Grill - temat specjalny

To najzdrowsza mąką, jaką możesz włączyć do diety. Zaspokaja głód na dłużej i ma dużo witaminy młodości

Mąka pszenna, choć jest niezwykle popularna i używana niemal do wszystkich rodzajów wypieków, nie jest najzdrowszym rodzajem mąki, jaki możemy włączyć do swojej diety. To tak naprawdę wiele pustych kalorii i bardzo mało wartości odżywczych. Dowiedz się lepiej, czym jest krzyca - jakie ma właściwości i dlaczego to właśnie po mąkę z niej warto sięgać.

Krzyca w kuchni | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Może jednak warto wybrać mąkę, która jest bardziej wartościowa i niezwykle smaczna niż pszenna? Po produkt, który znany był już wiele, wiele lat temu? To właśnie krzyca, czyli tak zwane żyto świętojańskie - najstarsza odmiana żyta, która została nieco zapomniana, a o której robi się dziś znowu coraz głośniej. Dzięki temu obecnie możemy znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością mąkę z krzycy, która doskonale sprawdza się w kuchni. Przede wszystkim jest zdrowa i naprawdę wartościowa dla organizmu. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć ją do swojej diety i jak to zrobić? 

Krzyca - wartości odżywcze 

Co takiego kryje w sobie krzyca? Wartości odżywcze tego zboża są dużo bardziej imponujące niż pszenicy. Właśnie dzięki temu powoli wraca do łask, na półki sklepowe i na polskie stoły. Kiedyś używano jej do wypiekania pieczywa o delikatnym smaku, dziś zaś można korzystać z niej na wiele przeróżnych sposobów. Dlaczego warto?

Krzyca to mnóstwo błonnika. Na 100 gramów mąki z krzycy przypada aż 16 gramów tej substancji. Dzięki temu wypieki z krzycy są dobre dla jelit i flory bakteryjnej, ułatwiają wypróżnianie się, ale również sprawiają, że dłużej jesteśmy syci. Tak, mąka z krzycy nie należy do niskokalorycznych - 100 gramów to 327 kcal. Jednak nie zmienia to faktu, że dzięki dużej zawartości błonnika i właśnie wysokiej kaloryczności, chleb czy przekąski z krzycy są w stanie szybko zaspokoić głód. Nawet wtedy, gdy zjemy ich mniejszą ilość.

Za to odpowiadają również węglowodany, których w 100 gramach mąki z krzycy znajdziemy 56 gramów. W większości są to węglowodany złożone, a zatem te idealne dla naszego organizmu, które nie podnoszą szybko poziomu glukozy we krwi. Oprócz tego mąka z krzycy to również białko - aż 14 gramów w 100 gramach produktu. Dzięki temu produkty spożywcze z krzycy zaspokajają również dużą część zapotrzebowania na proteiny.  

Zobacz: Tatar z łososia na pumperniklu

Krzyca - właściwości zdrowotne 

To oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania krzyca. Właściwości zdrowotne tego ziarna także powinny zwrócić waszą uwagę. Co oprócz błonnika, białka i węglowodanów zapewnia nam krzyca? Przede wszystkim jest to zboże bogate w sterole, a zatem związki organiczne, które ograniczają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie, obniżają stężenie cholesterolu we krwi. To doskonała wiadomość dla osób, które narażone są na choroby sercowo-naczyniowe spowodowane właśnie wysokim stężeniem cholesterolu.

Oprócz steroli krzyca zawiera również duże ilości witaminy E, która nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. To bardzo silny przeciwutleniacz, który wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, odpowiadającymi między innymi za proces starzenia się komórek, ale również za rozwój wielu chorób, w tym nowotworów. Co ciekawe, mąka z krzycy jest bogata również w fitoestrogeny. To dobra wiadomość dla kobiet, które przechodzą przez ciężki okres menopauzy. Fitoestrogeny, czyli tak zwane roślinne estrogeny, mogą łagodzić dolegliwości podczas menopauzy.

