Ewa_Gotuje

Tych zup nie można mrozić

Mrożenie to świetny sposób na konserwację żywności. Szczególnie jeżeli ugotujesz za dużo i nie chcesz nic zmarnować. Większość produktów żywnościowych zdecydowanie można wkładać do zamrażalnika. Co jednak z zupami? Czy wszystkie można mrozić? Nie, ale zasady mrożenia zup są bardzo proste.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mrożenie zup to bardzo dobry sposób na obiady na zapas oraz na zużycie zalegającej ilości jedzenia. W przypadku pomidorówki, ogórkowej czy krupniku bardzo łatwo przesadzić z ilością. Nawet przy dużej rodzinie często tego typu jedzenie po prostu zostaje. Nie zawsze chce się jeść kilka dni z rzędu to samo. Zupy oczywiście można mrozić, ale nie wszystkie. Dowiedz się więcej, aby cieszyć się zapasami dobrego jedzenia. 

Sprawdź także: Jak rozmrozić lodówkę latem? Pamiętaj o tych zasadach

Czy wszystkie zupy można mrozić? 

Wszystkich nie, ale na pewno w większości przypadków ten sposób na konserwowanie żywności będzie bardzo dobrym pomysłem. Mrożenie to przecież jedna z najlepszych i tak naprawdę najzdrowszych metod na przechowywanie żywności. Same warzywa czy mięso bardzo często mrozimy. A jak wygląda to w przypadku zup? 

Mrozić możemy zupy bez dodatku śmietany, jajek, ryżu, ziemniaków oraz makaronu. Dlatego wkładanie do zamrażalnika żurku czy rosołu z makaronem nie będzie najlepszym pomysłem. Najwygodniej jest mrozić samą ciecz, czyli bulion lub wywar. W momencie rozmrożenia można dodać powszechne dodatki, na przykład jajka czy śmietanę.  

Jakich zup nie można mrozić? 

Zatem dokładnie - jakich zup nie można mrozić? Na pewno do zamrażalnika nie powinno wkładać się wspomnianych już rosołu z makaronem czy żurku z dodatkiem jajek lub ziemniaków. Jeżeli lubisz zabielaną pomidorówkę, to również mrożenie jej nie jest dobrym rozwiązaniem. Tak samo inne zupy zabielane, na przykład barszcz, ogórkowa i wiele, wiele innych. To samo tyczy się także jogurtu, który bardzo często zastępowany jest śmietaną ze względu na mniejszą ilość tłuszczu. Ten produkt spożywczy również nie nadaje się do zamrażania. 

Zobacz: Letni kapuśniak z młodej kapusty i pomidorów

Czy można mrozić zupy z ziemniakami? 

Nie można, ale właściwie dlaczego? Mrożenie powoduje, że woda w ziemniakach oddziela się od skrobi. Przez to ziemniak po odmrożeniu nabiera dziwnej struktury i formy. Nie smakuje również tak dobrze przed mrożeniem. Dodatkowo zazwyczaj nie wygląda atrakcyjnie – staje się ciemny i przez to mało apetyczny. 

Trzeba jednak przyznać, że wiele osób mrozi zupy z ziemniakami. Warzywa te po rozmrożeniu nie są tak dobre w smaku i w formie jak przed włożeniem do zamrażarki. Możesz zweryfikować to samodzielnie, bo nie wszystkim to przeszkadza. Może dla ciebie mrożenie zup z ziemniakami będzie dobrą opcją. Nie spodziewaj się jednak, że jest to idealne rozwiązanie. 

Czy można mrozić zupę z mięsem? 

Przy okazji rodzi się kolejne pytanie - czy można mrozić zupę z mięsem? Oczywiście, że tak. Chyba że nie zostały spełnione powyższe warunki i w potrawie znajduje się na przykład śmietana. Samo mięso jednak nie stanowi przeciwwskazania do wkładania do zamrażarki. 

Sprawdź także: Zalewajka wraca do łask. Oto prosty przepis

Czy można mrozić zupę pomidorową? 

Nie da się krótko i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od składników zawartych w zupie. Jeżeli pomidorówka składa się tylko z wywaru i na przykład przecieru pomidorowego, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby włożyć tę potrawę do zamrażalnika.

Bardzo często jednak dodajemy do pomidorówki ryż, makaron czy śmietanę. Zatem w związku z tym, co napisaliśmy powyżej – dodatki mączne czy nabiałowe dyskwalifikują możliwość mrożenia zupy. Warto wstrzymać się z tego typu dodatkami przed włożeniem do zamrażalnika. 

