Grill - temat specjalny

Warsztat pracy kucharza

Kuchnia to centrum życia rodzinnego. Spędzamy w niej dużo czasu, zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i podczas niewinnych ploteczek przy kawie. Dobrze jest tak ją rozplanować, by zapewniała wygodę i służyła nam przez długie lata.

Fot. 123RF/Picsel

Podczas projektowania kuchni musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, ale w trosce o komfort pracy przede wszystkim musimy zadbać o to, aby lodówka, kuchenka i zlew znajdowały się blisko siebie, najlepiej przedzielone blatami. Obecnie możemy kupić kilka rodzajów kuchenek: gazowe, gazowo-elektryczne i elektryczne. Największą popularnością cieszą się kuchenki gazowo-elektryczne, czyli posiadające palniki gazowe i elektryczny piekarnik. Kuchenki z płytą elektryczną wyglądają ładnie, ale mimo to wciąż nie cieszą się naszą sympatią, wolimy palniki gazowe.

Również w rodzajach zlewozmywaków możemy wybierać, bo producenci oferują nam produkty ze stali nierdzewnej, ceramiczne i, najtrwalsze ze wszystkich, z tworzyw mineralnych. Zlewozmywaki emaliowane, które kiedyś znajdowały się w prawie każdej kuchni, dziś już odchodzą w niepamięć, gdyż szybko się niszczą i rdzewieją. Amatorzy nowoczesnych rozwiązań wybiorą zlewy granitowe lub szklane, które nie tylko są funkcjonalne, ale też wyglądają pięknie i zdobią kuchnię.

Blaty kuchenne

Blaty kuchenne to nie tylko miejsce naszej pracy, ale też jeden z elementów składających się na ogólny wygląd kuchni, dlatego też przy ich wyborze powinniśmy zastanowić się, które najbardziej do niej pasują.. Najtańsze są blaty laminowane, ale niestety nie są dość trwałe, a ich zniszczenia trudno jest naprawić. Lepsze rozwiązanie to blat drewniany - jest trwalszy, nie odkształca się, a z wiekiem delikatnie ciemnieje. Blaty szklane lub metalowe to dobra propozycja do nowoczesnych, surowych wnętrz, a blaty kamiennie świetnie sprawdzą się w kuchniach w stylu wiejskim. Kamienne blaty są trwałe i odporne na zniszczenia, należy jednak pamiętać, że są dość ciężkie, szafki muszą więc być solidne. Blaty powinny znajdować się na określonej wysokości, abyśmy mogli pracować w pozycji siedzącej i stojącej, nie męcząc się.

Obecnie rolę blatu przejmują wyspy kuchenne, które są naprawdę wygodnym rozwiązaniem, bo mogą służyć zarówno jako miejsce do pracy, stolik, ale też element oddzielający kuchnię od salonu - gdy kuchnia połączona jest z pokojem. Niestety wyspy kuchenne znajdują zastosowanie tylko w dużych kuchniach, wielu z nas musi więc z nich zrezygnować. Czasem funkcję blatu roboczego przejmuje stół, przy którym po ukończonej pracy możemy odpocząć i spożyć posiłek.

Wszystko w zasięgu ręki

Nader ważne jest również, aby podczas pracy wszystko mieć pod ręką - narzędzia i sprzęty powinny być tak rozmieszczone, abyśmy zawsze znali miejsce ich położenia i mogli bez problemu wyciągnąć potrzebną nam rzecz. Jeśli mikserów czy blenderów używamy często, nie chowajmy ich w kąt szafki, jeśli będą łatwo dostępne, skróci to czas pracy.

Do pracy!

Przed rozpoczęciem pracy w kuchni należy przygotować potrzebne nam produkty i narzędzia, dzięki temu unikniemy późniejszego przetrząsania szafek kuchennych w ich poszukiwaniu, a przygotowanie posiłku będzie szybsze i przyjemniejsze. Również część produktów możemy przygotować wcześniej, natomiast owoce i warzywa przeznaczone do gotowania przygotowujemy bezpośrednio przez rozpoczęciem tego procesu, aby uniknąć strat witaminowych. Sałatki staramy się zawsze przyrządzać tuż przed podaniem, z tych samych względów. Również przyprawy i zioła mielimy i siekamy tuż przed samym dodaniem ich do potrawy - dzięki temu zachowają swój aromat i smak. Planując przygotowanie posiłku, weźmy pod uwagę czas obróbki każdego z produktów. Mięsa potrzebują dłuższej obróbki cieplnej niż warzywa czy makaron, dlatego pracę powinniśmy zacząć od przygotowania produktów mięsnych. Jeśli gotujemy potrawę na bazie fasoli czy grochu, pamiętajmy o ich namoczeniu. Właściwie przygotowanie produktów i narzędzi niezbędnych do ugotowania posiłku sprawi, że praca w kuchni będzie efektywna, a z naszych poczynań wyłoni się efekt końcowy, który z całą pewnością wart był nakładu pracy.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Jabłecznik z budyniem

Bardzo proste ciasto. Na kruchym cieście, z owocami, w budyniowej masie.

Odsłon: 57

>60 min
1
15 min
13
15 min
2
30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

16
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1