Ewa_Gotuje

Sponsorowane

Trzy przepisy na pierogi... z patelni. Znikają ze stołu w mgnieniu oka

Pierogi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań polskiej kuchni. Choć tradycyjnie przygotowuje się je w wodzie, te usmażone na patelni są jeszcze smaczniejsze. Chrupiące zarumienione ciasto kryje w sobie rozpływający się w ustach farsz. Przedstawiamy trzy przepisy na pierogi z patelni: ruskie, z pieczarkami i żółtym serem oraz z mięsem mielonym.

Pierogi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań polskiej kuchni / materiały promocyjne

Prezentacja partnera

Dobór składników jest najważniejszy

Komponowanie świątecznego jadłospisu to nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego jakie potrawy wylądują na świątecznym stole, ważne jest by były przygotowane ze składników wysokiej jakości i.. wyhodowanych oraz uprawianych jak najbliżej nas. Wigilijne menu to okazja do wykorzystania prawdziwych polskich skarbów - leśnych grzybów, miodu, kiszonej kapusty, ryb czy… oleju rzepakowego.

Na wielu wigilijnych stołach pojawia się olej rzepakowy tłoczony na zimno, czasem będzie to olej świąteczny roztoczański. Wpisany na listę produktów tradycyjnych, obecnie przeżywa okres powrotu swej popularności. Dzięki uprawie w najmocniej nasłonecznionym miejscu oraz wyciskaniu tradycyjną metodą, produkt ten zyskuje wyjątkowy smak i aromat. Niemniej najlepiej stosować tego typu oleju do zimnych zastosowań, a do smażenia wybierać tradycyjny rafinowany olej rzepakowy, który ma wysoką temperaturę dymienia.

Uniwersalność oleju rzepakowego pozwala na wykorzystanie zarówno na ciepło, jak i na zimno, jednak zwracajmy uwagę który rodzaj wybieramy do konkretnego zastosowania. Warto użyć go choćby zamiast majonezu do doprawienia tradycyjnej sałatki jarzynowej. Wystarczy zmieszać kilka łyżek oleju rzepakowego z gęstym jogurtem naturalnym, a następnie dodać ulubione przyprawy (w tym musztardę, które doda sałatce ostrości). Sprawdzi się także jako alternatywa dla śmietanowych sosów, np. do śledzi oraz w innych zimnych przekąskach.

Jak przygotować idealne ciasto na pierogi?

Wspólnym elementem poniższych przepisów jest ciasto, dlatego najpierw przedstawiamy, jak je przyrządzić. Przepis jest taki sam dla wszystkich pierogów i gwarantuje idealnie puszyste i sprężyste ciasto. Będziemy potrzebować 500 g szklanki mąki pszennej, szklankę gorącej wody, pół łyżeczki soli oraz cztery łyżki oleju roślinnego. Dobrym pomysłem będzie wybór wspomnianego już oleju rzepakowego. Nie zmienia on smaku potrawy, a przy tym zawiera idealną proporcję kwasów Omega-3 do Omega-6 i stanowi naturalne źródło witamin E i K.

Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, a następnie wlewamy olej i wodę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy – najpierw łyżką, potem ręką. Gdy się połączą, podsypujemy stolnicę mąką i to na niej wyrabiamy ciasto, aż stanie się całkowicie gładkie i sprężyste. Na końcu formujemy je w kulę, zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na pół godziny w temperaturze pokojowej. W tym czasie przygotowujemy wybrane nadzienie. Gdy będzie gotowe, oddzielamy porcje ciasta i wałkujemy je na cienki placek, a następnie wykrawamy kółka szklanką lub specjalną foremką. Układamy wykrojone ciasto na dłoni, nakładamy na nie nadzienie za pomocą łyżeczki, składamy ciasto na pół i sklejamy brzegi palcami. Nadzienie nie może dotykać krawędzi czy wystawać, gdyż taki pieróg rozpadnie się w trakcie gotowania.

Nadzienie do pierogów ruskich

Do przygotowania farszu do ruskich potrzebujemy 300 g twarogu półtłustego, 500 g ugotowanych ziemniaków, jedną dużą cebulę, sól i pieprz do smaku i oczywiście olej rzepakowy. Siekamy cebulę w drobną kostkę. Na patelni podgrzewamy olej rzepakowy, który nadaje się do smażenia z uwagi na wysoką temperaturę dymienia. Przerzucamy cebulę na patelnię i smażymy ją, aż się przyrumieni. W misce ugniatamy ziemniaki, następnie dodajemy do nich twaróg, pieprz i sól i dalej ugniatamy, aż do połączenia składników. Na końcu dodajemy przestudzoną cebulę i znów mieszamy, tym razem łyżką. Tak przygotowanym farszem możemy nadziewać ciasto.

Nadzienie do pierogów z pieczarkami i żółtym serem

Będziemy potrzebowali 500 g pieczarek, 200 g żółtego sera w kostce, jedną cebulę, pieprz, sól i olej rzepakowy. Oczyszczamy i kroimy drobno pieczarki. Cebulę znów kroimy w kostkę, jak w poprzednim przepisie. Wrzucamy obydwa składniki na mocno rozgrzany olej i smażymy na dużym ogniu, by woda z pieczarek szybko odparowała. Gdy się zarumienią, odstawiamy patelnię z ognia i pozostawiamy cebule do ostygnięcia. W tym czasie ścieramy żółty ser. Na koniec mieszamy wszystkie składniki, doprawiając je solą i pieprzem. Farsz jest gotowy.

Nadzienie na pierogi z mięsem mielonym

Do przygotowania tego farszu będziemy potrzebowali 700 g wieprzowego mięsa mielonego, jedno jajko, jedną cebulę, pieprz, sól i majeranek oraz olej rzepakowy. Ponownie cebulę siekamy w drobną kostkę i smażymy ją na oleju rzepakowym. Następnie dodajemy mięsa mielonego i smażymy, aż w całości zmieni kolor. Doprawiamy pieprzem i solą. Gdy ostygnie, przekładamy je do miski i wbijamy do niego jajko, a także dodajemy majeranku. Całość blendujemy. Tak przygotowany farsz gotowy jest do nadziewania ciasta.

Jak przygotować pierogi z patelni?

Pierogi najpierw muszą zostać ugotowane. A więc do dużego garnka nalewamy wody, solimy ją i stawiamy na ogień. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i wrzucamy pierogi. Gotujemy je do momentu, aż wypłyną na wierzch. Wyciągamy pierogi łyżką durszlakową i rozkładamy na czystej i suchej powierzchni. Osuszamy je delikatnie czystą ściereczką, następnie po kolei podnosimy, przecieramy powierzchnię z wody i osuszamy pierogi z drugiej strony. Gdy już całkowicie pozbędziemy się wilgoci, wlewamy na patelnię olej rzepakowy i mocno go rozgrzewamy. Smażymy pierogi z obydwu stron, aż staną się złociste i chrupiące. To idealny sposób na podkreślenie ich smaku i aromatu.

Pierogi przygotowane na patelni to świetna alternatywa dla tych tradycyjnych, gotowanych w wodzie. Który przepis wybierzesz? Najlepiej sprawdź wszystkie!

Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Prezentacja partnera

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3887

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3