Oczywiście krzyca i mąka z krzycy to również mnóstwo cennych minerałów. Znajdziemy w niej fosfor i wapń, które chronią kości i szkliwo, jod, który dba o zdrową tarczycę, a także sód i potas - minerały odpowiedzialne za prawidłowe ciśnienie krwi. Jak zatem widzicie, krzyca to naprawdę ciekawe zboże, które z pewnością warto uwzględnić w swojej diecie. 

Dlaczego warto jeść krzycę? 

Prawdopodobnie dobrze wiecie już, dlaczego warto jeść krzycę. A jednak o tym, jak dobry wpływ ma ona na organizm, warto powiedzieć wprost. Przede wszystkim jest to świetna alternatywa dla mąki pszennej, która - wbrew pozorom - nie jest tak dobra dla organizmu, jak mogłoby się wydawać. Zamiast więc zajadać się pustymi kaloriami z mąki pszennej, lepiej zjeść coś wartościowego. Jak na przykład chleb z mąki z krzycy.

Krzyca umożliwia wypiek chleba razowego, który na długo zachowa świeżość. Jeśli jednak boicie się smaku takiego pieczywa, możemy was uspokoić. Nie jest to bardzo kwaśna mąka, a pieczywo z niej wypiekane ma naprawdę delikatny smak. Dlatego spokojnie możecie korzystać z niej w kuchni nie tylko podczas przygotowywania chleba, ale również ciast, kopytek, naleśników czy oczywiście zakwasu.

Krzyca jest idealnym zbożem dla osób, które chcą jeść zdrowo i rozsądnie. Ze względu na dużą zawartość błonnika, zapewnia ona dłuższe uczucie sytości, co jest bardzo wskazane na diecie. Jednak mąka z krzycy polecana jest również diabetykom, którzy powinni unikać produktów wysokoprzetworzonych, takich jak zwykła mąka pszenna.

Krzyca w kuchni 

Krzyca w kuchni sprawdzi się idealnie. Doskonale wiecie już, że można zrobić z niej pyszny chleb pełnoziarnisty czy też bułki. Jednak mąka z krzycy sprawdzi się także w przypadku… domowego, długo dojrzewającego piernika czy innych ciast. Oczywiście ze względu na jej ciężkość należy eksperymentować i sprawdzaj, w jakim zestawieniu smakuje najlepiej i jak zachowuje się pod wpływem temperatury. Dobrym sposobem jest zatem dodawanie jej razem z inną, już sprawdzoną mąką. Mąka z krzycy będzie świetnym elementem kopytek, naleśników czy pierogów. 

Co zrobić z mąki z krzycy? 

Najlepiej zrobić z niej oczywiście chleb. Będzie długo wilgotny i naprawdę przepyszny. Jak go przygotować? Wystarczy 400 gramów mąki, dwie łyżeczki soli, 80 gramów zakwasu (który również można przygotować z mąki z krzycy) oraz 450 mililitrów wody. Do chleba możecie dodać również słonecznik lub inne nasiona.

W dużej misie wymieszajcie zakwas, wodę, sól, a następnie mąkę. Wymieszajcie dokładnie, wyrabiając ciasto tak długo, aż zacznie ono lekko odchodzić od palców. Pamiętajcie jednak, że będzie bardziej lepkie, niż ciasto drożdżowe. Umieśćcie ciasto w formie wysmarowanej olejem i posypanej mąką. Przykryjcie foremkę i odstawcie na kilka godzin, by ciasto wyrosło na całą wysokość foremki. Chleb pieczcie przez godzinę w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Następnie ostudźcie go na kratce.  

Krzyca - przeciwwskazania 

Czy jednak ktoś powinien unikać zdrowego ziarna, jakim niewątpliwie jest krzyca? Przeciwwskazania nie są niepokojące, jednak warto mieć je na uwadze. Mąka z krzycy nie jest polecana w nadmiarze przede wszystkim osobom z niedoborami białka i składników mineralnych, gdyż wysoka zawartość błonnika może zaburzać ich wchłanianie. Dodatkowo nie powinny spożywać jej osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy - również z powodu błonnika.  

Krzyca niewątpliwie jest interesującym zbożem. Warto pamiętać o nim podczas następnych zakupów. Może przekonacie się, że mąkę pszenną czasem warto zastąpić innym produktem.

Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 255

30 min
4
Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 68

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2