Ewa_Gotuje

Tylko 2 składniki. Nie zawiera kofeiny, wspomaga serce i odchudzanie

Gryka kojarzy się przede wszystkim z kaszą gryczaną. Tymczasem można ją wykorzystać też do przygotowania herbaty gryczanej, czyli soba cha. Jej właściwości są bardzo korzystne dla zdrowia, a przyrządzanie napoju wcale nie sprawi trudności. Przekonaj się, dlaczego warto ją pić.

Dlaczego warto pić herbatę gryczaną? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jakie jest zastosowanie gryki? W pierwszej chwili myślimy o kuchni - do drugiego dania, sałatki czy zupy używamy kaszy gryczanej. Ziarna gryki wykorzystuje się też do wypieków (np. chlebów), ale też naleśników czy placuszków. Z kwiatów gryki pozyskiwany jest z kolei miód gryczany, stosowany w kosmetyce. Roślina wykazuje też właściwości prozdrowotne, więc wykorzystuje się ją w naturalnym lecznictwie, np. w formie herbatki gryczanej. Dowiedz się, co to jest, jak działa i jak ją przygotować?

Co to jest herbata gryczana?

Herbata gryczana, inaczej soba cha, wywodzi się z Chin. Choć w Polsce produkowana jest tylko gryka zwyczajna, to napój produkuje się z nasion innego gatunku gryki, czyli gryki tatarki. To właśnie w Azji, gdzie ta odmiana rośliny występuje naturalnie, herbata cieszy się największą popularnością. Napar z gryki jest przejrzysty i ma jasnożółty odcień. Jest lekko gorzkawy, o posmaku orzechowo-czekoladowym.

Zobacz: Kotlety z kaszy jaglanej

Herbata gryczana - właściwości

Grykę stosuje się w lecznictwie ze względu na prozdrowotne właściwości. Roślina wykazuje działanie antyoksydacyjne (ze względu na zawartość rutyny i witeksyny), dzięki czemu zwalcza wolne rodniki i zapobiega procesom starzenia. Co więcej, obniża poziom glukozy i cholesterolu w organizmie. Wspiera poprawę funkcji metabolicznych, w tym m.in. insulinooporność czy zespół policystycznych jajników.

Napar, przyrządzany z nasion gryki, przyspiesza metabolizm i pomaga w odchudzaniu (ponieważ zawiera wartościowy błonnik pokarmowy). Picie herbaty gryczanej jest skuteczną metodą walki ze stresem. Napój chroni układ sercowo-naczyniowy, a w przeciwieństwie do zielonej herbaty, dodatkowo nie zawiera kofeiny. Dzięki przeciwutleniaczom poprawia też przepływ krwi i zapobiega żylakom, gromadzeniu się wody w organizmie oraz obrzękom nóg.

Dlaczego warto pić herbatę gryczaną? Jest ona również bogata w białko roślinne, które usprawnia proces trawienia, redukuje uporczywe zaparcia i pobudza pracę jelit. W soba cha znajdują się też witaminy z grupy B i cenne minerały, m.in. magnez, potas, selen, wanad i wapń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Jak zrobić herbatę gryczaną?

Można kupić gotową herbatę gryczaną w sklepie. Wówczas saszetkę przełóż po prostu do szklanki i zalej wrzątkiem. Odstaw na wskazany przez producenta czas. Za kilkadziesiąt torebek zapłacisz ok. 14 złotych. Podobną cenę ma 100 g herbaty sypanej. Wtedy potrzebny będzie ci zaparzacz (wsyp jedną łyżeczkę).

Możesz też kupić mielone łuski gryki, gdzie opakowanie 400 g kosztuje ok. 11 złotych. Łyżkę zmielonych łusek przesyp do naczynia i zalej szklanką wrzątku. Odstaw następnie na 15 minut, aby herbatka się zaparzyła. Odcedź przed spożyciem. 

Trzecim sposobem na przygotowanie naparu jest kupienie oczyszczonych i surowych ziaren gryki czarnej tatarskiej. Wsyp 200 g na patelnię (ziarna muszą całkowicie pokrywać dno) i smaż na średnim ogniu, ciągle mieszając. Jeśli zależy ci na lekkiej herbacie - rób to krótko, a gdy na mocnej herbacie, trzymaj, aż gryka zrobi się ciemnobrązowa. Po tym czasie odstaw do ostygnięcia i następnie przesiej. Łyżeczkę odsyp do szklanki i zalej wrzątkiem, a resztę przechowuj na później w szklanym słoju.

Jak pić herbatę gryczaną? Nie przekraczaj dwóch - trzech szklanek dziennie (po miesiącu spożywania napoju w takich porcjach, zrób kilkutygodniową przerwę). Soba cha nie zawiera kofeiny, więc możesz ją pić nawet przed snem

Herbata gryczana - przeciwwskazania

Soba cha pozbawiona jest kofeiny, więc mogą ją spożywać osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące. Natomiast istnieją też przeciwwskazania do picia herbaty gryczanej. Nie powinny po nią sięgać osoby z wysokim stopniem krzepnięcia krwi. Napar nie jest też zalecany wszystkim zmagającym się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, gdy ich dolegliwości się zaostrzają. 

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
1
Ciasta Krem pomarańczowy z mascarpone i kremówki

Prosty krem z sera mascarpone i kremówki o pomarańczowym smaku. Można nim prz...

Odsłon: 45

15 min
1
Dania główne Gołąbki siostry Anieli

Gołąbki siostry Anieli to ciekawa alternatywa dla klasycznej wersji tego dani...

Odsłon: 88302

60 min
61
15 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0