warzyw.

8. Wyciskarki nie tylko tworzą pyszne i zdrowe soki. Niektóre mielą mięso, robią różne desery, musy, kremy, mleko roślinne, puree czy domowy ketchup.

Wady wyciskarek wolnoobrotowych

1. Nie jest to tani sprzęt, szczególnie gdy celujesz w wysoką wydajność. Sokowirówki są dużo tańsze, ale w wielu ważnych parametrach wyraźnie przegrywają.

2. Jak już wiesz, wyciskanie soku jest powolne, a więc wymaga trochę cierpliwości. Dobrze jest rotować składnikami, czekać aż jeden kawałek zostanie zmiażdżony i dopiero wrzucać kolejny. Niektórych to irytuje.

3. Większość wyciskarek, szczególnie tych bez regulacji gęstości czy wymiennych sitek, tworzy dość zawiesiste soki. Nie każdemu to pasuje.

4. Nie wiem dlaczego, ale producenci często serwują w swoich urządzeniach krótkie kable zasilające, np. na 1 m. Warto rzucić na to okiem przed zakupem.

5. Denerwować może generowany hałas. Raz, że wydobywa się z silnika, a dwa, że z wałka ślimakowego, który miażdży składniki soku.

Cechy, które mogą być i zaletą, i wadą

Oprócz powyższych jest kilka cech, które ściśle zależą od klasy wyciskarki. Warto je poznać, bo stanowią jednocześnie priorytety przy wyborze tego sprzętu.
1. Wydajność - im więcej soku i im suchsza pulpa, tym lepiej, bo nie zmarnujesz produktów. To cecha różniąca najlepsze wyciskarki od tych najtańszych.

2. Czas ciągłej pracy - wyciskarka nie może pracować bez przerwy (ryzyko przegrzania). Czas ciągłej pracy zwykle wynosi 10, 20 lub 30 minut. Ta pierwsza wartość jest minusem, a ostatnia plusem.

3. Trwałość - a więc użyte materiały, ogólna bezawaryjność, jak i płynność pracy (brak częstego zacinania się). Może Cię zadowolić lub nie i też zwykle wiąże się z ceną.

4. Szybkość mycia i montażu - picie soku jest przyjemne, ale mycie ubrudzonego sprzętu już mniej. Dobrze, gdy wyciskarka jest łatwa do rozłożenia na części i umycia ich. Niektóre elementy da się także umyć za pomocą zmywarki.

5. Otwór wsadowy - konkretniej jego szerokość. Gdy jest dość duży, to nie musisz kroić warzyw i owoców na drobne kawałeczki. Ba, niektóre dasz radę wrzucić od razu w całości!

Podsumowanie

Wyciskarka jak najbardziej stanowi dobrą inwestycję, nawet gdy raz na jakiś czas zamierzasz wyciskać sok z ulubionych artykułów spożywczych. Owszem, jak praktycznie każdy sprzęt tu też są pewne wady, ale jeśli dobrze wybierzesz, to uzyskasz pełną satysfakcję z zakupu. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę i jakie są mocne oraz słabe strony tego sprzętu.

 

Materiał promocyjny partnera

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3901

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3