Grill - temat specjalny

To „masełko” pomaga kontrolować apetyt. Odstaw zwykłe masło i smaruj nim pieczywo

Coraz więcej osób szuka bardziej dietetycznego, zdrowszego lub po prostu innego w smaku zamiennika masła. Niezależnie, czy przyczyną jest choroba, czy rutyna w kuchni, potrzebują nowego smarowidła do kanapek. Z pomocą może przyjść masełko z awokado - przepis jest bardzo prosty i zdrowy.

Masełko z awokado - przepis, który warto znać | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czym smarować kromkę, jeśli nie masłem? Wielu Polaków nie wyobraża sobie kanapki bez - przynajmniej cienkiej - warstwy tego smarowidła, która dodaje smaku ich śniadaniu czy kolacji. Niektórzy jednak chcą je wymienić na inne - zdrowsze czy bardziej dietetyczne. Dowiedz się, jakie właściwości ma awokado, dlaczego warto przygotować z niego masełko i kto nie powinien po nie sięgać.

Sprawdź także: Wzmacnia odporność, chroni serce, ma ogromne pokłady witaminy C. Jak jeść i co zrobić z mamoncillo?

Masełko z awokado - przepis

Przepis na masełko z awokado jest bardzo prosty i wymaga zaledwie trzech łatwodostępnych składników. Jego przyrządzanie nie sprawia trudności, a po zrobieniu możesz go przechowywać w lodówce - w szklanym, czystym słoiczku - jeszcze do ok. trzech dni. To świetne rozwiązanie, jeśli zależy ci na zdrowej alternatywie dla tradycyjnego masła.

Składniki

  • dojrzałe awokado,
  • sok z połowy cytryny,
  • 1/4 łyżeczki soli,
  • opcjonalnie: ząbek czosnku lub natka pietruszki.

Jak zrobić masełko z awokado? Przepis zacznij od przekrojenia awokado na pół i usunięcia pestki. Łyżeczką zbierz cały miąższ ze środka i przełóż go do kielicha blendera. Wyciśnij również sok z połowy cytryny i dopraw solą. Wszystkie składniki zmiksuj do połączenia w gładką masę. Jeśli masz ochotę podkręcić smak i właściwości zdrowotne pasty, do naczynia możesz wrzucić też przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku lub poszatkowaną pietruszkę. 

Jakie właściwości ma awokado?

Warto jeść zielony owoc z pomidorami bogatymi w likopen (czyli silny przeciwutleniacz o antynowotworowym działaniu), ponieważ zwiększa to ponad czterokrotnie przyswajanie tej substancji przez organizm. To niejedyna jego zaleta - jakie właściwości ma awokado? Przede wszystkim to źródło łatwo przyswajalnych tłuszczów, błonnika pokarmowego, pełnowartościowego białka, minerałów (w tym wapnia, fosforu i potasu) i witamin (m.in. A, C, K, PP i tych z grupy B).

Mimo że owoc jest dość kaloryczny (100 g zawiera ok. 160 kcal), to wciąż zaleca się jego spożywanie na diecie odchudzającej. W ok. 70 proc. składa się z wody, dlatego świetnie nawadnia organizm. Okazuje się też, że zjedzenie połowy awokado wywołuje uczucie sytości na dłużej, zniechęcając do podjadania pomiędzy posiłkami. Takie wnioski przedstawili naukowcy z Loma Linda University w Kalifornii, w artykule opublikowanym w piśmie „Nutrition Journal”. 

Błonnik pokarmowy usprawnia pracę jelit, przyspiesza metabolizm, łagodzi wzdęcia i zaparcia oraz obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu czy cukru we krwi. Regularne spożywanie owocu zaleca się chorującym na stłuszczenie wątroby, osobom z nadciśnieniem, cukrzycą i miażdżycą.

Niestety nie można zapomnieć o tym, kto nie powinien jeść awokado. Nie jest ono wskazane w jadłospisie osób z zespołem jelita drażliwego (zawiera trudnoprzyswajalne dla chorych węglowodany), dolegliwościami ze strony nerek (ze względu na dużą zawartość potasu w owocu), przyjmujących leki przeciwzakrzepowe (może zaburzać ich działanie) i uczulonych na awokado lub lateks (alergia krzyżowa).

1. Masło z awokado

 Masło z awokado Zobacz przepis

Masło z awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Masło z awokado na kanapki

 Masło z awokado na kanapki Zobacz przepis

Masło z awokado na kanapki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Masło z awokado

 Masło z awokado Zobacz przepis

Masło z awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Masło z awokado. Zdrowe i szybkie w przygotowaniu

 Masło z awokado. Zdrowe i szybkie w przygotowaniu Zobacz przepis

Masło z awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Masełko z awokado do pieczywa

 Masełko z awokado do pieczywa Zobacz przepis

Masełko z awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Pasta z awokado

 Pasta z awokado Zobacz przepis

Pasta z awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pasta z awokado i jajek

 Pasta z awokado i jajek Zobacz przepis

Pasta z awokado i jajek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, kingaparuzel.pl, naukawpolsce.pl, doz.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Drugie kulinarne życie czerstwego pieczywa. Co z niego zrobić? »

Włącz do jadłospisu, a pożyjesz dłużej. Wpływają na wszystko, od jelit po mózg »

Borowiki możesz wyhodować nawet na parapecie. Znajoma grzybiarka pokazała mi, jak to zrobić »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Desery Jabłecznik z budyniem

Bardzo proste ciasto. Na kruchym cieście, z owocami, w budyniowej masie.

Odsłon: 102

>60 min
1
15 min
13

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1