Mrożenie zupy ogórkowej

W tym przypadku wygląda to niemal identycznie jak przy zupie pomidorowej. Jeżeli zupa ogórkowa nie ma dodatku ziemniaków, ryżu, makaronu, czy składników nabiałowych – jak najbardziej możesz włożyć ją do zamrażarki, wcześniej przelewając ją do pojemnika czy słoika. 

Czy można mrozić zupę grzybową? 

Jak wygląda kwestia mrożenia w przypadku zupy grzybowej? Już wiemy, że nie powinna zawierać ziemniaków, makaronu, ryżu, jogurtu czy śmietany. Co jednak z samymi grzybami? Jak najbardziej zupę z tego typu składnikami można mrozić. Właściwie nie straci walorów smakowych i atrakcyjnej konsystencji. Jest to zatem świetny sposób na przygotowanie zapasów i zagospodarowanie jedzenia, które zostało z obiadu czy kolacji. 

Mrożenie zupy krem

A co z zupami kremem? Czy nie stracą przyjemnej konsystencji? Nie. Zupy krem jak najbardziej możesz mrozić, o ile nie zawierają śmietanki czy na przykład mleczka kokosowego. Te białe dodatki stanowią bowiem bardzo często składnik zup krem. Możesz je dodać po rozmrożeniu. 

Mrożenie zup – najważniejsze zasady 

Jak należy mrozić zupy? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie wkładać gorącej zupy do zamrażalnika. Najwygodniej jest poporcjować tę potrawę. Możesz użyć do tego małych pojemników, najlepiej szklanych, albo po prostu słoików. Nie nakładaj zupy po sam brzeg, zostaw trochę miejsca. Woda bowiem nieco zwiększa swoją objętość po zamrożeniu. Może się bowiem zdarzyć, że wypełniony po brzegi zupą słoik w zamrażalniku pęknie. 

W czym można mrozić zupy? 

Warto napisać o jeszcze jednej ważnej kwestii, czyli o tym, w czym można mrozić zupy. Sprawdzi się do tego nawet zwykły słoik. Często jednak ten zajmuje sporo miejsca. Być może lepszym rozwiązaniem okażą się dosyć płaskie pojemniki kuchenne. Najlepiej wybierać te szklane, gdyż wówczas mamy pewność, że nam nie zaszkodzą.

Na rynku dostępne są też naczynia z dobrej jakości plastiku. Nie masz jednak stuprocentowej pewności, jak zachowa się tworzywo, więc lepiej wybierać bezpieczniejsze rozwiązania. To samo tyczy się woreczków plastikowych. W sklepach dostępnych jest sporo tych specjalnie przeznaczonych do mrożenia żywności. To jednak po pierwsze niekoniecznie bezpieczna opcja, a po drugie nieekologiczna. Wiele osób wykorzystuje woreczki strunowe kilka razy – zawsze to jakiś kompromis.

Osoby cieszące się dużym zamrażalnikiem mogą nawet wkładać zupy w garnku. To jednak pozbawia nas tego kluczowego naczynia na jakiś czas i zmusza do rozmrożenia całości zupy. Porcjowanie tego typu potrawy wydaje się bardziej atrakcyjne. Każdy z domowników może sobie wyciągnąć jedną porcję dla siebie, nie marnując reszty jedzenia. 

Jak rozmrozić zupę? 

Rozmrażanie zup nie jest skomplikowane. Można po prostu wyjąć naczynie z tą potrawą i zostawić je na jakiś czas, a potem normalnie podgrzać. Można też odgrzać jedzenie zaraz po wyjęciu z zamrażalnika. Wystarczy zamrożoną zupę wrzucić do garnka i podlać nieco wodą. Potem powoli podgrzewać regularnie mieszając. 

Reklama

Zobacz także:

Masz w domu cukinię i nie wiesz, co z niej zrobić? Polecamy zupę »

Najdroższe grzyby na świecie. Czy warto za nie tyle zapłacić? »

To już potwierdzone. Do Polski po 100 latach powrócił jeden z najdroższych grzybów świata »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 48

30 min
5
Desery Deser z kiwi

Banalny przepis na pyszny deser z owoców kiwi. Jest słodki, smaczny i przede...

Odsłon: 135

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0