Grill - temat specjalny

Ten rodzaj mąki po latach wraca do łask. Na stany zapalne, uczulenia, a nawet problemy z żołądkiem

Jeszcze 20 lat temu ten produkt spożywczy znajdował się w każdym domu. Choć na pewien czas jego popularność zmalała, dziś znowu wraca do łask. Nie tylko za sprawą szerokiego zastosowania w kuchni. Sprawdź, jakie są właściwości mąki ziemniaczanej i kto powinien jej używać. Odkryj też, czym różni się mąka od skrobi ziemniaczanej.

Co to jest mąka ziemniaczana? Składa się głównie ze skrobi i wody | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Najczęściej w kuchni używamy jej do zagęszczania. Już dzięki szczypcie mąki ziemniaczanej sos czy zupa przybierają idealną konsystencję. Niewiele osób wie jednak, jakie właściwości kryje w sobie mąka ziemniaczana, kto powinien ją stosować i jaka jest różnica między mąką ziemniaczaną a skrobią ziemniaczaną. Odkryj wszystkie sekrety związane z tym coraz bardziej popularnym produktem kulinarnym.

Sprawdź także: Pasztet z cukinii. Rewelacyjnie prosty przepis

Co to jest mąka ziemniaczana?

Choć kiedyś wielu Polaków używało jej w kuchni lub podczas domowych prac (do krochmalenia pościeli), to mało kto wiedział, z czego jest tak właściwie zrobiona. Choć nazwa mogła sugerować główny składnik użyty do jej wytwarzania, to sam proces produkcji krył wiele tajemnic.

Co to jest mąka ziemniaczana? Wytwarza się ją z ziemniaków, a zawiera ok. 84 proc. skrobi, która należy do grupy węglowodanów złożonych. Pozostałe ok. 16 proc. to woda. Mąka ziemniaczana to sypki, matowy i jasnożółty proszek, który konsystencją przypomina najbardziej mąkę pszenną. Nieco chrzęści rozcierana pomiędzy palcami. 

Mąka ziemniaczana - skład i wartości odżywcze

Mąka ziemniaczana składa się głównie ze skrobi i wody. 100 g produktu zawiera ok. 357 kcal, węglowodany, białka, cukry, błonnik i tłuszcze wielonienasycone. W tym produkcie spożywczym znajdują się też witaminy i minerały. Mąka dostarcza witaminę C, witaminę B4 oraz witaminy A, E i D (w mniejszym stężeniu), a także dużą dawkę fosforu, wapnia, sodu i magnezu

Zobacz: Jak zrobić pulchną babkę ziemniaczaną?

Mąka ziemniaczana - właściwości lecznicze

Właściwości odżywcze mąki ziemniaczanej są liczne - produkt wykazuje pozytywny wpływ na organizm ludzki. Jakie są najważniejsze właściwości mąki ziemniaczanej?

  • Mąka ziemniaczana pełni funkcję ochronną i łagodzącą. Przede wszystkim osłania wrażliwy żołądek. W przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. bólów brzucha, biegunki, nudności, wrzodów, zgagi) warto zastosować kisiel z mąki ziemniaczanej, który stanowi skuteczne remedium na problemy.
  • Ponadto łagodzi podrażnienia skóry - kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej regeneruje skórkę, m.in. w przypadku objawów alergii, potówek, oparzeń słonecznych, otarć czy łojotokowego zapalenia. Dlatego młode mamy tak chętnie stosują mąkę ziemniaczaną, zamiennie z nowoczesnym talkiem jako puder na odparzenia dla niemowląt. Można z niej także przygotować maseczkę na twarz, która uspokoi zaczerwienioną skórę twarzy i dekoltu oraz pozytywnie wpłynie na tłustą cerę.
  • Mąka ziemniaczana dobrze sprawdzi się również przy łagodnych stanach zapalanych. Należy jednak pamiętać, żeby nie zasypywać nią sączących się, jątrzących ran i nie stosować jej na lecznicze maści.
  • Mąka ziemniaczana to doskonały specyfik do pielęgnacji włosów. Sprawia, że stają się one gładkie, błyszczące i miękkie w dotyku. 

Mąka ziemniaczana a skrobia ziemniaczana

Jaka jest różnica między mąką ziemniaczaną a skrobią ziemniaczaną? Panuje mylne przekonanie, że to jeden i ten sam produkt spożywczy. Tymczasem pierwsza z nich wytwarzana jest z gotowanych w całości ziemniaków, które odparowuje się i mieli razem ze skórką. Jest sypka i trochę cięższa od skrobi, ma ciemniejszy - nieco żółtawy - kolor i bardziej intensywny smak.

Skrobię z kolei produkuje się z bulw pędowych ziemniaków. Świeże, umyte ziemniaki rozdrabnia się, a następnie wypłukuje z nich skrobię. To matowy proszek o białym kolorze. Mąka i skrobia różnią się więc sposobem produkcji i wyglądem. 

Kto powinien stosować mąkę ziemniaczaną?

Właściwości mąki ziemniaczanej sprawiają, że jest ona wartościowym produktem w każdej kuchni. Przede wszystkim pomaga zwalczyć łagodne stany zapalne, dolegliwości skórne i problemy z układem pokarmowym. Zalecana jest więc osobom, które mierzą się z opisanymi przypadłościami. 

Kto jeszcze powinien stosować mąkę ziemniaczaną? Produkt nie zawiera glutenu, dlatego stanowi świetny zamiennik zwykłej mąki pszennej dla wszystkich chorujących na celiakię. 

Mąka ziemniaczana - przeciwwskazania

Choć nie ma oczywistych przeciwwskazań do stosowania mąki ziemniaczanej, zdecydowanie powinni na nią uważać cukrzycy. Mąka produkowana z ziemniaków posiada wysoki indeks glikemiczny (IG>90), dlatego jest błyskawicznie trawiona. To z kolei może prowadzić do wysokich stężeń glikemii poposiłkowej. Diabetykom zaleca się więc sporadyczne jedzenie tych produktów pod warunkiem, że pozostałe składniki dania będą odpowiednio skomponowane (dla równowagi, z błonnika i białka). 

Mąka ziemniaczana - zastosowanie w kuchni

To produkt, który szybko wchłania wilgoć, dlatego powinno się go przechowywać w szczelnym i suchym pojemniku, żeby nie stracił swoich właściwości. Choć wykorzystasz ją do pielęgnacji i krochmalenia prania, to zastosowanie w kuchni mąki ziemniaczanej jest naprawdę uniwersalne.

Przede wszystkim użyj jej do zagęszczania zup, sosów, domowych kisieli i budyniów. Będzie rewelacyjnym dodatkiem do wypieków, w tym do tych bezglutenowych. Wiesz już, że mąka ziemniaczana wykazuje właściwości higroskopijne, więc jeśli masa do placków ziemniaczanych lub klusek śląskich wyjdzie zbyt wodnista, po prostu wsyp odrobinę mąki, a na pewno uratujesz swoje danie. 



Zobacz także:

Pięć produktów, których nie warto spożywać na czczo »

Niedoceniana przyprawa. Zbija cukier i cholesterol, wspomaga trawienie »

Idealny farsz do gołąbków? Wystarczy, że dodasz ten jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
30 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 99

30 min
5
Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 10214

30 min
18
Ciasta Domowe rurki z bitą śmietaną

Jeśli szukasz słodkiej przekąski, którą możesz podać do popołudniowej kawy, p...

Odsłon: 143

30 min
2

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

16
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1