Udrażnia tętnice, wspiera odporność, działa antynowotworowo. Jak zrobić i pić sok z ziemniaka?

Ziemniak to warzywo, które niemal codziennie gości w jadłospisie Polaków. Co ciekawe, można z niego zrobić sok, który doskonale wesprze kondycję twojego organizmu. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne ma sok z ziemniaka oraz jak zrobić go w domu.

Sok z ziemniaka | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Są sycące, zawierają witaminy i minerały, a do tego można z nich wyczarować wiele przepysznych dań. To właśnie ziemniaki, warzywa, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne przyrządzanie posiłków. Świetnie sprawdzą się w formie ugotowanej, jako placki, frytki, purée czy kopytka. Niewiele osób jednak wie, że można zrobić z nich także ziemniaczany sok. W poniższym materiale podpowiemy ci, co zawiera sok z ziemniaka, kto powinien włączyć go do diety, a jakie osoby muszą go bezwzględnie unikać.

Co zawiera sok z ziemniaka?

W ziemniaczanym soku, tak jak w bulwie, znajduje się wiele substancji pozytywnie wpływających na zdrowie. Nie brakuje w nim witaminy A, C, E, witamin z grupy B oraz minerałów: magnezu, potasu, żelaza, cynku, jodu, fosforu, miedzi czy manganu. Sok z ziemniaka jest również źródłem przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym oraz opóźniają procesy starzenia. Co ciekawe, antyoksydanty zawarte w napoju nie tracą swojego działania pod wpływem temperatury czy długiego czasu przechowywania. Podgrzewanie może wręcz zwiększyć ich prozdrowotne właściwości.

Na pewno słyszałeś o tym, że nie należy spożywać surowych ziemniaków, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak więc teoria ta ma się do picia soku z surowych ziemniaków? W napoju obecne są substancje zwane glikoalkaloidami (solanina i chakonina), które w dużej ilości mogą być toksyczne. Jednak niewielka porcja soku z ziemniaka może działać przeciwzapalnie oraz chronić organizm przed nowotworami, w szczególności tymi związanymi z układem pokarmowym.  

Jakie właściwości zdrowotne ma sok z ziemniaka?

Sok z ziemniaka powszechnie stosowany był w medycynie ludowej. Nasze babki i prababki używały go do zwalczania dolegliwości związanych z układem pokarmowym – pomaga na niestrawność, nadkwasotę i refluks, może także łagodzić objawy wrzodów żołądka. Niegdyś napój ten polecany był również na przejedzenie. Wpływa także korzystnie na mikroflorę jelitową oraz ogólną pracę jelit. Co więcej, sok z ziemniaka polecany jest także osobom borykającym się z zapaleniem jelit, chorobą Leśniowskiego‑Crohna, ma on również zastosowanie w diecie chorych na IBS – zespół jelita drażliwego.

Chcesz zadbać o kondycję skóry? Pij wyciśnięty sok z ziemniaka, ma on działanie przeciwstarzeniowe, a także wpływa na poprawę wyglądu cery, staje się promienna i elastyczna. Działa również korzystnie na włosy, hamuje ich wypadania, a także sprawia, że są mocne i lśniące. Sok z ziemniaka można stosować również zewnętrznie na skórę w formie toniku rozjaśniającego przebarwienia oraz redukującego worki pod oczami.

Ziemniaczany sok może również wesprzeć pracę układu immunologicznego, ma także działanie obniżające poziom „złego” cholesterolu we krwi – pomaga również zapobiegać miażdżycy.

Co więcej, sok z ziemniaka ma właściwości detoksykujące. Picie tego napoju może pomóc w leczeniu takich chorób jak kamica nerkowa czy dna moczanowa.

Napój, jaki otrzymamy po wyciśnięciu ziemniaka może być traktowany jako profilaktyka przeciwnowotworowa, w szczególności w przypadku raka żołądka. Składniki w nim zawarte pomagają w walce z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo oraz chronią organizm przed rozwojem wielu chorób.

Jak samemu zrobić sok z ziemniaka?

Przygotowanie soku z ziemniaka jest banalnie proste. Przygotuj: trzy surow ziemniaki oraz 300 ml wody. Umyj, obierz i pokrój ziemniaki w mniejsze kawałki. Składniki umieść w blenderze i zmiksuj na gładką masę. Jeżeli masz sokowirówkę, po prostu wrzuć ziemniaki do urządzenia i wyciśnij z nich sok – wówczas nie musisz dolewać wody.

Jak pić sok z ziemniaka?

Sok z ziemniaka w dużych ilościach może być szkodliwy! Optymalną dawką, którą możemy spożyć w ciągu dnia będzie porcja, jaką otrzymamy po wyciśnięciu jednego, średniego ziemniaka. Możesz przeprowadzić kurację sokiem z ziemniaka, pijąc przez kilka dni sok wyciśnięty z jednego ziemniaka. Innym sposobem jest sięgnięcie po jedną łyżkę ziemniaczanego soku, trzy razy w ciągu dnia przed spożyciem posiłku.   

Sok z ziemniaka – przeciwwskazania

Przede wszystkim należy pamiętać, by do zrobienia soku używać jedynie jędrnych, ziemniaków w żółtym kolorze (unikaj tych zielonych, lub takich, które puściły pędy). Ziemniaczany sok nie będzie odpowiedni dla osób, które mają niską kwasowość żołądka. Może on być również powodem nasilenia się wzdęć i gazów. Warto skonsultować pomysł picia soku z ziemniaków z lekarzem.

Zobacz także:

Najlepsze danie z PRL? Makłowicz wspomina o jednej potrawie »

Bije pączki na głowę. Kultowy przepis na pieróg z jabłkami od siostry Anastazji »

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka ryżowa z ananasem

Prosta, nieskomplikowana , szybka i pyszna sałatka ryżowa z ananasem. Polecam

Odsłon: 49

15 min
4
Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 1760

15 min
19

Polecane artykuły

Informacje Warzywa w tej postaci mają najwięcej witamin i minerałów. Jedz je codziennie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kiełków, najczęściej spotkać można te z rzodkiewki, słonecznika, brokułów, czy lucerny. Kryją w sobie moc wita...

1
Informacje Szparagi na 10 sposobów. Pieczone, gotowane, w sosach - najlepsze przepisy

Szparagi to warzywa cenione nie tylko za wyjątkowy smak, ale również bogactwo substancji odżywczych i mnogość zastosowań w kuchni. Możesz przyrządz...

1
Informacje Szczaw – ulubione warzywo naszych babć. Co można z niego zrobić?

Dla jednych szczaw to zwykły chwast, dla innych – smaczne i bardzo zdrowe warzywo. Pomaga przy obrzękach i dolegliwościach układu pokarmowego, spow...

2
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

5